Grįžti į pagrindinį puslapį

Meditacija: nauda ir kaip pradėti

Esant itin greitam gyvenimo tempui, dažnam tenka nuolat skubėti, nuo pat tos akimirkos, kai yra nubundama iki pat vėlaus vakaro. Nuolatinė skuba, kokybiško poilsio trūkumas, dažnai patiriamas stresas tikrai nepagerina gyvenimo kokybės, todėl labai svarbu skirti nors šiek tiek laiko sau. O norintys nuraminti tiek kūną, tiek ir protą, itin pamėgo meditaciją, kurios metu patiriamas visiškas atsipalaidavimas ir net jei meditacijai galite skirti kasdien vos keliolika minučių – jos duos teigiamos įtakos savijautai.

O šios dienos tinklaraščio įraše būtent it kalbame apie meditaciją, kuo ji yra naudinga ir nuo ko reikia pradėti, jei iki šiol dar neteko užsiimti šia veikla.

Meditacijos nauda

Viena iš svarbiausių meditacijos savybių – tai, kad ji padeda kovoti su stresu. Taip pat svarbu paminėti, kad žmonės, kurie reguliariai medituoja, ne tik lengviau kovoja su patiriamu stresu, bet ir tampa atsparesni jo poveikiui. Neretai yra sakoma, kad jei norite išlaikyti sveiką kūną, reikia sportuoti, o jei norite išlaikyti sveiką protą – būtina medituoti.

Meditaciniai užsiėmimai dažnai rekomenduojami žmonėms, kurie kovoja su nerimo ir panikos priepuoliais, mat šis užsiėmimas padeda nusiraminti, susitelkti į savo vidų, susidėlioti mintis. Be teigiamos naudos vidiniam pasauliui, meditacija teikia naudos ir fiziniam žmogaus kūnui, pavyzdžiui, meditacija padeda kovoti su aukštu kraujospūdžiu, nemiga, raumenų skausmu, gali padėti sumažinti skausmą, stiprina imuninę sistemą. Teigiama, kad meditacijos metu organizme paspartėja serotonino gamyba, kuris pagerina nuotaiką.

Nuo ko pradėti?

Dar vienas iš meditacijos privalumų – ji gali nieko nekainuoti. Žinoma, galite pasirinkti lankyti specialius meditacijos kursus, prisijungti prie grupių, tačiau lygiai taip pat galite medituoti ir namuose, tam nereikia jokios įrangos ar specialios aprangos.

Nusprendėte išmėginti meditaciją ir nežinote nuo ko pradėti? Pirmiausiai supraskite, kad vidinės ramybės iš karto  atrasti nepavyks. Meditacijos metu galva turėtų būti visiškai tuščia nuo bet kokių minčių – tai pasiekti pavyks taip pat tikrai ne iš karto. Nenusvilkite jei pirmaisiais kartais jums pavyks pamedituoti vos kelias minutes, tiesiog pasitelkdami kantrybė ir nuoseklumą, nuolat ilginkite laiką.

Taip pat meditacijai skirkite laiką, kada jums yra patogu. Tai galite daryti ryte, vos nubudę arba vakare, prieš einant miegoti. Svarbiausia yra nusistatyti, kad tam tikras laikas yra skirtas būtent meditacijai, nes jei nuolat galvosite apie laukiančius darbus, bijosite, kad kažkur nespėsite – vargiai pavyks susikaupti.

Taip pat raskite vietą, kur jums bus patogu medituoti, užtikrinkite, kad jums nebūtų nei per šalta, nei karšta, kad jūsų netrukdytų šeimos nariai ar augintiniai. Vos pradedant medituoti, bus sunku atsikratyti minčių, o jei jus dar blaškys aplinka – jums bus dar sunkiau.

Pati populiariausia meditacijos poza – lotoso (kai sėdima sukryžiavus kojas, tiesia nugara ar rankas padėjus ant kelių, delnais į viršų), tačiau galite išmėginti ir kitas pozas arba jei jums nėra patogu sėdėti be jokios atramos, galite į sieną atsiremti ar dar papildomai pasidėti pagalvę – svarbu, kad jums būtų patogu, tačiau užtikinkite, kad jūsų pasirinkta sėdėjimo poza išlaikys tiesią nugarą, antraip ją gali pradėti skaudėti. Taip pat patariama medituoti užsimerkus – tai padės dar labiau atsipalaiduoti bei jūsų neblaškys aplinkos vaizdai.

Kai jau turite sau meditacijai skirtą laiką, vietą ir išsirinkote pozą – metas imtis pačio proceso. Pirmaisiais kartais jums bus itin sunku atsikratyti įvairių minčių, todėl reikia turėti objektą, į kurį koncentruotumėtės. Tai gali būtų jūsų kvėpavimas (pavyzdžiui įkvėpimų ir iškvėpimų skaičius), mantros kartojimas, koncentravimasis į kurią nors kūno vietą ir t.t. Ir kiekvieną kartą, kai jausite, kad jūsų mintys krypsta kažkur kitur, grįžkite prie savo pasirinkto objekto. Natūralu, kad pradžioje mintys klaidžios, tačiau pamažu, su kiekvienu meditacijos seansu, pamatysite, kaip jūs galite būti vis ilgiau ir ilgiau susikaupę.

Sportuodami mes treniruojame savo kūną ir suprantame, kad vos pradėjus bėgioti – vargu ar po savaitės nubėgsite maratoną, tai pat yra ir su meditacija. Vos pradėjus medituoti, vargiai galėsite išbūti susikoncentravę ilgą laiką per pirmuosius užsiėmimus. Svarbiausia yra nuoseklumas ir pastovumas.

Naujausi įrašai