Grįžti į pagrindinį puslapį

Kaip dažnai tvarkytis namus?

Balandis yra laikomas švaros mėnesiu, todėl šį kartą norėtume pasikalbėti apie švarą ir tvarką namuose. Atėjus laikui, kai nebereikia bijoti, kad atsidarius langus sušalsime, dažnas pagalvoja apie didįjį metų tvarkymąsi. Kadangi šis darbas išties nemažas, jį verta gerai suplanuoti ir jam tinkamai pasiruošti. O ką reikėtų daryti, kad net didžiausias tvarkymasis nepareikalautų visos dienos energijos? Atsakymas nesudėtingas: viską tvarkyti tam tikru laiku ir dažniu. Šiame straipsnyje papasakosime apie tai detaliau.

Ką derėtų valyti dažniausiai?

Tvarkymasis
Neapleiskite namų

Tikrai ne kasdien atrandame jėgų ar noro tvarkytis. Kam norisi po ilgos darbo dienos grįžus namo, papildomai bėgioti su šluostėmis ar leisti laiką prie kriauklės? Tačiau, pagalvojus apie pasekmes, sofa ir televizorius gali atrodyti kaip ne itin gera idėja. Ekspertų nuomone yra keletas dalykų, kuriuos turėtume valyti kasdien, mat šie, apleidus, gali tapti tikromis bakterijų veisyklomis.

Neapleiskite virtuvės

Maistą gaminame kasdien, todėl itin svarbu po kiekvieno panaudojimo kruopščiai nuplauti tam naudojamus indus ar įrankius: pjaustymo lentelę, peilius, stalviršius. Tai ypač aktualu, jei naudojate medinę pjaustymo lentelę – medis yra porėtas, o drėgnoje aplinkoje, prisisunkusioje maisto sulčių, bakterijoms sukuriame idealią dauginimosi terpę. Be to, plaunant šiuos įrankius iškart po panaudojimo nereikės įdėti daug pastangų – nešvarumai tiesiog nubėgs, neteks šveisti ar gramdyti. Tas pats galioja ir stalviršiui, ant kurio ruošėte maistą – jį galite nuvalyti drėgna šluoste ir nusausinti rankšluostėliu.

Purvinas dubenėlis
Nepamirškite savo augintinių

Dažnas mūsų indus plauname bent jau kas porą dienų, o kaip dažnai plauname savo augintinių indelius? Kaip žinia, gyvūnai yra atsparesni įvairioms bakterijoms, tačiau rizikuoti neverta. Be to, kaip dažnai grįžus namo Jūsų išsiilgęs šuo palaižo Jums veidą? Žinoma, smagu, kad augintinis Jums rodo meilę, o jei jis ką tik ėdė iš indelio, kuriame dauginasi E. Coli bakterijos? Meilė gali kainuoti brangiai. Augintinių indelius taip pat derėtų plauti kasdien, tačiau, jei naudojatės indaplove, ten jų nedėkite – verčiau išplaukite rankomis.

Indus rekomenduojama sausinti atskiru rankšluostėliu, nei naudojate paviršiams ar rankoms. Jį keisti taip pat derėtų kasdien, mat jam tenka daugiausiai drėgmės bei maisto liekanų. Rankų ar paviršių šluostę galite keisti rečiau – kas savaitę. Visus rankšluostėlius, naudojamus virtuvėje, skalbkite aukščiausioje temperatūroje, o norint apsisaugoti papildomai, po skalbimo galite juos išlyginti.

Virtuvinė kriauklė
Kriauklę valykite kasdien

Viską išplovus, reikia pasirūpinti ir virtuvine kriaukle. Ne paslaptis, kad bakterijos ir mikrobai geriausiai dauginasi drėgnose, gausiose maisto vietose, taigi kriauklėje užsilikę maisto likučiai jiems gali tapti puikiausia puota. Baigę indų plovimą, kriauklę išplaukite, surinkite maisto liekanas ir jas pašalinkite.

Kassavaitinio tvarkymosi taikiniai

Dažnai net nepagalvojame apie dalykus, kuriuos derėtų nuvalyti bent jau kartą per savaitę. Geriau pagalvojus – juos liečiame kasdien ir ne visada švariomis rankomis, todėl itin svarbu bent jau kartą per savaitę pasirūpinti šių daiktų švara.

Jungtukai, mygtukai ir rankenėlės

Jungtukų valymas
Dažnai pamirštami šviesos jungikliai

Kas yra pirmas dalykas, kurį paliečiate vos įžengę pro duris? Tikriausiai tai yra šviesos jungiklis. Taip, šviesos jungiklius derėtų nuvalyti bent jau kartą per savaitę. Tokia pati taisyklė galioja ir kitiems dažnai net nepamąsčius liečiamiems daiktams: durų rankenoms, čiaupams, prietaisų pulteliams, taip pat ir namų telefonui, jei tokį naudojate. Jei namie kažkas susirgo, tai rekomenduojama daryti netgi kasdien. Šiuos daiktus rekomenduotina valyti drėgnomis dezinfekuojančiomis servetėlėmis, kaip žinia – elektriniai įrenginiai gana jautrūs drėgmei.

Baldai ir sostai

Kas savaitę derėtų keisti ir patalynę, o čiužinį papildomai galima nubraukti dulkių siurbliu – taip sumažinsite dulkių erkučių kiekį. Tą patį rekomenduojama daryti ir su sofa bei foteliais – nusiurbkite dulkes bei plaukus dulkių siurbliu. Jei turite augintinių, kurie yra linkę šertis, jų plaukus be vargo surinksite su drėgna gumine pirštine.

