Grįžti į pagrindinį puslapį

Sportas: kur ir kaip sportuoti?

Žiemai persiritus į antrąją pusę, daugelis, paskatinti tikslų, kuriuos užsibrėžė prieš naujuosius arba laukdami šiltojo sezono, nusprendžia sportuoti. Tačiau dažnai tenka susimąstyti: kokią sporto šaką arba veiklą rinktis, kad rezultatai būtų geriausi? Juk pasirinkimų – daugybė. Šiame straipsnyje pabandysime trumpai apžvelgti įvairiems tikslams tinkamiausius sportavimo būdus.

Išsiaiškinkite savo tikslą

Prieš imantis sportuoti svarbu suprasti, kokio tikslo norime pasiekti. Vieniems norisi atsikratyti papildomų kilogramų, kiti nori pagerinti ištvermę, įgauti daugiau jėgos arba užsiauginti raumenų. Priklausomai nuo norimų rezultatų, keičiasi ir būsimos veiklos pobūdis.

Svorio metimas

Bene populiariausia priežastis, kurios vedini žmonės pradeda sportuoti, yra svorio metimas. Tačiau, svarbu suprasti, kad tai ką dauguma vadina svorio metimu yra papildomų kūno riebalų šalinimas. Tam tikros veiklos gali ženkliai sumažinti Jūsų riebalų kiekį, tačiau, svoris gali ženkliai nepakisti ar net padidėti, nes raumenys yra sunkesni už riebalus.

Svorio metimas

Jei tiesiog norite sumažinti riebalų kiekį, geriausia rinktis įvairius aerobinius užsiėmimus ar pratimus su kūno svoriu: aerobika, bėgimas, važinėjimas dviračiu, atsilenkimai, prisitraukimai, atsispaudimai ir pan. Geriausia tai, kad šiems pratimams dažniausiai nereikia jokios ypatingos įrangos ar išlaidų, užtenka tik sportinės aprangos. Taip pat svorio metimui, puikiai tinka ir intensyvios sporto šakos, tokios kaip krepšinis, futbolas, rankinis. Šiomis veiklomis reikėtų užsiimti ne rečiau kaip du kartus per savaitę, o jei kūnas leidžia – rekomenduojama ir dažniau. Taip ne tik efektyviai tirpdysite kūno riebalus, bet kartu ir pagerinsite savo ištvermę bei plaučių veiklą, sutvirtės širdis ir visas raumenynas.

Raumenų stiprinimas ir didinimas

Norint sustiprinti raumenis, rekomenduojamos sporto šakos šiek tiek skiriasi, nei bandant sulieknėti. Žinoma, anksčiau aprašyti sportavimo metodai sutvirtins pagrindines Jūsų raumenų grupes, tačiau norint sustiprėti dar labiau ir pasiekti greitesnių rezultatų, teks rinktis darbą su dideliais svoriais. Paprasčiausias būdas tai padaryti – užsirašyti į sporto klubą, kuriame rasite didelį treniruoklių, štangų, hantelių ir kito inventoriaus pasirinkimą. Taip pat, rekomenduojama vengti aerobinių užsiėmimų, mat šie skatina svorio (kartu ir raumenų) kritimą ir labiau treniruoja ištvermę o ne jėgą. Ši taisyklė nėra taikoma, jei esate sukaupę nemažą raumenų masę, tačiau ji slepiasi po riebaliniu sluoksniu.

Raumenų stiprinimas ir didinimas

Norint sustiprinti raumenyną visus raumenis, svarbu susirasti Jums tinkamiausią programą, ypač palankiai vertinamos: „Starting strength“ bei „5×5“. Taip pat, dauguma sporto klubų turi trenerius, kurie gali sukurti Jums asmeniškai tinkamiausią programą. Norint padidinti jėgą rekomenduojama rinktis ir didesnį svorį (svarbu įvertinti savo galimybes, nes sportuojant su laisvaisiais svarmenimis galima greitai susižeisti), atliekant pratimus koncentruotis į teisingą jų atlikimą, bei daryti nedaug pakartojimų. Tokiu būdu Jūsų raumenys dirbs didžiausiu pajėgumu, o rezultatus pasieksite pakankamai greitai. Optimalus treniruočių dažnis yra 3-4 kartai per savaitę. Taip pat, itin svarbu leisti kūnui pailsėti, nes raumenys auga būtent tada kai ilsitės, taigi neskubėkite atgal į sporto salę, jei nesijaučiate 100% pailsėję.

Atsipalaidavimas

Jau kurį laiką populiarėja sporto šakos, kurios fiziškai raumenis apkrauna mažiau, nei ankstesnėse pastraipose aprašyti sporto metodai. Gyvenant skubančiame pasaulyje, dažnai jaučiamės kupini streso, įsitempę. Puiki išeitis norint atsipalaiduoti gali būti ir sportas. Bene labiausiai tam tinka joga, kalanetika, lengvi aerobiniai pratimai. Jų paskirtis – mankštinti ir sustiprinti įsitempusius raumenis, ypač giliuosius, kurie yra dažnai pamirštami, atpalaiduoti kūną. Šios veikos taip pat padeda gerinant susikaupimą, geriau jausti savo kūną, o tai padaro mus atsparesnius stresui ir kitoms modernaus gyvenimo grėsmėms. Perfrazavus garsųjį posakį: „Atsipalaidavusiame kūne – atsipalaidavusi siela“. Dauguma šių sporto šakų nesunkiai galima užsiimti ir namuose. Tam prireiks tik patogių rūbų ir jogos kilimėlio, taigi išlaidos nenuliūdins Jūsų piniginės. Vis dėlto, rekomenduotina bent kurį laiką pasipraktikuoti grupėje su profesionaliu treneriu, kuris pasirūpins, kad visi pratimai būtų atliekami teisingai, tam kad rezultatai būtų patys geriausi.

Atsipalaidavimas - pilates treniruotės

Kaip matome, būdų sportuoti yra daugybė, reikia tik noro ir kantrybės laukiant rezultatų, nes jie, deja, nepasirodo per naktį ar net mėnesį. Tačiau, jei laikysitės savo plano, net nepastebėsite kaip sportas taps įpročiu, o rezultatai nebebus tokie svarbūs. Tikimės, kad sportas ir sveika gyvensena taps neatsiejama Jūsų gyvenimo dalimi, o sekančiame straipsnyje Jums papasakosime apie įvairias naudingas sporto prekes, kurių gali prireikti siekiant aukščiausių rezultatų ir gyvenant aktyviai.

Naujausi įrašai