Grįžti į pagrindinį puslapį

Vaiko fondas: ar verta taupyti savo atžalos reikmėms?

Vaikui augant būtina rasti lėšų įvairioms jo reikmėms – mokyklos, vėliau – ir universiteto. Norėdama savo vaikams pagelbėti, ne viena šeima ima kaupti paramą vaikams. Nebūtina iš karto kaupti kažkokio didelio rezervo, tačiau jei reguliariai pildysite vaiko „vokelį“ net ir maža pinigų suma, iki jo pilnametystės susikaups gana apčiuopiama parama ateičiai.

Nusprendę, kad reikia ieškoti geriausio būdo kaip užsidirbti pinigų vaikams, turite apgalvoti, kuris variantas priimtinesnis. Nepatartina taupyti tiesiog „tam tikros pinigų sumos“ arba „taupyti kojinėje“, mat tokie pinigai neretai nuvertėja. Jei ruošiatės sukaupti pinigų vaiko ateičiai, geriausia rinktis tam tikras finansų institucijas – pavyzdžiui, vaiko išlaikymo fondas puiki išeitis, nes kartu bus kaupiamos ir palūkanos, be to, ne tik išlaikysite pinigų vertę, bet ir padidinsite sumą.

Pasirinkus kaupti paramą vaikams, kitas žingsnis – išsirinkti vieną iš finansų įstaigų, kurioje tai darysite. Dažniausiai indėliai kaupiami arba bankuose, arba kredito unijose. Sąlygos skirtinguose bankuose ar kredito unijose skiriasi, tačiau esminiai niuansai – panašūs:

  • Bankuose galima rinktis arba investicinį fondą, kuriame pinigai kaupiami iki vaiko pilnametystės – 18 arba 21 metų, arba paprastą kaupiamąjį indėlį. Tokio indėlio metinės palūkanos paprastai sudaro 1–2 proc., o investicinio fondo palūkanos gali siekti ir 5 proc., tačiau suma, kuria kas mėnesį papildote fondą, turi būti didesnė – minimali – apie 25 Eur.
  • Kredito unijose paprastai siūlomos 1–2 proc. palūkanos, o taisyklės ir sąlygos čia neretai tokios pačios, kaip bankuose. Unijose paprastai pinigus leidžiama kaupti iki vaiko pilnametystės – 18 metų. Kaip ir bankuose, čia galima rinktis ir paprastą kaupiamąjį indėlį.

Tiek unijose, tiek bankuose privaloma kaupti pinigus tam tikrą laikotarpį, kad gautumėte maksimalią naudą. Paprastai minimalus laikotarpis būna keleri metai. Taigi jei sugalvosite pakeisti savo indėlio kaupimo vietą, geriausia tai daryti prieš pradedant pinigus pervedinėti į vieną ar kitą sąskaitą. Šie indėliai patogūs, nes kas mėnesį galite papildyti juos tam tikra norima suma. Jau vaikui truputį paūgėjus, galima jį atsivesti į banką ir paaiškinti, kaip pildomas vaikų išlaikymo fondas. Parodysite vaikui, kaip „cirkuliuoja“ finansai realybėje ir kaip pildoma sąskaita, o vėliau galėsite jį supažindinti išsamiau – paaiškinti daugiau apie pinigus, jų vertę.

Sukauptus pinigus suaugęs vaikas galės panaudoti įvairiai: sumokėti už mokslus, padengti dalį būsto paskolos ar nusipirkti būstą, galbūt – kaupti toliau sau ar savo vaikams. Palengvinsite ateitį: jiems patiems nereikės sukti galvos, kaip užsidirbti pinigų vaikams, nes jau bus sukaupta tam tikra suma.

Vaikų išlaikymo fondas naudingas ne tik todėl, kad Jūsų vaikas turės jau paruoštą tam tikrą pinigų sumą jo reikmėms patenkinti. Vaikas netiesiogiai visą laiką bus mokomas taupyti pinigus, suvoks taupymo svarbą, o tai labai svarbu augant pirkimo visuomenėje. Visgi nepamirškite, kad geriausia parama vaikams – ne piniginės dydis, bereikšmės finansų demonstracijos, o nuolatinis jų palaikymas, todėl kartu ir nuolat kalbėkitės apie finansus bei situacijas, kaip juos geriausia panaudoti.

Naujausi įrašai