Grįžti į pagrindinį puslapį

Ką pasirinkti: bendrabutį ar nuomą?

Artėjant rugsėjui ir mokslo metams, nemažai studentų ir, ypač, pirmakursių susiduria su dilema: gyventi bendrabutyje ar nuomotis butą arba kambarį. Ši tema aktualiausia studentams, atvykstantiems iš mažesniųjų miestų studijuoti į didžiuosius, tačiau, liečia ir tuos, kurie nori pradėti gyventi savarankišką gyvenimą, atskirai nuo tėvų. Abu variantai turi teigiamų ir neigiamų pusių. Šiame straipsnyje išnagrinėsime šį klausimą keletu aspektų: kaina, socialinis gyvenimas, patogumas.

Bendrabutis

Studento gyvenimas jau ilgą laiką neatsiejamas nuo bendrabučio. Atrodo, kiekvienas jų turi nuosavą kultūrą, hierarchiją ir nerašytas taisykles. Nemažai studentų iš pradžių prisibijo gyvenimo juose, tai yra suprantama – gyvenant patogiuose tėvų namuose nesinori įsikelti kažkur kur teks dalintis gyvenamąja erdve su vienu ar dviem nepažįstamaisiais. Tačiau, dažnai nutinka ir taip, kad po pirmųjų metų, studentai net neįsivaizduoja savo gyvenimo kažkur kitur. Pasidomėkime kodėl taip nutinka ir kuris variantas visgi geresnis?

Bendrabutis

Kaina

Bendrabučiai yra populiarūs dėl keleto priežasčių, viena iš jų yra kaina. Kadangi neretai viename kambaryje gyvena 2-3 žmonės, jų kaina yra nedidelė, prasidedanti nuo maždaug 60 EUR. Buto nuoma Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje gali atsieiti gerokai daugiau. Sąlyginai žema kaina yra būtent tai, kas patraukia studentus rinktis šį variantą. Tuo labiau, kad į ją jau būna įskaičiuota viskas, ko reikia patogiam gyvenimui: komunaliniai mokesčiai, patarnavimai, taigi nereikia daug galvoti – kas mėnesį mokama nustatyta suma ir nei cento daugiau. Tiesa, kai kuriuose bendrabučiuose reikia papildomai mokėti už skalbyklą ar rūbų džiovinimą, tačiau kainos nėra itin didelės – dažniausiai iki 3 EUR už vieną paslaugą. Šiuo aspektu, nekreipiant dėmesio į kitus faktorius, bendrabutis laimi.

Socialinis gyvenimas

Nemažai buvusių ir esamų studentų rekomenduoja bent jau pirmuosius metus praleisti bendrabutyje. Tam yra viena stipri priežastis – žmonės su kuriais susipažinsite ir socialinis gyvenimas, kurį galėsite gyventi. Gyvenant bendrabutyje, net to ir nenorint, būsite priversti susipažinti su kambariokais, aukšto kaimynais ar netgi platesniu žmonių ratu. Juolab, kad tai nebus atsitiktiniai žmonės – jus jau vienys tai, kad studijuojate tame pačiame universitete. Vyresni studentai dažnai gali padėti moksluose, pasidalinti patirtimi, supažindinti su nauju miestu. Gyvenimas kartu, dalinantis bendra erdve, suartina žmones, taigi bendrabutis yra ideali vieta norint užmegzti visą gyvenimą truksiančias draugystes. Čia dažnai vyksta vakarėliai, kurie yra viena iš kertinių studentiško gyvenimo dalių, juose taip pat galite susipažinti su įvairiausiais žmonėmis. Žinoma, nevalia pamiršti, kad čia atvykote mokytis, taigi vakarėliai neturėtų tapti svarbiausiu aspektu. Taigi, jei tik pradėsite studijas, bendrabutis yra puiki vieta pradėti naują gyvenimą naujoje vietoje.

Patogumas

Gyventi bendrabučiuose patogu dėl pakankamai gero susisiekimo – jie dažniausiai randasi netoli universitetų, taip sutaupysite nemažai pinigų transportui. Jei universitetas ir nebus šalia, miesto infrastruktūros planuotojai atsižvelgia į tai, kad toje vietoje gyvena daug studentų ir pasirūpina viešojo transporto maršrutais netoliese. Be to, bendrabučiai neretai suteikia pakankamai geras sąlygas norinti išsikelti ar įsikelti, taigi, jei prireiks, už pakankamai nedidelį mokestį galite pakeisti kambarį ar bendrabutį, arba ir išeiti gyventi kitur, be didesnių nepatogumų.

Gyvenimas bendrabutyje

Tačiau, gyvenimas bendrabutyje turi tam tikras taisykles – neretai yra įvesta valanda po kurios bendrabučio paradinės durys yra užrakinamos ir į jį patekti nebegalima. Taigi, jei šiek tiek per ilgai užsibūsite bibliotekoje, gali tekti skambinti draugams ir prašyti leisti pernakvoti pas juos. Žinoma, kai kurie budėtojai būna atlaidesni, tačiau kelis kartus pavėlavus, gali tekti rašyti pasiaiškinimą arba susimokėti baudą už sutarties sąlygų nesilaikymą. Taip pat, kaip jau buvo minėta, greičiausiai teks dalintis savo kambariu su kitais studentais, kurie gali būti ir ne patys maloniausi kompanionai. Dalintis prireiks ir virtuve ar dušais, dažnai, su dar didesniu žmonių kiekiu. Nenustebkite jog kartais pasigesite savo produktų šaldytuve arba kažkas pasinaudos Jūsų keptuve. Neretai bendrabučių gyventojai skundžiasi ir triukšmu, kurį gali kelti vakarėliai gretimuose kambariuose.

