Grįžti į pagrindinį puslapį

Kelias iki vairuotojo pažymėjimo – kiek tai kainuoja?

Daugybė žmonių neįsivaizduoja savo kasdienybės be automobilio.  Tai ne tik transporto priemonė, bet, kartais, ir būtinybė arba įvaizdžio dalis. Tačiau ko vertas automobilis, jei neturite vairuotojo pažymėjimo? Kasmet tūkstančiai naujai iškeptų vairuotojų išrieda į gatves, pasipuošę žaliais klevo lapais. Prieš tai jiems tenka praleisti ne vieną valandą mokantis teorinių žinių ir tobulinant praktinius gebėjimus už vairo. Ne paslaptis, kad kelias iki pažymėjimo yra ilgas ir nepigus. Nors didžiąją dalį išlaidų sudaro vairavimo mokyklų įkainiai, dažnai pamirštamos ir kitos, privalomos, smulkesnės išlaidos. Šiame įraše tikslinsimės kiek apytiksliai reikėtų tikėtis išleisti, norint įgyti teisę vairuoti populiariausią – B kategorijos – transporto priemonę.

Už ką reikia mokėti?

Didžiąją dalį vairuotojo pažymėjimo kainos sudaro vairavimo mokyklų įkainiai. Nenuostabu – ten vyksta pagrindinis mokymosi procesas, įgyjamos teorinės ir praktinės žinos reikalingos vairavimui. Netinkamai išmokus vairuoti, kyla grėsmė ne tik pačiam vairuotojui, bet ir jo keleiviams bei kitiems eismo dalyviams, taigi į pamokas nereikėtų žiūrėti lengvabūdiškai. Nemažai žmonių kalba, jog vairavimas per egzaminą gerokai skiriasi nuo vairavimo realiomis sąlygomis. Tačiau, net jei ir mokėjote vairuoti prieš tai, į mokytojų ir instruktorių pastabas atkreipti dėmesį būtina, nes taisyklės nėra sugalvotos šiaip sau.

Mašina ir tuščios kišenės

Kiekviena mokykla turi teisę nusistatyti savo kainas, o jų skirtumai gali būti ganėtinai nemaži. Brangiausia mokytis vairuoti yra sostinėje. Pagal skaičiavimus, Vilniaus vairavimo mokyklos už pamokas vidutiniškai prašo maždaug 430 EUR, tačiau galima rasti ir pigesnių variantų. Yra vietų, kur kainos prasideda nuo 340 EUR. Jei manote, kad didesnė kaina lemia ir aukštesnę kokybę, galite rinktis ir brangesnes mokyklas, jų kainos gali pakilti ir iki 500 EUR. Kaune ar Klaipėdoje kainos yra pakankamai panašios ir gerokai žemesnės nei sostinėje – vidurkiai nesiekia 300 EUR. Kaune pigiausia vairavimo mokykla paslaugas teikia už 230 EUR, brangiausia – už 340 EUR. Klaipėdoje kainos panašios: pigiausia mokykla – 260 EUR, brangiausia – 330 EUR.

Į vairavimo pamokas mokykloje įtraukiamas teorinis kursas – 40 akademinių valandų. Jį išklausius, taip pat reikės išlaikyti mokyklinį teorijos egzaminą, po kurio galėsite registruotis ir valstybiniam egzaminui „Regitroje“. Teorijos egzamino kaina – 10,14 EUR. Svarbu paminėti, kad teorinę dalį galite mokintis ir savarankiškai – nelankydami mokyklos, t.y. eksternu. Tokiu atveju, sutaupysite šiek tiek pinigų ir nereikės taikytis prie pamokų laiko mokykloje – galėsite mokytis Jums patogiu metu. Tai ypač patogu dirbant nepastoviomis valandomis ar gyvenant toliau nuo vairavimo mokyklų. Tiesa, jei sunkiau sekasi mokytis savarankiškai – rekomenduotina užsiregistruoti mokykloje, kur visuomet galėsite pasitikslinti informaciją su mokytoju arba pasikonsultuoti su bendramoksliais.

Į teorijos egzaminą turėsite atsinešti ir keletą papildomų dokumentų. Vienas svarbiausių – asmens tapatybės dokumentas. Jį reikės pateikti ir vėliau, laikant praktikos egzaminą. Taip pat turėsite pateikti ir sveikatos patikrinimo medicininę pažymą, kuri patvirtina, kad neturite jokių sveikatos sutrikimų, galinčių trukdyti vairuoti, pvz.: itin silpnas regėjimas, sunkūs psichologiniai ir neurologiniai sutrikimai ir pan. Ši pažyma kainuos 17 EUR. Pirmosios pagalbos žinių atestavimo pažymėjimas taip pat būtinas, jo kaina – 15 EUR.

Mergina su vairuotojo teisėmis

Jei teorijos mokėtės mokykloje – išklausius kursą jau galėsite sėsti prie vairo kartu su instruktoriumi. Jei teorinę dalį nusprendėte mokytis savarankiškai – prieš pradedant praktinius užsiėmimus turėsite ir pilnai išlaikyti teorijos egzaminą „Regitroje“. Praktiniams užsiėmimams privalėsite registruotis į vairavimo mokyklą, kur turėsite pravažiuoti ne mažiau kaip 30 akademinių valandų ir gauti tai įrodantį sertifikatą, kuris Jums suteiks teisę laikyti vairavimo egzaminą „Regitroje“. Ne visiems užtenka į vairavimo pamokų kainą įtrauktų valandų. Tačiau visada galite jų nusipirkti už papildomą mokestį arba mokytis kartu su ne mažesnį nei 5 metų stažą turinčiu šeimos nariu. Šeimos nariais, šiuo atveju, laikomi tik artimiausi giminaičiai – tėvai, broliai ar seserys, taigi dėdė, pusbrolis ar senelis vairuoti mokinti Jūsų negalės. Taip pat svarbu, kad transporto priemonė, kuria mokotės, būtų įregistruota mokytojo vardu.