Porcelianinis sostas
„Porcelianinis sostas“

Kitas sostas kurį valyti derėtų kas savaitę – unitazas. Niekam nekyla abejonių, kad tai nėra švariausia namų dalis (kita vertus, bakterijų ant ilgą laiką neplauto virtuvinio rankšluosčio rasite kur kas daugiau). Valymui naudokite įprastinį tualeto valiklį. Dangtį bei dalį po juo nuvalykite muiluota šluoste. Vandens nuleidimo mygtuką ar rankeną rekomenduotina valyti netgi kasdien. Tam taip pat puikiai tiks dezinfekuojančios servetėlės ar šluostė su muiluotu vandeniu.

Ką tvarkyti kas mėnesį?

Nors ir atrodo, kad mikrobai bei bakterijos gyvena visur ir visada, yra tam tikrų namų kampelių, kur jų galima rasti ženkliai mažiau. Šiuos kampelius pakanka tvarkyti tik kartą per mėnesį.

Darbo kambarys

Darbo kambarys
Darbo kambariai pasižymi tvarka

Tikėtina, kad darbo kambaryje nėra dažnai valgoma, todėl maisto mikrobams čia atsiranda ženkliai mažiau, o kuo mažiau maisto – tuo mažiau ir bakterijų. Darbo stalą tiesiog perbraukite drėgna šluoste, pašalinkite dulkes. Šiek tiek daugiau dėmesio gali tekti skirti kompiuterio klaviatūrai. Šią galite nuvalyti specialiomis drėgnomis servetėlėmis, o klaviatūros tarpus išvalykite suspausto oro purškikliais – dulkėms itin patinka kauptis tarp mygtukų. Kartą per metus galite visus mygtukus išimti ir drėgna servetėle nuvalyti paviršių po jais.

Virtuvė

Kaip jau galima suprasti – virtuvė yra puikus mikrobų inkubatorius, tačiau ir čia atsiranda dėmesiui ne itin reiklių vietų. Viena jų – įrankių stalčius. Dažniausiai ten dedame jau švarius ir sausus įrankius, tačiau bent kartą per mėnesį šią vietą taip pat reikėtų gerai išvalyti. Ne visi įrankiai būna nuvalomi ir nusausinami idealiai, o kur drėgmė – ten ir grybelis bei pelėsis. Jei įrankių dėtuvė išsiima, ją galite išplauti indaplovėje ar kriauklėje. Jei viskas yra įmontuota, teks pasidarbuoti muilina šluoste arba vandens ir acto mišiniu.

Šaldytuvo valymas
Šaldytuvą išvalykite bent kartą į mėnesį

Šaldytuvas taip pat nėra palanki vieta mikrobams. Tačiau, ten visuomet nutinka įvairių kitų problemų – kažkas pasipila, o galbūt kampe, nepastebėtas, tūno ne pirmos jaunystės pomidoras. Šaldytuvo stalčius bei lentynas derėtų valyti kartą per mėnesį. Galite pasitikslinti gamintojo instrukcijoje kokios priemonės valymui yra tinkamiausios, o jei ypatingų apribojimų nėra, puikiai tiks lygiomis dalimis sumaišytas vanduo su actu.

Kasmetinio tvarkymosi objektai

Jei laikysitės anksčiau aprašyto tvarkymosi režimo, didžiajam metų tvarkymuisi liks pakankamai nedaug darbo.

Kilimai

Kilimus siurbti derėtų kartą per savaitę, tačiau šie taip pat reikalauja ir rimtesnio valymo kartą per metus. Geriausia kilimus, jei tik leidžia gamintojas, valyti garais ar vandeniu. Išvalius juos būtina tinkamai išdžiovinti, nes drėgni audiniai yra puikiausia vieta daugintis pelėsiui bei grybeliui. Jei tokiam valymui neturite galimybių ar įrangos, rekomenduojama išsikviesti valymo įmonę, kuri atliks viską nuo A iki Z.

Langai ir užuolaidos

Langus bei užuolaidas taip pat reikia valyti kartą per metus. Užuolaidas paprasčiausiai išskalbkite pagal gamintojo instrukcijas ir kruopščiai išdžiovinkite.

Langų valymas
Langus užtenka išvalyti kartą per metus

Langams valyti egzistuoja daugybė įvairių priemonių, belieka tik išsirinkti. Pradėti valyti reikia nuo rėmų, valant iš kraštų vidurio link. Nusausinus rėmą, reikia imtis stiklų. Valant stiklus, skirtingas lango puses rekomenduojama  valyti skirtingomis kryptimis, t.y. horizontaliai ir vertikaliai. Be to, siūlytina rinktis ne itin saulėtą dieną, mat valiklis nespės nudžiūti ant stiklų ir galėsite jį nusausinti, taip nepaliekant valymo žymių.

Kaip matote, laikantis tvarkymosi tvarkaraščio, visas metų tvarkymasis nesukris į vos keletą dienų. Vadovaujantis šiomis normomis, kasdien tvarkymuisi užteks vos 30 minučių ir neprireiks paaukoti ištisų dienų darant „generalinę tvarką“. O ar gali būti geresnis laikas pradėti naują tvarkymosi rutiną nei balandis? Tikimės, kad šis režimas taps nauju naudingu įpročiu ir ateinantys metai bus gerokai švaresni.

Naujausi įrašai