Grįžti į pagrindinį puslapį

Dažniausios klaidos planuojant asmeninį biudžetą

Dažnai įsivaizduojame, kad asmeninis  biudžetas – tai viso labo tik  gaunamų pajamų ir išlaidų skaičiavimas bei džiaugiamės  gebėjimu išgyventi nuo algos iki algos. Tačiau efektyvus biudžeto planavimas suteikia galimybę ne tik pragyventi, bet ir gyventi. Gyventi sau leidžiant  egzotiškas atostogas ar  įdomesnes pramogas.

Šį kartą  norime pasidalinti dažniausiomis klaidomis, su kuriomis susiduriama, planuojant asmeninį biudžetą:

Klaida nr.1 – asmeninio biudžeto neturėjimas

Prieš pradedant kalbėti apie asmeninio biudžeto planavimą, pirmiausiai, ir svarbiausiai, reikia žinoti koks jis yra, t.y. turite gerai suskaičiuoti kiek pajamų gaunate kiekvieną mėnesį bei kur jas išleidžiate. Efektyviausias būdas – vesti asmeninį pajamų – išlaidų žurnalą. Nors iš pirmo žvilgsnio šis užsiėmimas ir gali pasirodyti kaip laiko švaistymas, vis dėlto tai geriausias būdas pamatyti kur iškeliauja Jūsų uždirbami  pinigai.

Asmeninio biudžeto neturėjimas

Vos pradėję pildyti šį žurnalą, elkitės itin skrupulingai: įskaičiuokite net ir pačias smulkiausias išlaidas, tokias, kaip nusipirktas kavos puodelis ar pašto ženklas. Dažnai atrodo, kad išleidžiame vos eurą ar  du per dieną  – tačiau per mėnesį susidaro kur kas didesnė suma. Tad tik atidžiai ir kruopščiai žymėdamiesi visas išlaidas – žinosite kam ir kiek išleidžiate.

Klaida nr.2 – tikslų nekėlimas

Išsikelkite sau tikslą, kam Jūs norite sutaupyti. Gal svajojate apie nuosavą būstą, naują automobilį ar kelionė į egzotišką šalį? Žinodami tikslą – jausite didesnę motyvaciją  planuoti savo biudžetą, ieškoti būdų, kaip jį padidinti bei variantų, kaip sumažinti išlaidas. Biudžeto vedimas vardan pačio proceso bus įdomu vos mėnesį ar du, bet vėliau, jei nekelsite sau jokių tikslų, Jums tiesiog nusibos ir grįšite prie įprasto režimo ir pinigus vėl leisite nesusimąstydami.

Klaida nr.3 – dėmesio nekreipimas į smulkias išlaidas ir mokesčius

Dėmesio nekreipimas į smulkias išlaidas

Pavyzdys: turite sąskaitas trijuose bankuose, nors naudojatės tik viena, ir kas mėnesį mokate tam tikrą kortelės aptarnavimo mokestį. Atrodo, kas čia tokio, sumokėti tuos kelis ar keliolika centų, bet turint kelias sąskaitas, per metus suma susidaro jau gana pastebima, o jos galėtų ir  visai nebūti. Arba kitas pavyzdys:  kasdien važinėdami autobusu, perkate vienkartinius bilietus, vietoje nuolatinio, kuris kainuoja mažiau, nei išleidžiama suma už mėnesį perkant bilietus kasdien. Sužiūrėjus visas panašaus pobūdžio smulkias ir nereikšmingas išlaidas, per mėnesį gali pavykti sutaupyti nemažą sumą.

Klaida nr. 4 – lėšų neatsidėjimas taupymui

Subalansuotas biudžetas tai nėra vien toks pajamų ir išlaidų susidėliojimas, kuris leistų laisvai gyventi kiekvieną mėnesį, neskaičiuojant paskutinių centų. Efektyviu biudžetas laikomas tada, kai dalį lėšų galite skirti taupymui (rekomenduojama kiekvieną mėnesį 10% nuo algos atsidėti nenumatytiems atvejams). Taip  ne tik kas mėnesį laisvai gyvensite, bet ir jausitės finansiškai saugūs.

Klaida nr. 5.- nusistatymas, kad pajamų šaltinis gali būti tik alga

Nusistatymas, kad pajamų šaltinis gali būti tik alga

Norint padidinti savo biudžetą ir sumažinti išlaidas, galite ir gana paprastesniais būdais. Ko gero daugelio iš mūsų namai bei sandėliukai yra prikrauti kone iki viršaus daiktų, kurie yra pakankamai nauji, tačiau nenaudojami. Atlaisvinkite savo namus, pabandykite parduoti daiktus (knygas, rūbus, baldus, techniką ir t.t.), kurie Jums nėra reikalingi. Taip Jūs ne tik papildysite savo piniginę, bet ir galėsite džiaugtis laisvesniais namais.

Klaida nr. 6 – išlaidos nereikalingiems daiktams ar paslaugoms

Kas mėnesį perkate  visos dienos sporto klubo abonentą, nors visada einate tik rytais arba perkate abonentą, kuris suteikia galimybę naudotis visomis sporto klubo paslaugomis (sauna, baseinas, pirtis ir t.t.), o einate tik į treniruoklių salę? Taip mokate už paslaugas, kurių nenaudojate. Mokėkite tik už tai, ko Jums iš tiesų reikia, atsisakykite minties „o gal kada nors norėsiu“. Jei norėsite – už papildomą vienkartinį mokestį tikrai galėsite norimomis paslaugomis pasinaudoti.

Klaidos planuojant asmeninį biudžetą

Šis  patarimas gali būti pritaikomas  ir daugelyje kitų sričių, pavyzdžiui, mokate už didžiausią televizijos kanalų paketą, nors žiūrite vos vieną serialą, užsisakote daugiausiai papildomų paslaugų suteikiantį telekomunikacijų įmonių paslaugų paketą, nors telefoną naudojate minimaliai –  švaistote pinigus be jokio reikalo. Neimkite „viskas įskaičiuota“ paketų, jei tuo „viskuo“ nežadate naudotis. Tokie paketai kainuoja daugiau ir apsimoka tik tais atvejais, jei iš ties visomis suteikiamomis paslaugomis naudositės.

Asmeninio biudžeto planavimas tik iš pradžių gali atrodyti sudėtingas ir daug laiko reikalaujantis procesas. Tačiau po truputį jis gali tapti itin naudingu įpročiu, padėsiančiu sutaupyti lėšas, kurias galėsite panaudoti daug naudingiau.

Naujausi įrašai