Grįžti į pagrindinį puslapį

Europos sveikatos draudimo kortelė

Kas gali būti smagiau nei gera kelionė? Naujos patirtys, nepažintos kultūros, įspūdingi kraštovaizdžiai ar niekada neragauti patiekalai žadina ne vieno vaizduotę. O ar dažnai pagalvojame, kad kažkas gali įvykti ne pagal planą ir teks atsidurti ligoninėje? Dauguma žmonių turi polinkį tikėtis, jog visi jų planai klostysis puikiai, todėl neretai pamirštame pagalvoti apie planą B. Ką reikėtų daryti, jei nutikus nelaimei svečioje šalyje atsidurtumėte ligoninėje? Jei turėsite Europos sveikatos draudimo kortelę – jaudintis neteks.

Kas yra Europos sveikatos draudimo kortelė?

Nuo 2004-jų gegužės 1-osios dienos, kuomet Lietuva įstojo į Europos Sąjungą (ES), įsigaliojo Europos Sąjungos socialinės apsaugos koordinavimo nuostatos. Pagal šias nuostatas, asmuo, kuris yra apdraustas sveikatos draudimu vienoje iš ES šalių (įskaitant ir Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją), išvykęs į kitą Sąjungai priklausančią šalį, turi teisę ten gauti tokio paties lygio ir kainos sveikatos apsaugos paslaugas, kaip ir toje šalyje draustas asmuo. Tam, kad būtų galima identifikuoti tokius asmenis, yra išduodama Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK).

Ši kortelė pažymi, kad jos turėtojas yra apdraustas sveikatos draudimu Lietuvos Respublikoje ir, kad išlaidos, patirtos ES šalių gydymo įstaigose, bus padengtos iš Lietuvos Respublikos privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.

ESDK, skirtingai nei kelionių draudimas, yra nemokama.

Kaip gauti Europos sveikatos draudimo kortelę?

Norint gauti šią kortelę, Jums reikia kreiptis į savo teritorinę ligonių kasą arba jos atstovus savivaldybėse. Prašymą pateikti galite asmeniškai raštu, nuvykus į ligonių kasą arba pas jos atstovus, el. paštu, faksu arba internetu, pateikus formą, kurią galima rasti adresu https://esdk.vlk.lt/. Prašymą taip pat gali pateikti ir Jūsų įgaliotas asmuo, turintis notaro patvirtintą įgaliojimą.

Teikiant prašymą gauti ESDK, reikia pateikti užpildytą formą, savo asmens dokumentą, bei, jei išvykstate įsidarbinti į užsienio šalį, užimtumo tarnybos išduotą tai patvirtinantį dokumentą.

Prašymo pildymas internetu

Pildant prašymą internetu, būtina nurodyti prašomus asmens duomenis ir įvardinti planuojamą kortelės atsiėmimo vietą. Svarbu pažymėti, kad atsiėmimo vietą reikia nurodyti itin atidžiai, nes kitoje ligonių kasų atstovybėje šios kortelės atsiimti negalėsite.

Jei kortelę norite užsakyti ne tik sau, bet ir savo nepilnamečiams vaikams, papildomo prašymo pateikti nereikės. Pakaks jų duomenis nurodyti vieno iš tėvų prašyme.

Patvirtinus ir pateikus prašymą, lange „Užsakymo būsena“ rasite savo užsakymo numerį, kurį reikės pateikti atvykus atsiimti savo užsakytą kortelę ar korteles. Apie galimą kortelės atsiėmimo laiką būsite informuotas sekančią darbo dieną. Jei informacijos negautumėte, susiekite su savo teritorinės ligonių kasos skyriumi.

Atsiimant kortelę reikia turėti savo asmens dokumentą ir prašymo išduoti kortelę originalą, jei jis nebuvo pateiktas atliekant užsakymą. ESDK išduodama per ne daugiau nei 14 dienų nuo prašymo gavimo.

Bendroji informacija apie kortelę ir paslaugas

Kortelės galiojimo terminas

ESDK galiojimo laikas gali skirtis, priklausomai nuo Jūsų sveikatos draudimo tipo:

  • Asmenims, kurie moka privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas patys arba už juos moka kitas draudėjas, kortelė išduodama 2 metų laikotarpiui;
  • Nepilnamečiams kortelė išduodama laikotarpiui iki kol jiems sukaks 18 metų, bet ne daugiau nei 6 metams;
  • Moksleiviams bei studentams kortelė išduodama vienerių mokslo metų laikotarpiui arba iki einamųjų mokslo metų pabaigos;
  • Asmenims, registruotiems užimtumo tarnyboje ir vykstantiems į užsienį ieškoti darbo, ESDK suteikiama iki užimtumo tarnybos išduotame dokumente nurodytos datos.

Jei Jūsų sveikatos draudimo kategorija yra kitokia, tikslesnę informaciją dėl kortelės galiojimo termino tikslinkitės Valstybinės ligonių kasos tinklapyje arba artimiausioje teritorinių ligonių kasų atstovybėje.

Kaip galima pasikeisti kortelę?

Norint pasikeisti kortelę reikės atlikti tokius pačius veiksmus, kaip ir užsisakant kortelę pirmąjį kartą. Kortelę keisti reikia šiais atvejais:

  • Kai keičiasi apdraustojo duomenys (vardas, pavardė, asmens kodas);
  • Kortelė tampa nebetinkama naudoti (fiziniai pažeidimai, nusitrynę duomenys);
  • Kortelės įrašai yra netikslūs;
  • Pasibaigia kortelės galiojimo terminas.

Teikiamos paslaugos

Pateikus ESDK asmuo turi teisę gauti visas tuo metu reikalingas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, kurias galima laikyti būtinosiomis medicinos pagalbos paslaugomis. Į šią sąvoką įtraukiamos ūminės ligos, traumos, sužalojimai ir pan. Jei pagal šalies, kurioje pacientas gauna medicinos paslaugas, teisės aktus numatoma, jog pacientas turi sumokėti priemoką, ją turės padengti pats pacientas, tačiau visas kitas išlaidas apmokės Valstybinė ligonių kasa.

Svarbu pažymėti, kad paslaugos bus nemokamos tik tuo atveju, jei asmuo kreipsis į valstybinei sveikatos apsaugos sistemai priklausančias įstaigas. Taigi, privačiose klinikose suteiktos paslaugos apmokamos nebus.

Kaip matote, ESDK yra vienas iš patogiausių būdų visada turėti planą B, jei išvykoje nutiktų nelaimė. Sveikata – mūsų brangiausias turtas, gaila, tačiau dažnai pamirštame šį turtą saugoti tinkamai. Taigi, jei planuojate kelionę po Europą, nepamirškite į krepšį įsidėti ne tik pleistrų, bet ir Europos sveikatos draudimo kortelės. Taip užsitikrinsite ne tik nemokamas bet ir kokybiškas sveikatos apsaugos paslaugas svetur. Gero kelio!

Daugiau naujienų galite skaityti Vivus Finance.

Naujausi įrašai