Grįžti į pagrindinį puslapį

Kaip paminėti Mindaugo karūnavimo dieną

Kasmet Liepos 6-ąja dieną švenčiame Valstybės – vadinamą karaliaus Mindaugo karūnavimo – dieną. Tai yra viena iš 13 valstybinių švenčių, kurių metu nėra dirbama. Tad šios dienos įraše, kalbėsime apie tai, kuo ši diena ypatinga ir kaip jai derėtų pasiruošti bei ką jos metu galima nuveikti?

Istorija

Mindaugas – pirmasis ir vienintelis Lietuvos karalius, karūnuotas 1253 liepos 6-ąją dieną. Dažnai jis laikomas pirmuoju Lietuvių genčių suvienytoju ir Lietuvos valstybės įkūrėju, nors kai kurie istoriniai šaltiniai teigia, jog Lietuvos valstybė egzistavo dar prieš Mindaugui tampant valdovu. Nepaisant to, Mindaugo karūnavimas reiškė tai, kad Lietuva kaip valstybė buvo pripažinta Europos mastu. Tuomet tik popiežius galėjo valdovui suteikti karaliaus titulą, taigi Mindaugo karūnavimas reiškė ypatingą pagarbą ir pasitikėjimą iš kone svarbiausio tuometinės Europos asmens. Nors Mindaugas apsikrikštijo 1251-aisiais, iki karūnavimo jam dar teko įrodyti, jog yra tikrai to vertas. Netrukus po krikšto, dabartinės Vilniaus arkikatedros teritorijoje, buvo pastatyta pirmoji Katedra. Pirmasis Lietuvos Vyskupas Kristijonas, netgi gavo teisę steigti aukštąją mokyklą. Šie faktai įrodo Lietuvos pripažinimą ir įtraukimą į Europos valstybių draugiją. Deja, 1263-aisiais Mindaugas, kartu su įpėdiniais buvo nužudytas ir Lietuvos vakarėjimo tendencija buvo pristabdyta.

Žalgirio mūšis

Mindaugo karūnavimo diena švenčiama jau daugelį metų. Ji buvo minima dar ir tarpukaryje. Sovietmečiu bet kokios patriotizmo apraiškos dažnai buvo slopinamos, taigi šventė nebuvo minima taip iškilmingai kaip šiandien. Tačiau atkūrus nepriklausomybę, Lietuvos Seimas 1990-aisiais įtraukė šią datą į valstybinių švenčių sąrašą, taip grąžindamas jai pradinį – itin ypatingą – statusą.

Ši diena simbolizuoja Lietuvos, kaip politinio vieneto, pradžią ir suklestėjimą. Nuo jos prasideda vieningos Lietuvos, o ne atskirų genčių, istorija. Taigi, pagrindo švęsti turime, bet kaip ir kur tai padaryti?

Renginiai

Kaip ir dauguma valstybinių švenčių, liepos 6-oji išsiskiria renginių gausa. Didžioji dalis jų vyks sotinėje bei kituose didžiuosiuose miestuose, tačiau neliks nuskriausti ir mažesnieji.

Vilnius

Vilnius

Nuo liepos 1-osios vyksta Lietuvos 100-mečio dainų šventė „Vardan tos“. Liepos 6-ąją, Vilniuje, įvyks šio renginio kulminacija –  14 val. festivalio dalyvių eisena pajudės iš Katedros aikštės į Vingio parką, kur 17 val. prasidės bene svarbiausias šios šventės renginys – „Dainų diena“.

Valstybės pažinimo centre nuo 9 val. galėsite apsilankyti netradicinėje, interaktyvioje parodoje „Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos“. Čia susipažinsite su paskutiniame 100-metyje vyravusiomis Lietuvos kultūrinėmis, politinėmis ir mokslinėmis vizijomis bei jų kūrėjais. Parodos formatas išties neįprastas – kiekvienas lankytojas gaus ausines, per kurias, pasakojimo ir ant sienų projektuojamų vizualizacijų pagalba, galės susikurti savo asmeninę parodą, įsigilinti į kiekvienam įdomiausius aspektus.

