Grįžti į pagrindinį puslapį

Kaip pasirinkti verslo paskolą?

Jau ne vienus metus Lietuvoje įvairiais būdais skatinamas verslumas. Stengiamasi kurti naujam verslui palankias sąlygas: teikiama verslo parama arba lengvinamas įmonių finansavimo procesas. Naujas smulkusis ir vidutinis verslas pradeda veiklą, nes turi daug idėjų, galinčių vesti jį pelno link, ir naudojasi jam priklausančia parama, sukurtomis lengvatomis. Visgi kad idėjos būtų įgyvendintos, verslas išplėstas, net ir gaunant paramą, paprastai pristinga finansinių išteklių. Tokiais atvejais įmonėms gali pagelbėti tinkamai pasirinkta paskola verslui.

Verslo paskola – tai finansinė pagalba įvairaus dydžio įmonėms. Ji teikiama paprastai naujoms, labai mažoms (iki 10 darbuotojų, pajamos iki 2 mln. eurų), smulkioms (iki 50 darbuotojų, pajamos iki 7 mln. eurų) arba vidutinėms (iki 250 darbuotojų, pajamos iki 40 mln. eurų) įmonėms. Šią paskolą dažniausiai įmonės renkasi prireikus įsigyti trumpalaikio (žaliavų, atsargų) arba ilgalaikio (patalpas, įrangos) turto, norint remontuoti patalpas. Prieš imant paskolą, svarbu tinkamai pasiruošti.

  1. Būtinai patikrinkite savo (ne tik įmonės, bet ir savininko) finansinių įsipareigojimų istoriją. Tai galite padaryti svetainėje „Creditinfo“. Finansinių įsipareigojimų istoriją patikrinti būtina, nes paskolų teikėjams itin aktualu, kaip tvarkote savo finansinius išteklius: paskolos skiriamos tik atsakingiems ir mokiems asmenims bei įmonėms.
  2. Pasiruoškite verslo planą, jame nurodykite, kokio dydžio finansinių išteklių Jums reikės ir kodėl paskola verslui yra geriausias variantas. Labai svarbu tiksliai nustatyti, kiek pinigų Jums reikės: dažnai įmonės paprašo per mažai, tada būna priverstos didinti paskolą, o tai neigiamai veikia finansinių įsipareigojimų istoriją.
  3. Paruoškite savo artimiausių metų (paskolos trukmės) pinigų srauto planą. Tai ne tik parodys, kad atsakingai žiūrite į finansinius įsipareigojimus, bet ir tai, kaip ruošiatės apmokėti ilgalaikes paskolas.

Ruošiantis imti paskolą, aktualu apgalvoti visas priežastis, kodėl ji Jums reikalinga. Nepamirškite, kad negalite imti paskolos, jei jau turite tam tikrų finansinių įsipareigojimų. Ilgalaikės paskolos vertingos, jei stengiatės padėti savo verslo pamatus, norite įsitvirtinti mažą pelno maržą turinčioje rinkoje. Be to, paskola gali būti geresnis sprendimas nei investuotojų paieška: lieka rizika, kad jų nerasite, jie pasitrauks procesui įpusėjus arba stengsis perimti Jūsų sukurtą verslą. Paskolos teikėjams paprastai tiesiog svarbu gauti nustatyto dydžio įmokas.

Įmonės paskolą verslui dažniausiai renkasi siekdamos investuoti į komandą, įsigyti patalpas ar įrangos. Skirti lėšų įmonės darbuotojams – svarbu, nes būtent jie ne tik užtikrina darbo kokybę, kuria vertę, bet ir yra pirmieji žinutės apie Jūsų įmonę skleidėjai.

Kiekvienas paskolos teikėjas turi nustatytas paskolos teikimo taisykles. Tačiau kad ir kur nuvyksite, galite tikėtis panašių sąlygų:

  • Minimali verslo paskola – 2 000 eurų.
  • Maksimali paskolos suma priklauso nuo laidavimo sąlygų, įmonės dydžio, poreikių. Pavyzdžiui, jei tai mikroįmonė, tuomet maksimali galima suma yra 25 000 eurų. Vidutinėms įmonėms gali būti paskolinta ir iki 200 000 eurų, tačiau tuomet turi būti įkeistas turtas.
  • Įmonei paprastai reikia turėti sąskaitą paskolą teikiančiame banke arba kredito teikimo įmonėje.
  • Įmonė turi gauti nuolatines pajamas – taip užtikrinama, kad kiekvieną mėnesį bus galima sumokėti nustatytą įmoką.
  • Įkeičiamas turtas turi būti įvertintas nepriklausomų vertintojų ir apdraustas (draudimas turi galioti visą paskolos grąžinimo laiką).
  • Turi būti įmonės laiduotojas – nesumokėtos įmokos gali būti išreikalautos iš šio asmens.
  • Jei tai smulki arba vidutinė įmonė, įmonės finansinių įsipareigojimų ir pelno, neatskaičiavus mokesčių bei palūkanų, santykis turi atitikti paskolos teikėjo nustatytą normą.

Ilgalaikės paskolos verslui – atsakingas kiekvienos įmonės sprendimas. Nepamirškite, kad grąžindami paskolą turėsite daugiau finansinių išlaidų, taigi prieš imant ją labai svarbu apskaičiuoti galimas pajamas ir pinigų srautus.

Naujausi įrašai