#SkolintisNegėda

Visuomenėje skolinimasis vis dar sukelia neigiamas emocijas, o daugeliui – gėdą. Dalis žmonių verčiau gyvena nepatogiai užuot pasiskolinę, o tie, kurie pasiryžta, nedrįsta apie tai kalbėti.

Tai patvirtina ir atliktas reprezentatyvus šalies gyventojų tyrimas – pasirodo, kad net 74% lietuvių gėdijasi skolintis.

3 iš 10 lietuvių jaučia gėdą, nepatogumą skolindamasis iš giminių

31% žmonių gėdijasi skolintis iš draugų

1 iš 10 gėda skolintis iš finansinių institucijų

Kampanijos tikslas ir idėja

#SkolintisNegėda

Prisidėdami prie šios stigmos mažinimo įgyvendinome komunikacijos kampaniją „Skolintis negėda“. 

Ja siekėme atsikratyti to gėdos jausmo besiskolinant, kuris vis dar užplūsta daugybę lietuvių. Juk ištikus gyvenimo permainoms skolintis neturi būti gėda – lygiai kaip užklupus netikėtam lietui negėda pasiskolinti skėtį. 

Taip skėtis tapo finansinės pagalbos simboliu – jis apsaugo nuo lietaus, o paskola – nuo nenumatytų permainų vėjų, galinčių nupūsti finansus.

Kam labiausiai gėda skolintis?

Maistui – 53%

Pramogoms, šventėms – 50%

Drabužiams – 37%

Kelionėms – 37%

Kampanijos etapai

1. Finansai ir emocijos

Kas, iš pirmo žvilgsnio, atrodo sunkiai suderinama su finansais? Emocijos! Juk visus su finansais susijusius sprendimus priimame racionaliai, be jokių emocijų, ar ne? Pasirodo – ne visada. 

Kampanijos metu pirmiausia išsiaiškinome, kokios emocijos užplūsta žmones besiskolinant pinigus. Pamatėme, kiek daug lietuvių dar jaučia nepatogumo jausmą, iš ko ir kam skolintis gėda labiausiai. Situaciją apžvelgė ir psichologė-psichoterapeutė, ji papasakojo, kodėl skolindamiesi žmonės gali jausti ne tik gėdą, bet ir kaltę, baimę, nerimą, pyktį, bejėgiškumą.

2. Skėčių aktyvacija

Tiek rudens orai, tiek gyvenimas nestokoja permainų – kaip rudenį netikėtai gali užklupti lietus, taip ir gyvenime ištikti finansiniai sunkumai. Nuo lietaus išgelbėti gali pasiskolintas skėtis, o užklupus netikėtiems gyvenimo sunkumams  kartais tenka pasiskolinti pinigų. Mes sakome – nei vienu, nei kitu atveju #SkolintisNegėda.

Sugretinę lietų ir gyvenimo sunkumus Vilniuje įrengėme interaktyvią koloną ir joje patalpinome 2000 tūkstančius skėčių. Pirmąsias dvi lapkričio  savaites, kuomet sostinėje pliaupė lietus, kvietėme praeivius nesigėdyti ir pasiimti kolonoje esantį skėtį.

3. Garsūs žmonės klausia – ar tikrai gėda skolintis?

Kampanijos metu svarbius klausimus apie gėdą skolinantis kėlė ir žinomi Lietuvos žmonės. Indrė Stonkuvienė, Simonas Urbonas, Greta Bitinaitė dalinosi asmeninėmis istorijomis, kartu su savo sekėjais aktyviai diskutavo apie gėdos jausmą besiskolinant ir klausė, ar tikrai gėda skolintis tokiems svarbiems dalykams, kaip saugus šeimos būstas, sveikatos priežiūra ar automobilio remontas.

Simonas Urbonas
Rudens orai permainingi, kaip ir gyvenimas. Šitokiu šūkiu pristatoma dar neregėta kampanija Lietuvoje, kurios tikslas padėti nusimesti gėdos šydą kalbant ir galvojant apie atsakingą skolinimąsi. Vivus.lt užsakymu atliktas “Spinter tyrimai” reprezentatyvus šalies gyventojų tyrimas parodė, kad net 7 iš 10 lietuvių (74%) vis dar mano, kad skolintis yra didžiulė gėda. Ir nesvarbu, kad tai gali padėti pilnavertiškai atsispirti žengti pirmuosius žingsnius patogesnio rytojaus link. Lietuvoje vis dar vyrauja stipri nuomonė, kad prašyti pagalbos nutikus įvairioms problemoms – silpnumo ženklas. Aš su tuom nesutinku ir matyt mano patirtis sako, kad protingas skolinimąsis, protingiems dalykams, padeda gyventi lengviau, patogiau ir skatina siekti daugiau.