Patogumas yra tas aspektas, kuriuo bendrabučiai nusileidžia gyvenimui nuomojamame bute. Kita vertus, mokintis vykstama ne dėl palankių gyvenimo sąlygų, taigi gerokai mažesni kaštai ir aktyvus socialinis gyvenimas gali atpirkti laikinus nepatogumus.

Nuoma

Kitas populiarus būdas užsitikrinti gyvenamąją vietą yra būsto nuoma. Nemažai studentų renkasi šį variantą dėl gerokai didesnės laisvės, lyginant su bendrabučiu. Nors kaina ir yra didesnė, tačiau, šiuo atveju, asmuo yra pilnai atsakingas už savo gyvenimo kokybę, tai yra naudinga norint pasiruošti nepriklausomam gyvenimui.

Nuoma

Kaina

Kaip ir galima numanyti, kambario arba buto nuoma yra brangesnė nei bendrabutyje. Priklausomai nuo miesto, kainos dažniausiai prasideda nuo 100 EUR už kambarį keleto kambarių bute arba 200 EUR už vieno kambario butą. Galima rasti ir pigesnių variantų, nuomojantis butą neuniversitetiniame bendrabutyje, tačiau tai nėra taip populiaru, dėl prastos šių reputacijos. Taip pat, nuomojantis butą kaina nebebus pastovi – reikės mokėti papildomai už komunalines paslaugas, o šildymas šaltuoju metų laiku gali pridėti nemažą sumą prie jau mokamos nuomos. Kita vertus, visuomet galima kooperuotis su draugais ar bendrakursiais ir išsinuomoti visą butą keliese, taip sumažinant išlaidas. Įvairių pasiūlymų gausu skelbimų portaluose internete, „Ieškau kambarioko“ grupėse socialiniame tinkle „Facebook“. Kai kurie studentai nusprendžia gyventi keliese viename kambaryje, taip sumažinant kainą dar labiau, bet vis dar išlaikant buto suteikiamą laisvę.

Socialinis gyvenimas

Jei nuo pat pirmųjų kursų gyvensite nuomojamame bute, tikėtina, kad praleisite puikią galimybę susipažinti su įvairiausiais žmonėmis. Kaip jau rašėme, bendras gyvenimas kartu dažnai suartina žmones, taigi gyvenant atskirai šios galimybė nebebūtų. Kita vertus, turint nuosavą gyvenamąją erdvę gerokai paprasčiau pasikviesti draugų pas save, nebūtumėte ribojami laiko limitų ir galėtumėte užsiimti kitomis socialiomis veiklomis be baimės, kad pavėluosite grįžti. Taip pat, gyvenant su draugais, socialinis gyvenimas gali būti toks pat įvairus kaip ir gyvenant bendrabutyje.

Patogumas

Šiuo aspektu, buto nuoma yra visapusiškai geresnis pasirinkimas nei bendrabučiai. Gyvenant bute nėra jokių taisyklių, išskyrus savaime suprantamą – atsakingai rūpintis gyvenamąja vieta. Galite išeiti arba grįžti kada panorėję, pasikviesti bičiulių, savo kambarį tvarkyti kaip tik patinka. Taip pat turėtumėte gerokai didesnę, privačią erdvę, kurios nereikėtų dalintis su kitais. Problemų sprendimas taip pat yra daug paprastesnis – jei kažkas dingsta arba kyla neaiškumų galima kreiptis į buto bendranuomininkius. Žinoma, su didesnėmis laisvėmis ir privalumais taip pat ateina ir dalis papildomų atsakomybių. Kažkam sugedus neužteks tik pranešti atsakingam asmeniui, gali prireikti pataisyti kai kuriuos dalykus patiems, kreiptis į buto savininką, rūpintis butu atsakingiau nei bendrabutyje.

Gyvenimas nuomuojant butą

Gyvenant bute, už didesnį patogumą ir laisvę tenka sumokėti daugiau. Jei tokios sąlygos Jus tenkina, tuomet šis variantas bus patogiausias. Tačiau, prieš nusprendžiant nuomotis, reikėtų gerai pasvarstyti ar papildoma atsakomybė ir laisvė nekels problemų ir nuo to nenukentės studijų pasiekimai.

Apibendrinimas

Renkantis, kuris variantas bus palankesnis, rekomenduojama apsvarstyti tai ko tikitės iš gyvenamosios vietos. Jei finansinė pusė Jums yra aktualiausia, tada verta vykti į bendrabutį, kuriame, nors ir teks dalintis patogumais, galėsite nesukti galvos dėl didelių šildymo kainų ir gyventi aktyvų socialinį gyvenimą. Jei jaučiate poreikį turėti savo asmeninę erdvę ir nebūti varžomi papildomų taisyklių, o kaina nebaugina, tikėtina, kad laimingiausiai gyvensite nuomotame bute ar kambaryje. Žinoma, galima rasti ir tarpinį variantą – pirmus metus ar keletą gyventi bendrabutyje, kur susirasite draugų ir susipažinsite su nauja aplinka, o šiek tiek apsipratus ar netgi susiradus darbą, galite ieškoti buto nuomai. Pastarasis būdas yra bene populiariausias tarp studentų šiuo metu.

Naujausi įrašai