Grįžti į pagrindinį puslapį

Vertybiniai popieriai – kas apie juos žinotina?

Dažnai kelią į investavimą užkerta mitai, kurie tai nupaišo kaip sudėtingą ir labai rizikingą procesą. Vis dėlto, turint pakankamą kiekį žinių bei nuolat sekant savo portfelį galima ne tik padengti investuotą sumą, bet ir gauti nemenką pelną.

Dažniausia investicijų forma yra vertybiniai popieriai, kurie yra skirtingų rūšių finansinės priemonės, leidžiančios turėti teisių į tam tikrą turtą ar skolos išmoką suėjus terminui. Prieš pradedant investuoti yra svarbu nusistatyti tikslus: ar norite saugios vietos savo pinigams, ar padidinti savo pajamas, jei taip, tuomet per kokį laikotarpį. Tada reikia įvertinti riziką – palyginti įvairių vertybinių popierių privalumus ir trūkumus su savo turimais tikslais ir ribomis. Pavyzdžiui, jei negalite skirti daug laiko portfelio valdymui, Jums labiau tiks investiciniai fondai nei akcijos.

Vertybinių popierių privalumai ir trūkumai skiriasi pagal jų rūšis. Norintiems mažiausios rizikos ir saugios investicijos reikėtų rinktis vyriausybės vertybinius popierius. Šie vertybiniai popieriai turi skirtingus pinigų sumos išmokėjimo terminus, taigi kiekvienas gali pritaikyti juos prie savo poreikių. Vis dėlto, tokie vertybiniai popieriai turi mažesnes palūkanas, taigi atneša mažiau pajamų. Vyriausybės investiciniai popieriai paprastai būna trijų rūšių: obligacijos (terminas – metai ir daugiau), iždo vekseliai (iki vienerių metų) ar taupymo lakštai (išmokama suma su palūkanomis po trijų metų).

Obligacijos gali būti skiriamos ne tik valstybei, bet ir įmonėms. Tai yra skolos vertybinis popierius: leidėjas paskolintus pinigus su palūkanomis grąžina gavėjui suėjus tam tikram terminui. Priešingai nei akcininkai, obligacijų turėtojai negauna įmonės dalies, negali veikti valdymo. Lyginant su akcijomis, jų kaina ne tiek daug svyruoja, todėl tai yra saugesnis variantas. Kaip ir taupymo lakštai, obligacijos yra neilgalaikės – jos išduodamos tam tikram terminui, tačiau prireikus obligacijas galima perparduoti.

Akcijos yra vieni rizikingiausių, bet ir pelningiausių vertybinių popierių. Lyginant su kitomis finansinėmis priemonėmis, akcijų grąža yra pati didžiausia ilguoju laikotarpiu. Jos yra itin rizikingos dėl greito vertės pasikeitimo – per naktį jų vertė gali sumažėti. Todėl turint akcijas yra svarbu žinoti, kada jas pirkti ir kada parduoti, siekiant išlaikyti nuolatinį pinigų augimą. Norėdami valdyti šią vertybinių popierių rūšį, užtruksite laiko, kol ją perprasite.

Pasirinkus investicinius fondus nėra galimybės matyti, kaip keičiasi akcijų vertė, taip pat patiems negalima kontroliuoti savo portfelio. Todėl investiciniai fondai yra geresnė priemonė tiems, kurie neturi laiko gilintis į investavimo aktualijas. Tai yra labiau diversifikuota investicinė priemonė nei, pavyzdžiui, taupymo lakštai ar tam tikros akcijos. Taip pat į fondus galima investuoti pradedant labai maža suma.

Dauguma pasirenka investuoti į vertybinius popierius, nes paprastai tai užtikrina aukštesnę grąžą nei banko indėliai. Tai yra puiki priemonė norintiems tapti finansiškai nepriklausomais, nes saugiai investavus į vertybinius popierius galima nuolatos stabiliai didinti savo pajamas. Pasirinkus vertybinių popierių rūšį galima daugiau arba mažiau patiems kontroliuoti savo investicijų portfelį. Taip pat, jei turimos finansinės priemonės neužtikrina norimo pelno reikiamu laiku, dažniausiai vertybinius popierius galima parduoti antrinėje rinkoje ir taip paspartinti jų išgryninimo į pinigus procesą.

Kaip ir kiti investavimo būdai, vertybiniai popieriai turi savo privalumų ir trūkumų. Priklausomai nuo pasirinktos rūšies jie gali būti saugesni arba pelningesni. Svarbiausia yra pasirinkti tuos vertybinius popierius, kurie atitinka Jūsų turimas žinias ir investavimo įgūdžius.

Daugiau naujienų skaityti galite Vivus Finance.

Naujausi įrašai