Grįžti į pagrindinį puslapį

Kada yra garantuojama nemokama teisinė pagalba

Nemaža dalis žmonių turi susidarę nuomonę, kad teisininko konsultacija yra brangi, todėl jos prireikus, vengia kreiptis į savo srities profesionalus ir stengiasi iš susidariusios situacijos išsikapstyti savo jėgomis. Neneigsime, kad profesionali teisininko konsultacija gali nemenkai patuštinti piniginę, tačiau svarbu žinoti, kad žmonės turi galimybę gauti tokio pobūdžio pagalbą nemokamai. Prireikus, būtinai šia galimybe pasinaudokite. O mes šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše būtent ir kalbame apie situacijas, kada ir kokio pobūdžio nemokamos teisinės pagalbos jūs galite tikėtis.

Pirminė teisinė pagalba

Kiekvienas žmogus turi galimybę gauti nemokamą teisinę konsultaciją, kurios dažniausiai teikiamos savivaldybėse, pagal deklaruotą gyvenamąją vietą. Ten konsultuojantys specialistai gali suteikti bendrąją informaciją teisiniais klausimais, patarti, kaip išspręsti ginčus be teismo, padėti parengti  įvairius oficialius dokumentus ar raštišką kreipimąsi į tam tikras institucijas ar sudaryti taikos sutartį. Nemokamą pirminę teisinę pagalbą gali gauti kiekvienas, tiek mažesnes, tiek ir didesnes pajamas gaunantis asmuo.

Pirminė teisinė pagalba

Tačiau egzistuoja ir keli apribojimai, kuriuos verta žinoti. Teisinė konsultacija nėra teikiama nemokamai, jei  tai komercinės bylos, kurioms spręsti yra teikiama tik mokama teisinė pagalba. Taip pat svarbu paminėti, kad teisinės konsultacijos trukmė – ne ilgiau kaip viena valanda, taip pat nemokamai tuo pačiu klausimu konsultuotis galima tik vieną kartą.

Kreipiantis dėl nemokamos pirminės teisinės pagalbos, reikia su savimi turėti galiojantį asmens dokumentą bei papildomą dokumentą, kuriame būtų nurodyta jūsų deklaruota gyvenamoji vieta. Tokio pobūdžio teisinė konsultacija yra suteikiama dažniausiai iš karto, prireikus, konsultacija gali būti nukelta kitai dienai, tačiau pagalba bus suteikta ne vėliau kaip per 5 darbo dienas.

Antrinė teisinė pagalba

Jei byla jau yra nagrinėjama teisme ir reikalingas atstovavimas ar dar tik ruošiami dokumentai teismui – tokio pobūdžio teisinė pagalba yra laikoma antrine. Vis dėlto antrinė teisinė pagalba nemokamai teikiama ne visiems. Ji teikiama tik asmenims, kurie gauna mažesnes oficialias pajamas. Tačiau svarbu žinoti, kad yra kategorija žmonių, kuriems ši pagalba yra suteikiama nemokamai, neatsižvelgiant į turtinę padėtį, tai: socialines pašalpas gaunantys asmenys, asmenys, kurie yra pripažinti nedarbingais, neveiksniais, neįgaliais, pensininkai, taip pat nepilnamečiams bei asmenys, kurie yra pripažinti nukentėjusiems, žalos atlyginimo bylose.

Pateikiant prašymą dėl antrinės nemokamos teisinės pagalbos teikimo, būtina kartu pateikti ir metinę pajamų bei turto deklaraciją, pagal kuria būtų galima nustatyti ar jums ši teisinė pagalba priklauso nemokamai.

Antrinė teisinė pagalba

Tačiau net ir patenkant į asmenų grupę, kuriai antrinė teisinė pagalba yra nemokama, yra egzistuoja situacijos, kada ji vis dėlto gali būti ir nesuteikiama. Tai situacijos, kai asmens, kuris kreipiasi teisinės pagalbos, reikalavimai ir pretenzijos yra nepagrįstos, kai kreipiamasi dėl neturtinės žalos atlyginimo arba kreipiamasi ne dėl kito asmens teisinių pažeidimo (vienintelė išimtis – jei asmuo, kurias kreipiasi, su nukentėjusiuoju turi pasirašęs atstovavimo sutartį).

Nemokama teisinė pagalba yra skirta tam, kad kiekvienas šalies gyventojas turėtų galimybę ginti savo interesus bei pažeistas teises. Teisinė pagalba iš tiesų gali kainuoti nemažus pinigus ir ne visi gyventojai turi galimybę tam skirti pinigų.

Naujausi įrašai