Grįžti į pagrindinį puslapį

Ką reikia žinoti apie atlyginimą?

Visiems patinka gauti atlyginimą. Juk geriau pagalvojus ar daugelis iš mūsų dirbtų, jei negautume už tai kompensacijos? Nors visi dirbantieji kas mėnesį gauna algalapį, ne kiekvienas įsigilina į tai kas ten rašoma. Dažnas tiesiog pasitikrina banko sąskaitą bei gautą sumą. O juk algalapyje galima rasti daug naudingos informacijos. Taigi ką reiškia visi trumpiniai, mokesčiai, bruto ir neto?

Bruto ir neto

Dažnai girdime šiuos du terminus, tačiau ne visi žino ką jie reiškia. Iš tiesų, jie slepia dvi beveik visiems pažįstamas sąvokas: atlyginimą prieš mokesčius ir atlyginimą po mokesčių.

Bruto ar neto

Bruto – atlyginimas prieš mokesčius, dar vadinamas „ant popieriaus“. Jis būna didesnis, nes nurodoma darbuotojo uždirbta suma prieš iš jos išskaičiuojant įvairius mokesčius: gyventojų pajamų mokestį (GPM), privalomojo sveikatos draudimo mokestį (PSD), valstybinio socialinio draudimo („Sodros“) įmokas. Norint apskaičiuoti pilną darbo vietos kainą taip pat svarbu pridėti ir tris mokesčius, kuriuos moka darbdavys ir kurie nėra įskaičiuojami į bruto darbo atlyginimą: įmokas į Garantinį fondą ir ilgalaikio darbo išmokų fondą bei darbdavio „Sodros“ įmoką.

Iš bruto atlyginimo atėmę pirmuosius tris mokesčius (GPM, PSD, „Sodra“) gausime neto atlyginimą. Tai ir yra atlyginimas „į rankas“ – tai ką gaunate į banko sąskaitą arba, tiesiogine prasme, grynaisiais į rankas.

Mokesčiai

Taigi, kokius mokesčius Jums tenka sumokėti kiekvieną mėnesį iš gaunamos algos?

Pirmiausia, kaip ir visi pajamas už darbą gaunantieji, iš Jūsų algos išskaičiuojamas GPM. Jis sudaro 20 % Jūsų atlyginimo (jei Jums nėra taikomas NPD, apie jį šiek tiek vėliau). Dirbančiųjų pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą mokamas GPM skiriasi, taigi detalesnės informacijos, apie tarifą, pagal įvairias veiklos rūšis ieškokite VMI puslapyje.

Išmanykite mokesčius

Taip pat išskaičiuojami ir du mokesčiai, kurie keliauja Sodrai. Taigi algalapyje jie gali būti nurodomi susumuoti kartu arba atskirai, tai yra PSD ir „Sodros“ įmokos. PSD sudaro 6,98 % bruto atlyginimo, o likę „Sodros“ mokesčiai siekia 12,52 %. Bendrai – 19,5%. Taip pat, jei papildomai pensijai kaupiate antrosios pakopos pensijų fonduose, prie šių mokesčių taip pat turite pridėti ir 1,8% arba 3%, priklausomai nuo pasirinkto kaupimo tarifo.

Likę mokesčiai yra mokami darbdavio ir neįskaičiuojami į bruto algą. Bendra jų suma sudaro 1,77 % bruto algos. Apskaičiuojant visą darbo vietos kainą, ši dalis pridedama prie bruto algos.

Neapmokestinamasis pajamų dydis

Siekiant apsaugoti mažesnes pajamas gaunančiuosius, valstybė jiems taiko neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). Tai reiškia, kad mokesčiai yra mokami ne nuo visos bruto algos, o tik nuo tam tikros jos dalies.

Šiuo metu (2019-aisiais) NPD yra skaičiuojamas pagal formulę NPD = 300 € – 0,15 x (Bruto atlyginimas – MMA (555 €)). Taigi, jei uždirbate 1000 € „ant popieriaus“ Jūsų NPD bus:

300 € – 0,15 x (1000 € – 555 €) = 300 € – 0,15 x 445 € = 300 € – 66,75 € = 233,25 €.

Taigi, vietoje to, kad Gyventojų pajamų mokestis būtų skaičiuojamas nuo visų 1000 €, jis bus skaičiuojamas nuo 766,75 € (1000 € – 233,25 € = 766,75 €). Tokiu būdu sumokėsite mažiau mokesčių.

Svarbu paminėti, kad „Sodros“ įmokoms ar PSD mokesčiui NPD nėra taikomas.

Neapmokestintos pajamos

Be to, turite galimybę atsisakyti NPD. Tokiu atveju GPM mokėtumėte nuo visos bruto algos, taigi sumokėtumėte daugiau mokesčių. Atrodytų, jog tokia idėja yra mažų mažiausiai kvaila: kas gali norėti mokėti daugiau mokesčių? Tačiau tam yra racionalus paaiškinimas.

Kada NPD pridaro daugiau žalos, nei naudos?

Jei dirbate pastovų darbą su nekintančia alga, NPD naudotis išties verta: sumokate mažiau mokesčių, gaunate didesnę algą – visi patenkinti. Tačiau, jei Jūsų alga yra nepastovi ar gaunate papildomų deklaruojamųjų pajamų be pagrindinės algos, NPD gali pakišti koją.

Metų gale, pildant pajamų deklaraciją, Jūsų NPD skaičiuojamas iš naujo, nuo viso metinio uždarbio. Taigi, turint nepastovaus dydžio algą ar papildomų pajamų, kas mėnesį darbovietėje paskaičiuojamas NPD gali būti netikslus ir Jums gali tekti sumokėti papildomą mokesčių sumą.

NPD žala

Atsisakius NPD, Mokesčius mokėsite nuo visų uždirbtų pajamų, taigi blogiausiu atveju Jums tiesiog neteks nieko primokėti valstybei (jei nevykdote kitos, atskiros nuo darbo, veiklos). Geriausiu atveju, galėsite susigrąžinti GPM permoką – taigi gausite pinigų.

Jei vykdote papildomą veiklą (pagal individualios veiklos pažymą, verslo liudijimą, autorines sutartis ir pan.) pasidomėkite kokią pajamų dalį teks skirti mokesčiams ir atsidėkite ją, kiekvieną kartą gavus apmokėjimą. Pamiršus pasilikti dalį pajamų mokesčiams, pavasarį, pildant deklaraciją, gali tekti nemaloniai nustebti.

Apibendrinimas

Taigi, svarbiausia informacija, kurią reikia žinoti, tikslinantis atlyginimą yra Jūsų bruto alga. Pagal ją, naudojantis pateiktais skaičiais, galima nesunkiai pačiam apsiskaičiuoti savo algą „į rankas“. Pateikiame pavyzdį, jei gaunamas 1000 € bruto atlyginimas ir pensijai, antros pakopos fonde, papildomai kaupiami 3 %:

NPD = 233,25 €

GPM = (1000 € – 233,25 €) x 20 % = 153,35 €

PSD = 1000 € x 6,98% = 69,8 €

„Sodra“ = 1000 € x (12,52 % + 3 %) = 155,2 €

Bruto alga = 1000 € – 153,35 € – 69,8 € – 155,2 € = 621,65 €

Daugiau naujienų skaitykite Vivus Finance.

Naujausi įrašai