Grįžti į pagrindinį puslapį

Transporto priemonių kategorijos

Šiuo metu Lietuvoje yra pripažįstamos net 16 transporto priemonių kategorijų. Populiariausios, žinoma yra A ir B kategorijos. Tačiau, nors ir didelė dalis Lietuvos gyventojų turi išsilaikę B kategorijos vairuotojo pažymėjimą, internete vis dar galima rasti nemažai klausimų apie vieną ar kitą kategoriją. Kai jų tiek daug, tikrai gali būti nesunku pasimesti. Taigi, šiame straipsnyje pasistengsime detaliau aptarti kokios yra automobilių kategorijos ir ką jos reiškia.

B kategorija

Ne atsitiktinai pradedame nuo populiariausios – B kategorijos. Su šiomis transporto priemonėmis pažįstamas bene kiekvienas, tai – įprastinis lengvasis automobilis. Teisę vairuoti šios kategorijos transporto priemones gali gauti tik 18 metų sulaukę asmenys, tačiau pradėti mokslus galima ir 17-os.

B kategorijos automobiliai
B kategorija – populiariausia

B kategorijos vairuotojo pažymėjimas leidžia vairuoti mašinas, sveriančias ne daugiau kaip 3500 kg. ir kuriose yra įrengtos ne daugiau nei 8 sėdimos vietos keleiviams (taigi neįskaičiuojant vairuotojo). B kategorijos automobiliai gali būti sujungti su priekaba, sveriančia ne daugiau nei 750 kg. Taigi, bendra junginio masė neturi viršyti 4250 kg. Norint važiuoti su didesne priekaba, reikia papildomai išlaikyti BE kategorijos egzaminą.

Išlaikius B kategorijos egzaminą, taip pat įgysite teisę vairuoti AM ir B1 kategorijos transporto priemones.

B1 kategorijai priklauso transporto priemonės, kurių greitis yra didesnis nei 45 km/h, tačiau svoris neviršija 550 kg. Tai įvairūs keturračiai, triračiai, bei automobiliai, atitinkantys minėtus kriterijus. Šios kategorijos teises atskirai galima įgyti ir nuo 16 metų.

A kategorija

Ši kategorija suteikia teisę vairuoti įvairius motociklus ir mopedus.

AM kategorijos teises galima gauti nuo 15 metų. Išsilaikius jas, bus galima vairuoti mopedus ir lengvuosius keturračius, kurių darbinis tūris ne didesnis nei 50 cm3.

A kategorijos transporto priemonė
A kategorijai priklauso motociklai

A1 kategorijos teisės suteikiamos tik nuo 16 metų. Jos leidžia vairuoti motociklus, kurių variklio darbinis tūris ne didesnis nei 125 cm3, o galia neviršija 11 kW, bei triračius, kurių variklio galia ne didesnė nei 15 kW.

A2 kategorijos transporto priemones vairuoti galima nuo 18 metų. Šių motociklų galia turi būti ne didesnė nei 35 kW, o galios ir svorio santykis neviršyti 0,2 kW/kg.

Sulaukus 20 metų ir turint 2 metų patirtį, vairuojant A2 kategorijos transporto priemones, bus galima išsilaikyti ir A kategoriją. Tiesa, jei neturite 2 metų patirties su mažesniais motociklais, gali tekti palaukti ir iki 24-erių, kuomet galima gauti A kategoriją be papildomo patirties barjero. Su šios kategorijos vairuotojo pažymėjimu, bus galima vairuoti bet kokius motociklus ir mopedus (taigi kartu gausite ir A2, A1 bei AM kategorijas). Jei esate išlaikę A ir B kategorijas, taip pat gaunate teisę vairuoti galinguosius keturračius.

C kategorija

Ši taip pat gana populiari kategorija, asmeniui suteikia teisę vairuoti automobilius, kurių svoris yra didesnis nei 3500 kg. Teisė vairuoti šią kategoriją gali būti įgyjama tik nuo 21 -ių. Dažniausiai, tai yra įvairūs sunkvežimiai ir vilkikai. Šie automobiliai, taip pat nėra skirti vežti daugiau nei 8 keleivius, neskaitant vairuotojo. Prie šios kategorijos mašinos galima prijungti ir priekabą, kurios svoris neviršija 750 kg. Norint vežtis didesnę priekabą, prireiks išlaikyti CE kategoriją.

C kategorijos transporto priemonė
C kategorijos transporto priemonė

Mažesnės – C1 – kategorijos automobilio teises galima išlaikyti ir 18-os. Šių automobilių svoris negali viršyti 7500 kg. Kalbant apie priekabą, jos svoris negali viršyti 750 kg, o jei prireiktų didesnės priekabos – teks išlaikyti ir atskirą C1E kategoriją.

D kategorija

Su šia kategorija įgytumėte teisę vairuoti autobusus – tiek keleivinius, tiek ir miesto, bei įvairias kitas transporto priemones, kurios skirtos vežti daugiau nei 8 keleivius. Teisę gauti šią kategoriją turi asmenys sulaukę 24 metų. Kaip ir kitose kategorijose, prie vairuojamo autobuso galima prijungti priekabą iki 750 kg, arba ir didesnę, jei vairuotojo pažymėjime puikuojasi DE kategorija.

D kategorijos transporto priemonė
D kategorija skirta keleiviniui transportui

Jei reikia vairuoti automobilius, kuriuose įrengta ne daugiau nei 16 vietų keleiviams be vairuotojo, pakaks ir žemesnės D1 kategorijos. Ją išlaikyti galima būnant 21-erių. Ir vėlgi – turint šią kategoriją galėsite kartu tempti ir priekabą iki 750 kg, o su D1E ir didesnę.

Prie šios kategorijos galima paminėti ir kitą panašią – T kategoriją. Tai kategorija leidžianti vairuoti troleibusus. Troleibusu laikoma nebėginė elektrinė transporto priemonė, kuri yra nuolatos sujungta su elektros šaltiniu. Kadangi ji nėra varoma vidaus degimo varikliu, šią kategoriją galima išlaikyti ir anksčiau nei D – 21-erių metų.

Apibendrinimas

Kaip matome, nors kategorijų ir atrodo gyva galybė – perprasti jas nėra itin sunku. A kategorija suteikia teisę vairuoti įvairius motociklus. AM kategorija – mopedai ir motoroleriai, A – didžiausi motociklai ir triračiai. Taip pat prie visų transporto priemonių nuo kategorijos B (išskyrus T), galima prijungti priekabą iki 750 kg. Jei jungiama priekaba didesnė nei šis svoris, prie kategorijos turi būti prirašyta ir E raidė. Jei prie kategorijos prirašytas skaičius (dažniausiai 1), vadinasi, vairuojamai transporto priemonei yra taikomi dydžio ir/arba galios apribojimai. Paprastai, išlaikius pvz.: C kategorijos teises, galėsite vairuoti ir C1 kategoriją ir pan.

Transporto priemonės kelyje
Įvairių kategorijų transporto priemonės

Tikimės, kad supaprastinome ne itin aiškius kategorijų kodus ir ateityje nebereiks sukti galvos ką reiškia vienas ar kitas skaičius ar raidė. Gero kelio!

Naujausi įrašai