Grįžti į pagrindinį puslapį

Kaip išsiugdyti naujus įpročius

Naujų metų pradžia – puikus metas peržiūrėti savo praėjusių metų pasiekimus bei susidėlioti ateinančių metų tikslus: gal norite išmokti naują kalbą, pradėti sportuoti ar sveikiau maitintis? Kiekvienas gyvenimo pokytis reikalauja keisti kasdienius įpročius, o tai padaryti ne visada yra taip lengva, kaip  norėtųsi. Labai svarbu ne tik susidėlioti metų tikslus, planus bei siekius, bet ir pradėti keisti įsisenėjusius įpročius. Būtent apie tai ir kalbame šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše.

Didelius tikslus išskaidykite į mažus žingsnelius

Dideli tikslai reikalauja didelių pokyčių, o štai dideli pokyčiai per naktį neįvyksta. Kad pasikeitimai neatrodytų gąsdinantys ir neįgyvendinami – tiesiog juos išskaidykite į mažesnius, realiai įgyvendinamus žingsnius. Pavyzdžiui, Jūsų tikslas pradėti sveikai gyventi – žinoma, per vieną dieną sveikuoliu netapsite, tačiau po truputį, į savo rutiną įtraukdami po nedidelį pokytį, ilgainiui išsiugdysite naujus įpročius. Kasdien stenkitės valgyti daugiau daržovių arba atsisakykite vieno nesveiko valgio per savaitę (pavyzdžiui, vieną savaitę atsisakykite cukraus, kitą savaitę riebių padažų ir t.t.). Jei tiesiog atsikelsite vieną rytą ir nutarsite atsisakyti visko iš karto – didelė tikimybė, kad Jums nepasiseks.

Būkite nuoseklūs

Naujam įpročiui susiformuoti reikia 3-4 savaičių, todėl šį laikotarpį būkite itin atkaklūs ir kantrūs. Pavyzdžiui, norite pradėti sportuoti? Visą šį laikotarpį kasdien skirkite laiko sportui, tai pamažu taps įpročiu. Vėliau, galėsite sporto dienų skaičių per savaitę sumažinti, tačiau pats sportavimas jau bus tapęs įpročiu. Pradžioje stenkitės neieškoti jokių pasiteisinimų (jaučiuosi pavargęs, rytoj pasportuosiu dvigubai ir t.t.). Kuo mažiau sau nuolaidžiausite – tuo greičiau naujas įprotis susiformuos.

Susiraskite kompanioną

Susiradus draugą, kuris siekia tokių pačių tikslų kaip ir Jūs, bus žymiai lengviau bei įdomiau. Taip pat jei vienas nuspręs, kad jam atsibodo – kitas puikiai galės motyvuoti ir skatinti nepasiduoti. O ir  lengva konkurencija ir sveikas tarpusavio varžymasis gali tapti papildoma motyvacija.

Atsikratykite pagundos

Jei Jūsų tikslas yra mesti rūkyti – atsikratykite visų cigarečių, nepasilikite nei vienos (galimai silpnumo akimirkai), jei norite sveikiau maitintis – nelaikykite namuose nesveiko maisto. Stenkitės, kad Jūsų aplinkoje neliktų jokių pagundų bent pirmąjį mėnesį, kai stengsitės išsiugdyti naujus įpročius.

Apdovanokite save

Reikia papildomos motyvacijos? Sugalvokite, kaip save apdovanosite, jei mėnesį laiko nuosekliai laikysitės savo tikslo. Tai gali būti nauja sportinė apranga, bilietai į mėgstamos grupės koncertą ar vakarienė puikiame restorane.

Suklupote? Stenkitės kuo skubiau atsistoti!

Keičiant savo įpročius, kurie susiformavo ne per vienerius gyvenimo metus, retam pavyksta nesuklupti. Jei suklupote, neteiskite savęs, verčiau greičiau atsistokite ir grįžkite į naująjį režimą. Jūsų tikslas sveikai maitintis, o vieną vakarą neatsilaikėte ir suvalgėte picą? Nepykite ant savęs, tačiau kitą dieną grįžkite į įprastą režimą.

Fiksuokite savo kelionę

Kiekvienos dienos pokyčiai gali būti nepastebimi, tačiau po savaitės progresas bus jau ryškesnis. Tam, kad matytumėte savo pasiekimus, net jei jie ir nėra dideli, rašykite dienoraštį. Taip jausite didesnę atsakomybę, juk norėsis įrašyti geresnius rezultatus – tai vers pasitempti. Taip pat praėjus daugiau laiko, bus įdomu matyti savo pirmuosius žingsnius.

Svarbiausia duokite sau laiko ir nespauskite savęs per stipriai. Koncentruokitės ne tik į rezultatus, bet stenkitės kuo labiau mėgautis pačiu procesu, kiekvienos dienos pokyčiu, net jei jis ir nėra didelis. Tik taip naujieji įpročiai pakeis senuosius.

Naujausi įrašai