Grįžti į pagrindinį puslapį

Fizinio asmens bankrotas: pliusai ir minusai

Kai kuriems žmonėms vis giliau klimpstant į skolų liūną, fizinio asmens bankrotas neretai atrodo vienintelė galimybė atsikratyti užgriuvusios finansinės naštos. Juk taip vilioja mintis, kad daugiau nebepersekios kreditoriai, elektroniniu ir paprastu paštu nebeplūs grasinantys laiškai bei šaukimai į teismą ar antstolių raginimai. Tačiau kaip ir visa kita  šiame pasaulyje, taip ir bankrotas  turi ne tik pliusų, bet ir minusų.

Šį kartą norime Jums pateikti pagrindinius fizinius asmens bankroto pliusus ir minusus, kurie padės susidaryti aiškesnę nuomonę, kas tai yra ir ar verta naudotis šia galimybe.

Pirmiausiai – kas tai yra fizinio asmens bankrotas?

Norint pateikti pliusus ir minusus, pirmiausiai reikia trumpai aptarti, kas gi vis dėlto yra  fizinio asmens bankrotas ir kada galima pasinaudoti šia galimybe.

Kas tai yra fizinio asmens bankrotas

Asmens bankrotą inicijuoti gali tik pats asmuo, dėl tam tikrų priežasčių nebegalintis vykdyti savo įsipareigojimų, kurių terminai jau yra praėję, kitaip tariant, jei matote, kad ateinančiais mėnesiais negalėsite laiku mokėti įmokų, bankroto inicijuoti negalite, nes Jūs vis dar laikomas mokiu. Taip pat bendra turimų įsiskolinimų suma turi viršyti 25 LR vyriausybės patvirtintas minimalias mėnesines algas.

Bankroto bylą inicijuoti gali ne kiekvienas asmuo, kuris nusprendžia, kad yra nepajėgus vykdyti savo finansinius įsipareigojimus. Privalu atitikti šias sąlygas:

  1. bendra turimų įsiskolinimų suma turi viršyti 25 LR vyriausybės patvirtintas minimalias mėnesines algas.
  2. Bankroto bylos kelti taip pat negali asmuo, kurio skolos susidarė dėl žalingų įpročių, tokių kaip polinkis į azartinius žaidimus, narkotinių medžiagų vartojimas, alkoholizmas ir t.t.
  3. Bankroto byla nebus keliama jei nemokumui įtakos turėjo nusikalstama veikla.
  4. Taip pat bankroto byla gali būti keliama vieną kartą per 10 metų. Tad jei teismo sprendimu Jūs būtumėte paskelbtas bankrutavusiu, pakartotinę bankroto bylą inicijuoti galėtumėte ne ankščiau kaip po 10 metų.
Paskelbsiu bankrotą – vadinasi galėsiu nebemokėti

Paskelbsiu bankrotą – vadinasi galėsiu nebemokėti?

Vienas didžiausių mitų, su kuriais susiduriama tai, kad paskelbus asmenį bankrutavusiu, jis yra atleidžiamas nuo visų turėtų finansinių įsipareigojimų. Deja realybėje taip nėra.  Bankroto byla ne tik padeda asmeniui grįžti į finansines vėžes, bet siekia apsaugoti ir kreditorių interesus. Tai reiškia, kad ieškoma  pačio efektyviausio būdo, kuris būtų palankus abiem pusėms: tiek bankrotą inicijuojančiam asmeniui, tiek ir kreditoriams. Iškėlus bankroto byla, sukuriamas asmens mokumo atkūrimo planas, kurį sudaryti gali pats bankrutuojantis asmuo. Vis dėlto šis planas turi būti patvirtintas kreditorių susirinkimo metu, įsitikinant, kad planas sukurtas vadovaujantis įstatymu ir yra palankus visoms susirinkime  dalyvaujančioms pusėms.

Asmens bankroto privalumai

Pagrindinis ir didžiausias privalumas – asmuo gali atsikvėpti nuo jį slėgusios finansinės naštos, mat sudaromas išsimokėjimo planas yra realiai įgyvendinamas ir žmogus turi galimybę išgyventi oriai. Sudarydamas savo mokumo atkūrimo planą, asmuo turi konkrečiai nurodyti kokios pajamos reikalingos pragyvenimui (maistui, būsto nuomai, aprangai, transporto  priemonės išlaikymui ir t.t.). Šiuo atžvilgiu asmuo gali pragyventi, nes be bankroto, jei skolos  išieškojimas priverstinai vykdomas antstolio, iš asmens išieškoma suma yra kur kas didesnė, pragyvenimui lieka maža suma, kas skatina nelegalaus darbo paieškas ar pajamų slėpimą.

Asmens bankroto trūkumai

Asmens bankroto trūkumai

Vis dėlto nepaisant privalumų ir finansinės naštos palengvėjimo, yra taikoma nemažai ir suvaržymų:

  1. Asmuo gali vykdyti individualią ar ūkinę veiklą tik su teismo leidimu bei turi užtikrinti, kad gaunamos pajamos bus skiriamos ir kreditorių nuostolių mažinimui. Priešingu atveju šios veiklos vykdyti asmuo negalės.
  2. Asmuo gali disponuoti tik vienoje banko sąskaitoje esančiais pinigais, išskyrus įstatymų numatomas išimtis.
  3. Asmens turimas nekilnojamas turtas bus parduotas ir gautos lėšos bus skirtos kreditorių nuostoliams dengti.
  4. Sudaromas mokumo atkūrimo planas turi būti įgyvendintas ilgiausiai per 5 metus.
  5. Bankrotą paskelbęs asmuo gali prarasti galimybę kandidatuoti į tam tikras darbo pozicijas, taip pat apribojama galimybė gauti paskolą ar greitąjį kreditą

Jei svarstote apie galimybę skelbti  savo bankrotą, pirmiausiai turėtumėte suprasti, kad bankroto iškėlimas – tai ne pabėgimas nuo turimų finansinių įsipareigojimų, o suteikiama nauja galimybė juos padengti ir vėl tapti mokiu asmeniu.

Naujausi įrašai