Vilniaus rotušėje, nuo liepos 1 iki 11 dienos vyksta pasaulio lietuvių meno paroda „Pasaulio Lietuva: kūrybos horizontai“. Net 53 autorių iš 19 skirtingų šalių darbuose atsiskleidžia savitai, per kitų šalių kontekstą, išgyvenamas lietuviškas identitetas. Trisdešimtmetį mininčios parodos rengėjai džiaugiasi, jog čia dalyvauja ir trys menininkai, kurie yra jau dalyvavę ir pirmojoje, dar 1988-aisiais vykusioje parodoje.

Kaunas

Kaunas

Nuo 9 val. netoliese Kauno esančiame Raudondvario dvare Lietuvos atkūrimo 100-metį bus galima paminėti šeimų festivalyje. Ryte vyks šimtmečio bėgimas, o nuo 17 val. oficialiai prasidės ir pats festivalis, kuriame galėsite išgirsti žinomų Lietuvos atlikėjų kūrinius, sudalyvauti šeimai skirtose veiklose ir pasiklausyti Lietuvą garsinančių žmonių pokalbių. Dieną vainikuos 21:05 prasidėsiantis kaimynų iš Estijos – „Tartu Bigbendo“, koncertas. Į renginį bus galima nuvykti ne tik nuosavu ar įprastiniu viešuoju transportu, bet ir nemokamu autobusu, važiuojančiu maršrutu: Kauno pilis – Raudondvaris – Kauno pilis.

12 val. Perkūno name, galėsite įsijausti į Mindaugo karūnavimo laikų dvasią. Jame vyks viduramžiškos pramogos: pasakojimai apie pirklių gyvenimą Kaune, išbandymas „Ar išgyventum viduramžiais?“ ir senovinių šokių pamokos.

16 val. Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje vyks kariliono muzikos koncertas, kuriame galėsite išgirsti ne tik gerai pažįstamų kompozicijų bet ir naujų muzikinių variacijų.

21 val. Kauno pilyje bus pristatoma J. Karnavičiaus opera „Radvila Perkūnas“, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.

Klaipėda

Klaipėda

12 val. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Meno kieme vyks koncertas visai šeimai „Aš, violončelė ir mano šeima“. Jame išgirsite violončelėmis grojančius vaikus ir jų tėvus.

13:30 val. Karlskronos aikštėje prasidės orientavimosi žaidimas „Klaipėdos istorijos galiūnas“. Tai puikus būdas su draugais ar šeima geriau susipažinti su uostamiesčio istorija ir įdomiausiomis vietomis. Komandos (2-5 žmonės) turės ne tik atrasti įvairius objektus mieste, bet ir prie jų „pasukti galvą“ vykdant užduotis. Šauniausios komandos žaidimo nepaliks tuščiomis – jų laukia renginio organizatorių ir mecenatų prizai. Žaidimui reikalinga išankstinė registracija.

20 val. Klaipėdoje toliau netils violončelės. Klaipėdos koncertų salėje vyks antroji Violončelės akademijos baigiamojo koncerto dalis. Programoje išgirsite įvairių kompozitorių kūrinius, atliekamus violončelininkų ansamblių, orkestro bei choro. Koncerto pabaigoje, tradiciškai, visi dalyviai bus kviečiami kartu sugiedoti Tautišką giesmę.

Visa Lietuva

Panevėžyje, visą dieną vyks įvairūs renginiai, prasidedantys 10:30 val. Šv. Mišiomis Karaliaus Kristaus katedroje. 18 val. Kino centre „Garsas“ bus rodoma dokumentinio filmo „Laisvės“ paminklo kūrėjas Juozas Zikaras“ premjera. Nuo 20 val. Skaistakalnio parke prasidės piknikas „Mes esame Lietuva“, o 21:30 val. ten pat galėsite išvysti šokio ir dramos spektaklį, pastatytą pagal vieno iškiliausių lietuvių poetų ir dramaturgų, Justino Marcinkevičiaus, dramą „Mindaugas“.

