Grįžti į pagrindinį puslapį

Ar sėkmingai kontroliuojate savo finansus?

Jeigu esate vienas tų, kurie retkarčiais pagalvoja „mano finansai – tokie, kokie yra, ir man jų pakanka“, tačiau ištikus netikėtai situacijai visi pinigų „fondai“ kažkur dingsta, gali būti, kad klystate. Tinkamas finansų valdymas gali užtikrinti, kad ne tik turėsite pakankamai lėšų būtiniems pirkiniams, bet ir pramogoms bei netikėtoms situacijoms išspręsti.

Gyvenime pasitaiko atvejų, kai neturite pakankamai pinigų. Išlaidos gali padidėti per daug pramogaujant (pavyzdžiui, kasdien susitinkant su draugais ar kas savaitę einant į klubus, kuriuose įėjimas mokamas), staiga pasikeitus finansinei situacijai (netekus darbo, sunkiai susirgus). Tuomet dar svarbesnis kruopštus finansų valdymas. Jei atsidūrėte tokioje situacijoje, pirmiausia peržiūrėkite savo išlaidas: galbūt kai kurios tiesiog nereikalingos. Peržiūrėkite namuose esančius daiktus – Jums nereikalingus pardavę, galėtumėte gauti šiek tiek pinigų. Jei vis dar gaunate nuolatines pajamas, galite pabandyti gauti ir vartojamąjį kreditą: jis galėtų būti skirtas einamojo mėnesio būtiniems pirkiniams arba mokesčiui už mokslą, ligos gydymą padengti. Tiesa, paėmus tokį kreditą, svarbu ateinanančiais mėnesiais nepamiršti sumokėti grąžinamųjų įmokų ir susikaupusių palūkanų.

Dažnai išlaidos tampa didesnės už pajamas vien dėl nemokėjimo tinkamai valdyti savo finansų. Pasakymas „Mano finansai – mano atsakomybė“ – labai teisingas. Tačiau tai nereiškia, kad galite švaistyti savo pinigus – svarbu pasirūpinti ir pensija, turėti pinigų nenumatytiems atvejams, dideliems pirkiniams. Jei nuolat pritrūksta pinigų, gali būti, kad darote vieną dažniausių finansų valdymo klaidų:

  • Nuolat atsiskaitote kortele ir paprastai nepastebite, kokią sumą išleidžiate.
  • Perkate daiktus spontaniškai, nepagalvoję, ar jų reikia.
  • Neturite santaupų keblioms situacijoms išspręsti.
  • Kasdien pietaujate kavinėje arba restorane.
  • Negrąžinate skolų ir skolinatės vėl.

Jei turite tam tikrų finansinių įsipareigojimų, pasistenkite juos grąžinti kuo greičiau: kiekvieną mėnesį pasiskolinta suma auga.

Norėdami tinkamai valdyti savo finansus, galite pasinaudoti šiais patarimais:

  • Nusistatykite finansinius tikslus: ką norite turėti po metų, kiek tikitės uždirbti, kokias santaupas norite turėti. Tokie ilgalaikiai tikslai padės priimti protingus mažesnius sprendimus.
  • Susikurkite finansinių išlaidų dienoraštį ir pavadinkite jį „Mano finansai“. Čia galėsite fiksuoti savo išlaidas, pajamas ir nustatyti, ar šį mėnesį neišleidote per daug. Vėliau, atsižvelgdami į šį dienoraštį, galėsite sukurti savo biudžeto planą ir kiekvieną mėnesį nustatyti tam tikrą konkrečioms prekėms skiriamą sumą.
  • Patikrinkite savo nuolaidų korteles. Gal kai kurių net nenaudojate, nors nuolat einate į tą pačią parduotuvę? Nuolaidų kortelėse kaupiami taškai gali padėti įsigyti reikiamų prekių už mažesnę kainą.
  • Kiekvieną mėnesį skirkite tam tikrą sumą netikėtoms išlaidoms. Tai leis visuomet jaustis užtikrintiems, kad netikėtos situacijos per daug neištuštins Jūsų sąskaitos.
  • Jei norite labiau kontroliuoti savo finansus, išsiimkite tam tikrą savaitei skirtą sumą, o kortelę palikite namie.
  • Į parduotuvę eikite tik turėdami pirkinių sąrašą. Tai apsaugos nuo spontaniškų pirkinių.
  • Pasiruoškite pietus namuose iš vakarienės likučių. Nereikės pernelyg dažnai eiti į kavines.

Finansų valdymas gali būti ganėtinai klaidus tiems, kurie nėra įpratę save varžyti ar taupyti. Tačiau tai pradėjus pamažu, po vieną žingsnelį, pavyzdžiui, atidžiau ėmus kontroliuoti savo išlaidas, vėliau bus galima lengviau atsipūsti ir jaustis užtikrintiems.

Naujausi įrašai