Grįžti į pagrindinį puslapį

Kaip vyksta mokesčių grąžinimas Lietuvoje?

Tam tikru metu kiekvienam žmogui tenka mokėti mokesčius: nesvarbu, ar tai būtų komunaliniai, ar – pajamų mokesčiai. Deja, atėjus laikui mokėti mokesčius, dažnai trūksta paaiškinimų: kokie mokesčiai būtini, kada ir kam juos reikia mokėti, ir ką daryti, jei netyčia sumokama per daug?

Kiekvienais metais vykstantis VMI deklaravimas verčia pasukti galvą ne vienam. Keistos, sudėtingos formos gali lemti, kad žmogus apskritai nenorės mokėti mokesčių, nes tiesiog nesupras, ką ir kaip deklaruoti. Teisinėje valstybėje turime ir teises, ir pareigas – pavyzdžiui, būtina mokėti privalomojo ir valstybinio socialinio draudimo, gyventojų pajamų mokesčius. Gyventojų pajamų mokesčio dydis priklauso nuo profesijos: dažniausiai 15 proc. moka asmenys, užsiimantys laisvųjų profesijų veikla, tai yra savo srities specialistai, vykdantys individualią veiklą. Visiems kitiems šis mokestis yra 5 proc.

Deklaruojant taip pat būtina nurodyti sumokėtus mokesčius už pramoninės nuosavybės objektų registravimą, aplinkos teršimą, valstybinius gamtos išteklius. Įmonės dažnai turi sumokėti ir pelno bei pridėtinės vertės mokesčius. Kai kurie mokesčiai nedeklaruojami. VMI deklaravimas neįtraukia komunalinių mokesčių, kuriuos kas mėnesį reikia mokėti už savo būstą. Komunaliniai mokesčiai mokami atsakingoms institucijoms – vandenį, elektros energiją, dujas kontroliuojančioms įmonėms. Teikiant turto deklaraciją, būtina pateikti informaciją apie paskolas, nurodyti brangias dovanas. VMI deklaravimas vyksta užpildant VMI svetainėje nurodytą formą.

Deklaravus mokesčius, jei jau esate sumokėję, nurodytais kontaktais pranešama, ar sumokėta visa reikiama suma. Jei esate sumokėję per mažai, tuomet Jums siunčiamas reikalavimas sumokėti likusią sumą. Jei apsiskaičiavote ir sumokėjote per daug, fiksuojama permoka. Jeigu laiku ir be klaidų užpildėte formą, mokesčių grąžinimas vyksta iki liepo 31 d. Kitu atveju grąžintina suma Jūsų sąskaitoje gali atsirasti tik kitais metais.

Dažniausia permokos priežastis – netinkamai apskaičiuota lengvata, kurią perskaičiuoja VMI. Lietuvoje mokesčių lengvatos teikiamos skirtingoms grupėms:

  • Jei turite sveikatos draudimą, tuomet Jums grąžinama 15 proc. sumokėtų įmokų sumos.
  • Lengvata suteikiama ir tiems, kurie kaupia lėšas III pakopos pensijų fonduose.
  • Jei mokate už studijas, Jums taip pat gali būti grąžinta dalis sumokėtos gyventojų pajamų mokesčio sumos.
  • Lengvatas gauna ir asmenys, kurie turi mažesnį nei 55 proc. darbingumą.
  • Jeigu Jums turi būti perskaičiuotas NPD (neapmokestinamas pajamų dydis). NPD gali tekti perskaičiuoti, jei dirbate keliose darbovietėse, konkrečiais metais gavote nevienodą darbo užmokestį, esate valstybės tarnautojas, pareigūnas, viešųjų įstaigų, valstybinių asociacijų vadovas.
  • Turite turto, kurį įsigijote iki 2008 m., ir turite mokėti už jį palūkanas.

Mokesčių grąžinimas Lietuvoje – gana retai pasitaikanti situacija, nes ne visi žmonės žino mokesčių grąžinimo tvarką. Visų pirma, mokesčiai gali būti grąžinti ne tik už praeitus, bet ir už praėjusius penkerius metus. Jeigu Jums iki liepos 31 d. nebuvo grąžinta permoka, galite kreiptis į VMI atstovus. Paskambinus, reikės padiktuoti savo asmens kodą: pagal jį bus rasti Jūsų duomenys. Pastebėjus, kad yra permoka, pinigai bus pervesti į Jūsų sąskaitą.

VMI deklaravimas gali būti ganėtinai sudėtingas procesas, jei nežinote tam tikrų niuansų. Žinodami visas smulkmenas, būsite tikri, kad turite galimybę susigrąžinti mokesčius, jei jų sumokėjote per daug.

Naujausi įrašai