Grįžti į pagrindinį puslapį

Tinkamiausi būdai atsiskaityti už prekes ir paslaugas užsienyje

Visi žino, kad lietuviška vasara ne visada karšta, taigi žmonės keletą laisvų savaičių pasirenka praleisti užsienyje, kur geras oras ir patogios atostogos garantuotos. Tačiau neretai susiruošus keliauti kyla klausimas, koks atsiskaitymo būdas už prekes ir paslaugas būtų efektyviausias, patogiausias ir padėtų neiššvaistyti ilgai taupytų pinigų.

Jei nusprendėte keliauti ir svarstote apie atsiskaitymo užsienyje alternatyvas, yra trys pasirinkimai – kredito arba debetinė kortelė ir grynieji pinigai.

Kreditinė kortelė naudinga dažnai keliaujantiems ar brangesnius pirkinius perkantiems asmenims, nes joje yra tam tikras kreditas, kurį galite išnaudoti ir grąžinti vėliau, taigi nekyla problemų, jei dabar trūksta pinigų, bet žinote, kad jų turėsite vėliau. Pagrindiniai tokios kortelės privalumai – finansinio saugumo jausmas, pinigai vienoje vietoje ir kelionių draudimas, suteikiamas Jums ir su Jumis keliaujantiems šeimos nariams. Vis dėlto yra ir trūkumų – jei nesugebate tinkamai įvertinti savo finansinių galimybių ir kontroliuoti savęs, naudodami kredito kortelę išleisite daugiau nei galite sau leisti, be to, pasiskolintos sumos delspinigiai gana dideli. Maža to, kiekviena kreditinė kortelė turi mėnesinį mokestį, kurį nuolat mokėsite visą laiką, kol turėsite šią kortelę, net ja nesinaudodami.

Debeto kortelės mokesčiai kiek kiti. Už debeto kortelę Jums gali tekti mokėti tik ją įsigyjant, jokio mėnesinio mokesčio nėra, taigi sutaupote. Debetinė kortelė – tai grynųjų pinigų alternatyva. Paprastai žmonės renkasi šią kortelę, nes ja atsiskaityti galima paprastai, nuskaičiuojami mokesčiai nedideli arba jų išvis nėra. Be to, privalumai – kaip kredito kortelės. Kita vertus, skirtumų yra, o keliaujant jie gali virsti trūkumais. Pirma, Jums nesuteikiamas papildomas kreditas, kuriuo galėtumėte naudotis pasibaigus Jūsų asmeninės sąskaitos lėšoms, todėl visada turite tiksliai žinoti, kiek pinigų turite. Antra, Jums nesuteikiamas papildomas kelionės draudimas ir turite mažiau privilegijų. Galiausiai debetinė kortelė dažniausiai pažymėta vienu – „MasterCard“, „Visa Electron“ arba „Maestro“ – ženkliuku ir nors neretai teigiama, kad galite atsiskaityti visose užsienio prekybos vietose, visada turite būti budrūs ir ieškoti savo kortelę identifikuojančio ženkliuko, nes konkrečios prekybos vietos priima tik tam tikro tipo korteles. Už prekes ir paslaugas atsiskaitant kredito kortele tokių problemų nekyla.

Nepaisant banko kortelių privalumų, atminkite, kad vykdami keliauti visada turite turėti ir grynųjų – šalies, į kurią vykstate, pinigų. Jeigu šalies, į kurią vykstate, valiuta skiriasi, turite išsiaiškinti, koks valiutų kursas Jums tinkamiausias ir optimaliausias norint įsigyti kitos šalies pinigų. Galite reikiamos valiutos išsikeisti dar būdami Lietuvoje, tačiau prieš tai darydami pasidomėkite, koks perkamos valiutos kursas siūlomas jau nuvykus į konkrečią šalį. Būkite budrūs, nes neretai jis labai skiriasi nuo oro uosto ir miesto centre esančių valiutos keitimo vietų. Paprastai grynųjų pinigų reikia arbatpinigiams palikti ar norint pirkti prekes vietinėje prekyvietėje. Siūlome nedaryti drastiškų sprendimų ir išmintingai nuspręsti, kokia suma Jums reikalinga. Išsikeitę per daug jausitės įpareigoti išleisti visus pinigus, todėl pateksite į paprasčiausią pinigų švaistymo grandinę: turėsite per daug pinigų, kuriuos būsite priversti išleisti nebūtinoms paslaugoms ar prekėms. Jeigu pinigus parsivešite ir keisite Lietuvoje, pirkimo valiutų kursas bus mažesnis, todėl abiem atvejais tik iššvaistysite pinigus.

Paprasčiausias būdas išsirinkti atsiskaitymo būdą atostogaujant svetur – įvertinti savo gyvenimo būdą, prioritetus ir kartu su viena iš kortelių visada turėti šiek tiek grynųjų, išgelbėsiančių netikėtose situacijose.

Naujausi įrašai