Grįžti į pagrindinį puslapį

95 kodas – kas tai?

Turbūt beveik kiekvienas iš mūsų pažįstame žmonių, kurie dirba vairuotojais – tiek krovininių vilkikų tiek ir autobusų. Neretai tokį darbą žmonės renkasi, nes, ypač tolimųjų reisų vairuotojus, pavilioja nemaža alga. Tačiau, prieš pradedant dirbti, tenka išlaikyti ne tik atitinkamos kategorijos vairuotojo pažymėjimą, bet ir papildomą kursą, vadinamą paslaptingu „95 kodo“ pavadinimu. Kas gi tai?

95 kodas trumpai

95 kodas – tai pradinės profesinės kvalifikacijos pažymėjimas, suteikiantis asmeniui teisę ES šalyse komerciniais tikslais (gaunant už tai atlyginimą) verstis krovinių ir keleivių pervežimu. Taigi, neturint šios kvalifikacijos, C ar D kategorijos vairuotojo pažymėjimas gali būti naudingas tik sunkvežimiu perkraustant nuosavus namus ar norint pavežioti daug bičiulių nuomotu keleiviniu autobusu.

95 kodas autobusas
95 kodas gali būti aktualus ir autobusų vairuotojams

Kadangi keleivių arba krovinių pervežimas jau seniai nebėra tiesiog kelionė iš taško A į tašką B, atsirado poreikis susisteminti visą papildomą informaciją, reikalingą vairuotojui, ir patogiai ją pateikti. Tai ir apibrėžia ES direktyva 2003/59/EB, kuri numato poreikį pradinei vairuotojų kvalifikacijai. Vairuotojas negalintis atlikti vis didėjančio vadybinio darbo krūvio tampa nuostolingu darbdaviui ir užsakovams, mat krovinių ar keleivių pervežimas trunka ilgiau, dėl padarytų dokumentų administravimo klaidų, galima susilaukti ir baudų.

95 kodas suteikia gerokai daugiau, nei tik papildomų praktinių žinių vairuojant transporto priemonę, kurių neįgyjate tiesiog išlaikius kategorijos egzaminą. Išlaikius šią kvalifikaciją sužinosite daug būtinos informacijos susijusios su galimais krovinių tipais (pvz.: maisto saugos išmanymas), skirtingų ES šalių reguliacijomis, muitinės procedūromis ir pan.

Kas gali gauti 95 kodą?

95 kodą įgyti galima tik sulaukus 18-os metų ir turint B kategorijos vairuotojo pažymėjimą. C ar D kategorijų vairuotojo pažymėjimas nėra būtinas, nes tiek transporto priemonės kategorijos, tiek ir 95 kodo kvalifikaciją galima mokintis vienu metu. Jei asmuo jau turi teisę vairuoti reikalingos kategorijos transporto priemones, kvalifikacija įgyjama dviem būdais:

b kategorija pažymėjime
95 kodui įgyti užtenka B kategorijos pažymėjimo
  1. Jei D kategorijos (įskaitant ir D1, D1E, DE) vairuotojo pažymėjimas buvo įgytas po 2008-09-10 arba C kategorijos (Įskaitant ir C1. C1E ir CE) vairuotojo pažymėjimas buvo įgytas po 2009-09-10, asmuo privalo išklausyti pilną teorijos kursą, suvažinėti visas privalomas praktinio vairavimo valandas bei išlaikyti egzaminus.
  2. Jei atitinkamos kategorijos vairuotojo pažymėjimas buvo įgytas prieš nurodytas datas, asmeniui užteks išklausyti profesinės kvalifikacijos periodinį tobulinimo kursą.

Įgijus 95 kodą, kas penkerius metus privaloma išklausyti kvalifikacijos tobulinimo kursus.

Kiek laiko trunka kursai?

Priklausomai nuo asmens amžiaus, kursų trukmė gali skirtis. Jei vairuotojui dar nėra sukakę 21 metai, visi 95 kodo kursai, išskyrus C1 ir C1E kategorijas truks ilgiau: 280 ak. val. (1 ak. val. – 45 min) teorijos, o taip pat prireiks suvažinėti 20 ak. val. praktinio vairavimo kursą. Jei vairuotojas jau yra sulaukęs 21-ojo gimtadienio arba mokomasi C1 ir C1E kategorijų, kursai bus dvigubai trumpesni: 140 ak. val. teorijos bei 10 ak. val. praktinio vairavimo. Klausantiems kvalifikacijos tobulinimo kursus, tereikės išklausyti 35 ak. val. teorijos kursą.

Kokiais atvejais 95 kodas nereikalingas?

Žinoma, ne visada išlaikius C ar D kategorijas bus reikalaujama gauti ir 95 kodo kvalifikaciją. Tam yra keletas išimčių:

45 km per valandą
95 kodas nereikalingas jei transporto priemonė neviršys 45 km/h greičio
  • Jei transporto priemonė bus vairuojama nekomerciniais tikslais. Pvz.: jei Jums dažnai tenka asmeniniu tikslu gabenti stambiagabaričius krovinius, C kategorija bus būtina, tačiau 95 kodas – ne.
  • Jei vairuojamos transporto priemonės greitis neviršys 45 km/h.
  • Jei transporto priemonė bus naudojama kitų asmenų vairavimo mokymui, tvarkos palaikymui, gelbėjimo ar kitų specialiųjų darbų atlikimui.

Kaip matome, 95 kodo kvalifikacija yra nepakeičiamas instrumentas, kiekvieno profesionalaus vairuotojo karjeroje. Ne vien todėl, kad ji yra privaloma, norint verstis šia veikla, bet ir dėl savo suteikiamų pliusų. Prieš įsigaliojant reikalavimui turėti šią kvalifikaciją, vairuotojų tarpe buvo nemažai nepasitenkinimo, tačiau praėjus kuriam laikui visi gali pastebėti 95 kodo privalumus.

Daugiau naujienų galite skaityti čia.

Naujausi įrašai