Grįžti į pagrindinį puslapį

Ką reikėtų žinoti apie vekselį?

Skolinantis pinigus, paprastai yra sudaroma paskolos sutartis su paskolos davėju. Deja, kartais pasitaiko situacijų, kad asmuo negrąžina pasiskolintos sumos nustatytu laiku, taip pažeisdamas sutarties sudarymo sąlygas. Tokiu atveju paskolos davėjas yra priverstas kreiptis į teismą ir į antstolį. Teismo procesas gali pareikalauti nemažai laiko ir išlaidų, todėl atsižvelgus į tai, galima rinktis kiek paprastesnį skolinimo ir skolos susigrąžinimo būdą – įsipareigojimus įforminant vekselyje. Kas yra vekselis? Tai – vertybinis popierius, kuriuo jį išrašęs asmuo įsipareigoja be sąlygų tiesiogiai arba netiesiogiai sumokėti atitinkamą pinigų sumą dokumente nurodytam  asmeniui (kreditoriui) pats arba kuriuo įsako tai padaryti kitam asmeniui.

Vekselių formos

Lietuvoje vekseliai gali būti dviejų formų – paprastieji ir įsakomieji. Kai vekselio turėtojui asmuo pats įsipareigoja sumokėti nurodytą sumą – pasirašomas paprastasis vekselis. Kai asmuo paveda kitam asmeniui sumokėti nurodytą sumą – tai įsakomasis vekselis. Paprastieji vekseliai naudojami plačiausiai ir gali būti protestuotini (kai nėra įrašoma sąlyga „grąžinti be išlaidų“) arba neprotestuotini (su įrašyta sąlyga „grąžinti be išlaidų“). Išrašant paprastąjį vekselį, būtina nurodyti – kad tai paprastasis vekselis, o įsipareigojimas sumokėti nurodytą sumą yra besąlyginis; mokėjimo terminą bei vietą; asmens pavadinimą kuriam arba kurio nurodymu turi būti sumokėta; išrašymo vietą, datą ir išrašiusio asmens parašą. Įsakomajame vekselyje reikia nurodyti – kad tai įsakomasis vekselis ir įsipareigojimas sumokėti nurodytą sumą yra besąlyginis; mokėtojo pavadinimą; mokėjimo terminą ir vietą; asmens pavadinimą, kuriam arba kurio nurodymu turi būti sumokėta; išrašymo vietą, datą ir išrašiusios asmens parašą. Būtina nurodyti visus šiuos rekvizitus, nes vekselis laikomas ypatingai griežtos teisinės formos dokumentu. Nenurodžius reikiamos informacijos – dokumentas nebus traktuojamas kaip vekselis. Pildymo pavyzdį rasite čia. Verta įsiminti, kad jei įforminamo sandorio suma viršija 3000 eurų, toks vekselis turi būti pasirašomas pas notarą.

Vekselio privalumai

  • Nereikia nurodyti vekselio išdavimo priežasties;
  • Siekiant atgauti skolą, vekselio savininkas išvengia teismo proceso etapo – vykdomasis dokumentas gaunamas iš notaro, todėl antstolis gali priverstinai pradėti skolos išieškojimą;
  • Vekselį galima perleisti kitam fiziniam arba juridiniam asmeniui;
  • Nenumatoma papildomų mokėjimo išlygų;
  • Užtikrinama garantija, kad vekselyje nurodyta suma bus sumokėta.

Naudingi patarimai

  • Jei kredito gavėjas negali sumokėti pilnos pasiskolintos sumos, svarbu paminėti, kad vekselio turėtojui galima skolą mokėti dalimis. Ši informacija turi būti pažymėta vekselyje, o skolininkui turėtų būti išduotas pakvitavimas. Savo ruožtu vekselio turėtojas negali atsisakyti priimti įmokų dalimis.
  • Galimas susitarimas dėl skolos grąžinimo grafiko sudarymo. Nesilaikant šio grafiko – vekselio turėtojui suteikta galimybė skolos išieškojimą pradėti nustatyta priverstine tvarka.
  • Tam, kad būtų užfiksuotas skolos grąžinimas, mokėtojui vekselis gali būti atiduotas kaip apmokėjimo įrodymas.
  • Tuo atveju, kai vekselis laiku neapmokamas – turi būti parengtas oficialus raštas, remiantis nustatytomis protestavimo taisyklėmis.
  • Vekselis gali tapti paprastu skolos rašteliu po to, kai yra praleidžiamas terminas apmokėti vekselį. Nepaisant to, dokumentas išlieka rašytiniu įrodymu, kuris vis tiek įtvirtina pareigą skolininkui atsiskaityti su kreditoriumi.

Vekselio surašymo tvarka yra tikrai nesudėtinga ir gali priminti skolos raštelius, tačiau vekselio teisinė galia yra didesnė. Jei prireiktų skolinimo sandorį sudaryti tarp draugų ar artimų žmonių – patikimiau rinktis paprastojo vekselio variantą. Taigi, nusprendus išduodamą paskolą įforminti kaip vekselį – svarbu įsitikinti, kad skolininko pasirašomas dokumentas atitiks visus numatytus reikalavimus, kurie apibrėžiami vekselių įstatyme. Jei Jums reikalinga vekselio forma, ją galite parsisiųsti paspaudę ant nuorodos čia.

Naujausi įrašai