Pravažiavus reikiamą kiekį valandų ir gavus tai patvirtinantį dokumentą, galėsite užsiregistruoti jau ir praktiniam egzaminui „Regitroje“, kurį išlaikius, įgautumėte teisę vairuoti savarankiškai. Pats vairavimo egzaminas taip pat nėra nemokamas, jo kaina – 31 EUR. Sėkmingai išlaikius praktinį vairavimo egzaminą – vairuotojo pažymėjimas jau beveik Jūsų kišenėje. Už paties dokumento išdavimą Jums teks atseikėti papildomus 14,19 EUR. Už šią kainą pažymėjimas Jums bus paruoštas per 10 darbo dienų. Jei nekantraujate arba pažymėjimo reikia greičiau, galite užsisakyti jo pagaminimą skubos tvarka, tokiu atveju kaina kils: per tris darbo dienas – 22,88 EUR, per vieną darbo dieną – 37,36 EUR.

Kaip matote, vairuotojo pažymėjimas kainuoja kiek daugiau, nei tik pamokos ir egzaminai. Taigi paskaičiuokime, kiek vidutiniškai gali atsieiti vairuotojo pažymėjimas skirtinguose miestuose.

Kiek reikia mokėti?

Dauguma kainų yra vienodos visoje Lietuvoje, taigi, preliminarią kainą galime paskaičiuoti gana paprastai. Teorijos egzaminas + praktikos egzaminas + Medicininė pažyma + Pirmosios pagalbos žinių atestatas + vairuotojo pažymėjimo išdavimas. 10,14 EUR + 31 EUR + 17 EUR + 15 EUR + 14,19 EUR = 87,33 EUR. Taigi papildomos, tačiau privalomos, išlaidos Jums kainuos dar beveik 100 EUR. Jei mokysitės sostinėje, vidutiniškai prireiks išleisti apie 520 EUR. Kaune ar Klaipėdoje suma bus mažesnė – iki 400 EUR. O jei prireiks papildomų vairavimo valandų arba nepavyks išlaikyti kurio nors iš egzaminų – kaina gali augti.

Išlaidos teisėms gauti

Papildomos vairavimo pamokos su instruktoriumi įkainojamos pagal mokyklos ar instruktoriaus nustatytą kainodarą. Rekomenduojame prieš užsisakant šią paslaugą, pasidomėti jų kaina, pasirinkti instruktorių. Taip pat verta pasidomėti ir atsiliepimais apie skirtingus mokytojus, mat vieša paslaptis, jog ne visi mokytojai būna itin malonūs. Jei manote, kad instruktorius Jums netinkamas – nebijokite jo pakeisti. Tuomet jausitės geriau besimokant ir gali būti, kad kiti instruktoriai pamatys klaidas, kurių prieš tai buvęs instruktorius nepastebėdavo. Svarbiausia, kad mokantis nesijaustumėte per daug įsitempęs, tokiu atveju daug geriau seksis pastebėti kas vyksta kelyje ir pasiruošti egzaminui.

Kaip pasiruošti?

Pasiruošimas egzaminui susideda iš daugybės dalių. Mokantis praktinio vairavimo, važinėkite dažnai – bent keletą kartų per savaitę, mat padarius ilgesnę pertrauką, įgūdžiai gali greitai dingti. Taip pat nebijokite keisti automobilių. Nors ir kiekvieno jų valdymo principas yra tas pats, bet „jausmas“ gali skirtis. Išbandžius daugiau skirtingų mašinų, neteks bijoti, jog egzamino metu, Jums teks vairuoti nepažįstamą priemonę. Taip pat svarbu būti susipažinus su vietove, kurioje vairuosite. Geriausia yra mokytis tame pačiame mieste, kuriame ir laikysite egzaminą, jei tik turite tokią galimybę. Susipažinkite su egzamino vertinimo kriterijais, išsiaiškinkite kurios klaidos yra kritinės ir nekritinės. Jei padarysite nežymią klaidą, stenkitės apie ją neužsigalvoti ir neprarasti susitelkimo. Pasirinkite tokią egzamino dieną, kai neteks niekur skubėti – taip išvengsite nereikalingo streso. Taip pat rekomenduotina rinktis laiką, kai eismas nebūna toks intensyvus: pirmoji dienos dalis nuo 10 val. arba savaitgaliai – puikus pasirinkimas. O svarbiausia: nusiteikite pozityviai, likite ramūs ir tikėkite, kad Jums pasiseks!

Vairavimo egzaminas aikštelėje

Nenusiminkite, jei neišlaikysite kažkurio egzamino iš pirmo karto – Jūs tikrai ne vienintelis. Anot statistikos, mažiau nei 50% tautiečių, laikančių egzaminą, sugeba tai padaryti pirmuoju bandymu. Žinoma, tai kainuos papildomai, tiek laiko, tiek ir pinigine prasme, tačiau geriau išleisti daugiau, nei išvažiuoti į gatves tam nepasiruošus ar apskritai neturėti pažymėjimo. Būkite atkaklūs ir bandykite nors ir kelis kartus, juk išlaikius, vairuotojo pažymėjimas galios visą gyvenimą ir atneš daug daugiau naudos, nei šiuo metu patirsite išlaidų. Linkime Jums sėkmės ir gero kelio!

Naujausi įrašai