Palangoje atostogaujantieji taip pat nepasiges renginių, skirtų Valstybės dienai paminėti. 14 val. Vaikų parke startuos šeimų bėgimas „Vardan tos Lietuvos“. Šiame renginyje tėveliai ir jų mažieji galės ne tik pabėgioti, bet ir užsiimti kitomis aktyviomis veiklomis. 20 val. Palangos gintaro muziejuje, koncertu „Čiurlionis jaunųjų akimis“, prasidės 6-asis tarptautinis M. K. Čiurlionio muzikos festivalis. Jaunieji atlikėjai ir kompozitoriai čia pristatys savo variacijas Čiurlionio tematika, atliks garsaus kompozitoriaus ir jo amžininkų kūrinius. Jei labiau mėgstate lengvąją muziką, tuo pačiu metu, muzikos klube „Vandenis“ prasidės Manto Jankavičiaus akustinis koncertas, kuriame atlikėjas pristatys savo geriausias dainas. Jaunimas, nuo 19 val. kultūros bare „Kablys + Jūra“, galės pašokti festivalio „Granatos Live“ ir „Nescafé“ rengiamame jaunų atlikėjų koncerte.

Anykščiai

Jei norite Valstybės dieną su visa šeima praleisti šiek tiek netradiciškai – Žalčiasalio festivalis jus kviečia užsukti į Anykščių rajone esantį Paandrioniškį. Šių metų festivalio tema – cirkas. Jame galėsite ne tik išvysti cirko atlikėjų programas, bet ir tiesiogiai su jais susitikti bei pabendrauti. O kad žiūrėjimas neprailgtų (festivalis trunka net 3 dienas) – galėsite ir patys pasimokyti žongliruoti, vaikščioti lynu ar pajodinėti žirgais.

Kiekvienais metais, šią dieną Medininkuose, ant Juozapinės kalno vyksta renginys skirtas Mindaugui pagerbti. Ant šio kalno stovi ir pirmasis, dar 1990-aisiais pastatytas, paminklinis akmuo karaliui. Netoliese, nutolusi vos kilometrą, stūkso ir atrestauruota Medininkų pilis, kurioje įvairių pramogų ras ir jaunas, ir senas.

Svarbiausias šios dienos akcentas, kaip ir kasmet – tai 21 val. Lietuvos laiku giedama tautiška giesmė, į kurią kviečiami prisijungti visi tautiečiai. Nuo 2009-ųjų – Lietuvos vardo tūkstantmečio – besitęsianti tradicija kasmet kviečia kartu apskraidinti Lietuvos himną aplink pasaulį.

Kaip pasiruošti?

Vienas iš svarbiausiųjų valstybinių švenčių atributas – valstybinės vėliavos pakėlimas. Nepamirškite prie savo namų iškelti mūsų valstybingumo simbolio ir parodyti, kad švenčiate kartu su visa Lietuva. Šiais metais, per valstybines šventes, ypač išpopuliarėjo tradicija daugiaaukščių namų balkonuose ir languose taip pat iškabinti trispalves. Plazdančios vėliavos ne tik nuspalvina dažnai pilkus daugiabučių fasadus, bet ir pakelia nuotaiką aplinkiniams, o šalies svečiams parodo, jog didžiuojamės savo valstybe. Jei turite – galite ant automobilio langų užsidėti vėliavėles – net ir vairuodami parodykite, jog švenčiate.

Porsche su Lietuvos vėliava

Nepamirškite, kad 21 val. visi lietuviai laukiami įvairiose susibūrimo vietose sugiedoti Lietuvos himną. Jei tik turite galimybę, galite tai padaryti ir apsirengę tautiniu kostiumu – vargu ar būtų galima tam rasti geresnę progą. Jei kostiumo neturite, galite puoštis kita lietuviška atributika: galbūt iš pievų gėlių nusipinsite vainiką, o gal turite tautinę, lininę juostelę, kurią galite užsidėti vietoje įprasto kaklaraiščio? Šiandien tinka viskas, kas simbolizuoja Lietuvos valstybę ir jos istoriją.

Nepamirškite švęsti atsakingai ir tikimės, kad ši diena bei visas ilgasis savaitgalis Jums atneš daugybę saulėtų įspūdžių.

Naujausi įrašai