Grįžti į pagrindinį puslapį

Ar piratauti vis dar naudinga?

Turbūt ne vienas prisimename laikus, kai norint gauti naujausią muzikos albumą ar filmą, tekdavo gan plačiai atverti piniginę. Tačiau ją atverdavo tikrai ne visi, nes kartu su internetu išpopuliarėjo ir piratavimas – nelegalus mokamo turinio dalinimasis (netgi ne visada nemokamai) tarp interneto vartotojų. Tačiau pasidomėjus statistika, galima aiškiai matyti, kad piratavimo mąstai ženkliai mažėja. Galbūt piratauti tiesiog neapsimoka?

Tada ir dabar

Dar prieš gerus 10 metų legalių filmų, muzikos ar kompiuterinių žaidimų kainos būdavo prieinamos ne visiems. Neretai kompiuteriniai žaidimai kainuodavo netoli 100 litų, filmai ir muzika šiek tiek mažiau, tačiau taip pat tekdavo pakloti ne itin mažas tam laikmečiui sumas. Savaime suprantama, kad ne kiekvienas galėdavo sau leisti tokias išlaidas, ypač nepilnamečiai, kurie neuždirbdavo savo pinigų. O juk taip norėjosi paklausyti mėgstamos muzikos bet kada…

Torent programa
Viena iš programų kuria naudojasi piratautojai

Išsigelbėjimas buvo visiškai paprastas: nelegalūs parsisiuntimai. Naudojantis įvairiomis programomis (kurios, beje, būdavo visiškai legalios), buvo galima parsisiųsti beveik bet ką. Žinoma, turinio kūrėjai už tai negaudavo nei cento, o kai kurie piratai, vos išpopuliarėjus internetui, iš to ir patys užsidirbdavo nemažas sumas – pardavinėdavo nelegaliai gautą mediją kitiems.

Pasižiūrėjus į dabartinę situaciją, matome kardinaliai kitokį vaizdą. Daugybė žmonių yra girdėję ir naudojasi, „Spotify“. Ši programa, buvo viena iš pirmųjų nebrangaus ir legalaus turinio platformų. Naudojantis „Spotify“ galima klausytis neribotą kiekį muzikos visiškai legaliai – už kiekvieną perklausą atlikėjai gauna tam tikrą sumą pinigų. Žinoma, jei norite naudotis nemokama versija, Jums teks klausytis reklamų, negalėsite neribotai praleidinėti dainų. Tačiau, už pakankamai nedidelį mėnesinį mokestį galite gauti ir aukštesnę muzikos kokybę, jokių reklamų, galimybę praleisti dainas, ar netgi atsisiųsti viską į įvairius įrenginius (taigi klausytis muzikos neturint interneto prieigos). Raktas čia yra – nedidelis mokestis.

Spotify
Spotify programėlė

Dabar galima rasti nemažai panašiu principu veikiančių programų ir programėlių. „Netflix“, „Hulu“, „Amazon Video“ visi siūlo panašią idėją: neribota muzika, serialai ir filmai internetu už vienkartinį, nedidelį mėnesinį mokestį. Tai yra neįtikėtinai patogu, nes daugumą šių programų galima naudoti skirtingose platformose, neprarandant funkcionalumo ar sinchronizacijos. Taigi, galite pradėti žiūrėti serialą namie per televizorių, o pabaigti autobuse pakeliui į darbą ir pan.

Tai kaip su ta nauda?

Naudą, šiuo atveju apskaičiuoti gana sunku. Svarbiausia atsižvelgti į Jūsų prioritetus. Jei labiausiai rūpi kaina, žinoma, piratavimas apsimokės, nes tokiu būdu viską gausite nemokamai. Tačiau, sugaišite daugiau laiko ieškodami geros kokybės įrašų, negalėsite grojaraščių ar filmų vienu metu turėti ar sinchronizuoti visuose savo įrenginiuose. Na ir svarbiausioji dalis: intelektualinės nuosavybės parsisiuntimas nemokamai yra tolygus vagystei.

Piratavimas
Piratavimas nebenaudingas

Todėl, galima pagrįstai teigti, kad piratavimas ne tik etiniu ar teisiniu požiūriu nebėra naudingas. Legalių paslaugų teikėjų kainos yra bene žemiausios per visą istoriją, o už savo pinigus gaunate daugiau nei tik filmus ar muziką. Kartu tai ir neįtikėtinas patogumas, aukšta kokybė ir, bene brangiausias turtas – sutaupytas laikas.

Galimybės Lietuvoje

„Spotify“, dideliam muzikos mėgėjų džiaugsmui į Lietuvą atkeliavo dar 2013-aisiais. „Netflix“ į mūsų duris pasibeldė 2016-aisiais. Šie du vardai, ko gero, labiausiai žinomi legalaus ir nebrangaus turinio mylėtojų visame pasaulyje. „Spotify Premium“ paslauga kainuoja 6,99 EUR per mėnesį. Taip pat siūloma įsigyti ir šeimos abonementą, kuris kainuos 11,99 EUR, tačiau juo galės naudotis iki 5 tuo pačiu adresu gyvenančių žmonių. „Netflix“ prenumeratos kaina varijuoja nuo 7,99 iki 11,99 EUR per mėnesį. Mokant maksimalią kainą, vienu metu paskyra gal naudotis net iki 4 žmonių. Taigi, net mokant didžiausiomis kainomis, per mėnesį, vienas žmogus neišleistų 20 EUR. Su šiomis programomis muzika ir filmai internetu pasiekiami ranka bet kur, bet kada. Argi neapsimoka?

Filmų nuoma internetu
Video turinio nuomos programa

Klausiantys „O kur visi filmai lietuvių kalba?!“ taip pat jau gali pasinaudoti „Žmonės Cinema“ filmų nuomos paslauga. Vienas filmas čia atsieis pigiau nei bilietas į kiną – dauguma jų kainuoja 4,99 EUR – o žiūrėti galėsite nors ir su visa gimine – pigu, patogu, legalu.

Kaip matome, atsiradus ir išpopuliarėjus srautinio siuntimo (angl. streaming) paslaugoms, ženkliai padidėjo muzikos ir filmų pasiekiamumas bei nukrito jų kaina. Šiais laikais piratauti nebėra prasmės, kai galima už nedidelį mokestį gauti kone neribotus kiekius muzikos ir filmų įvairiose platformose, bet kada panorėjus ir nieko nelaukiant. Pasinaudokite šia galimybe ir Jūs, nes patikėkite – kartą pabandę grįžti prie piratavimo nebenorėsite!

Naujausi įrašai