Tarkim su šeima būtume nepasiskolinę būstui ir vis dar gyvenę dviejų klaustrofobiškų kambarių bute, sakau atvirai – būčiau išprotėjęs. Net nekalbu kaip tai atsilieptų mano vaikams ir šeimos santykiams. Naujas erdvesnis būstas, buvo verkiant reikalingas, bet be paskolos tai būtų buvę neįmanoma. Taip pat šiuo metu mintyse jau ieškome naujo automobilio, nes augant vaikams, atsirandant didesniems krepšiams bagažinėje, į savo senučiukę Audi mes nebetelpam. Todėl kelionės tapo dideliu nepatogumu, o jei keliaujam tai dažniausiai ne visi kartu, nes netelpam. Naujam automobiliui kiaulė taupyklė dar nepririnkta, bet kentėti laukiant taip pat prasmės nėra. Todėl tikrai be sąžinės graužaties skolinsimės ir kartu keliaudami nedidelėmis dalimis viską grąžinsime.

Manau daugeliui iš mūsų sunku perlipti per skolinimosi barjerą vien dėl to, kad mūsų tėvai, seneliai visada sakydavo, kad geriau gyvenkim paprasčiau, bet niekam nebūkim skolingi. Bet dabar ne tie laikai ir gyventi nusipelnome taip kaip norime, o svarbiausia laikas mąstyti ateities požiūriu, paliekant, užrakinant tas sovietines baimes po praeities spynomis. Tad aš Simonas ir man #SkolintisNegėda kai to reikia ir nebijau prašyti pagalbos, kai užgriūna problemos.

O koks jūsų požiūris į skolinimąsi? Ar skolintis Jums gėda?

Vivus.lt patogi paskola #skolintisnegėda #tyrimas #svarbūsdalykai #gyvenimas #ateitis #požiūris #skolintis #gyventi #patogiau #reklama #apklausa
Žiūrėkite įrašą
Indrė Stonkuvienė
Nu ką, o dabar pakalbėkim apie pinigus. Kaip tik vakar su viena pažįstama apturėjau labai įdomią diskusiją apie skirtingus kartų požiūrius. Palietėm dar vis mūsų visuomenėje tabu temą – pinigus. Prisimenant mano tėvelių kartą, anksčiau buvo įprasta taupyti savo norimiems pirkiniams ir visai nesvarbu, kad tai buvo – televizorius, automobilis ar būstas. Skolintis tokiems pirkiniams mados tikrai nebuvo. Taip tikriausiai ir atsirado baldai uždengti dekiais, televizoriaus pultelis celofane… Atrodo lyg mes tarnaudavom daiktams, o ne jie mums. Šiuo metu situacija tikrai pasikeitusi. Atrodo žmonės suinteresuoti į kokybišką gyvenimą čia ir dabar. Aš tikiu, kad tikrai nėra nieko baisaus imti paskolą būstui ar automobiliui. Realiai net neįsivaizduoju, kiek turėtų uždirbti ar susitaupyti jaunos šeimos, kad galėtų čia ir dabar imti ir nusipirkti tokius didelius pirkinius vien iš santaupų... Labai keista, bet net 7 iš 10 apklaustų žmonių sako, kad skolinti jiems vis dar gėda. Galiu pasakyti, o man tikrai negėda. Pati šiuo metu turiu būsto paskolą, kad galėčiau aprūpinti šeimą gerbūviu čia ir dabar. Vienintelis mano patarimas, geriau nesiskolinti iš draugų, nesigadinti santykių su jais ir išvengti asmeniškumo, o kreiptis pas profesionalus. Gėdos jausmo pačiam skolinimuisi, manau, čia tikrai nėra.

#SkolintisNegėda@vivus.lt reklama #indrestonkuviene
Žiūrėkite įrašą
Greta Bitinaitė
Labai ačiū už Jūsų aktyvumą ir atsakymus, kurie labai džiugina!🙂

Dažnai sulaukiu klausimų apie būsto paskolą. Kaip, kada, koks buvo procesas?

Sudėtingas ar ne?

Paskola mano kasdienybėje atsirado, kai man buvo 25 metai – su dideliu noru, užsispyrimu ir šeimos palaikymu.

Prisipažinsiu, kalbėdama apie paskolą kartais jaučiu lyg gėdą, noriu išvengti šios temos ir visada bandau kitiems pasiteisint sakiniu, kad kitaip jaunam žmogui įsigyti būstą neįmanoma – nors tai tiesa.

Peržiūrėjus @vivus.lt pateiktą informaciją bei tyrimus, matome, kad net 74% lietuvių gėda skolintis. Todėl būtinai norėjau apie tai priminti ir pasakyti, kad nėra gėda skolintis – būstui, būsto įrengimui ar sveikatos procedūroms, kai neužtenka asmeninių finansinių išteklių, žinoma, tai daryti atsakingai.

Puikus pavyzdys, paskutinį kartą esu papildomai įsigijusi namams čiužinį, kiek laiko mokėjau, tiek save lyg žeminau, kad nesugėbėjau įsigyti iš karto, bet laikas praėjo, norimas daiktas puikiai tarnauja, o finansai nenukentėjo, kadangi nereikėjo vienu metu išleisti didelės sumos.

Prie paskolos reikia prisitaikyti ir ji atsiras šalia Jūsų rutinos, gyvensite kokybišką gyvenimą čia ir dabar, planuosite atsakingai savo pirkinius ar būsto įrengimo darbus. Nereikia gėdytis!

#reklama #SkolintisNegėda
Žiūrėkite įrašą

4. Apie mus kalba

No items found.
No items found.