Grįžti į pagrindinį puslapį

Kaip išsirinkti gitarą?

Gitara yra vienas iš populiariausių muzikos instrumentų, kuriuo galima atlikti daugybę muzikos kūrinių, pradedant klasika ar liaudies muzika ir baigiant sunkiuoju roku bei metalu. Dėka savo universalumo ir paprastumo, gitaros skambesys tapo puikiai atpažįstamu – jį girdime kasdien radijuje, televizijoje ar savo grotuvuose.

Dėl šių priežasčių nemažai žmonių nusprendžia mokytis groti šiuo instrumentu. Pirmiesiems žingsniams gitarą galima pasiskolinti iš draugų ar artimųjų. Tačiau šiek tiek pramokus ir apsisprendus, kad grojimas gitara yra tai kuo Jums norisi užsiimti, kyla klausimas: kokią gitarą pirkti? Kaip ir į daugelį klausimų, į šį vieno teisingo atsakymo nėra – viskas priklauso nuo to, ką norite groti, kaip toli esate pažengęs bei kokią sumą norėtumėte išleisti. Pirmiausiai apžvelkime pagrindines gitarų rūšis bei jų pritaikymą.

Gitarų rūšys

Akustinė gitara

Bene populiariausia ir dažniausiai matoma gitaros rūšis yra akustinė gitara. Apvalaino arba suploto aštuoneto formos instrumentas yra neatsiejamas nuo populiariausių muzikos žanrų: liaudies muzikos, pop bei roko. Jei planuojate groti šiuos stilius, tada akustinė gitara Jums bus puikus pasirinkimas. Dėl stambaus, iš plono ir tvirto medžio gaminamo korpuso bei metalinių stygų, gitara skambės užtektinai garsiai net ir nemažame žmonių būryje. Gitaros grifas (ilgoji gitaros dalis, kuria stygos keliauja nuo derinimo kuolelių iki pat korpuso) dažnai būna užtektinai plonas, tad puikiai tinka net ir mažesnes plaštakas turintiems žmonėms.

Akustinės gitaros

Tačiau, nepaisant pliusų, akustinė gitara turi iršiek tiek minusų. Kadangi šios gitaros būna ganėtinai didelės – kaip pirmasis instrumentas jos dažnai ne itin tinka jaunesniems vaikams . Nors ir galima rasti sumažintų versijų, beieškant gali tekti apvažiuoti ne vieną parduotuvę. Akustinėse gitarose naudojamos metalinės stygos turi ir stipresnį įtempį – labiau pjaunasi į pirštų pagalvėles, ypač jei gitaristas yra pradedantysis ir neturi per laiką susiformavusių nutrynimų. Šios priežastys gali įtakoti mažiau motyvuotų žmonių apsisprendimą nebesimokyti groti.

Klasikinė gitara

Ši gitaros rūšis nepatyrusiai akiai gali atrodyti kone identiška akustinei. Išties – jos abi turi nemažai bendrų bruožų. Abiejose jų garsas išgaunamas tik korpuso pagalba, nors dalį gitarų taip pat galima prijungti ir prie stiprintuvo. Kaip sufleruoja pavadinimas, klasikinė gitara yra sukurta groti klasikinei muzikai, bei kitiems muzikos stiliams, tokiems kaip flamenko ar kita tradicinė ispaniška muzika. Taip pat, šiuo instrumentu kuo puikiausiai galima atlikti ir labiau įprastus žanrus – dėl kitokio skambesio gerai žinomi kūriniai gali įgauti naujų atspalvių.

Klasikinė gitara

Klasikinės gitaros yra šiek tiek mažesnės, turi platesnį grifą, naudojamos minkštesnės, silpniau tempiamos nailoninės stygos. Dėl šių priežasčių, tai yra bene geriausias pasirinkimas vaikams. Nailoninių stygų skambesys yra gerokai subtilesnis ir tylesnis, todėl, jei gyvenate bute –  šis instrumentas neturėtų kelti problemų Jūsų kaimynams.

Klasikinės gitaros dažnai būna pigesnės nei akustinės – joms yra sunaudojama mažiau žaliavų arba naudojamos pigesnės alternatyvos, nuo kurių garso kokybė nenukenčia, pvz.: plastikiniai derinimo kuoleliai vietoje metalinių. Klasikinėje gitaroje stygos įtemptos ne taip stipriai palyginus su akustine, todėl silpnesnė medžiaga taip pat puikiai atlieka savo funkciją.

Elektrinė gitara

Elektrinę gitarą pagrįstai galime vadinti revoliuciniu instrumentu. Be jos neturėtume rokenrolo, kuris padarė didžiulę įtaką populiariajai muzikai XX amžiuje. Visos roko ir didelė dalis pop muzikos grupių naudoja šį neįtikėtinai universalų instrumentą. Kadangi garsas formuojamas ne akustiniu būdu, o apdorojamas per stiprintuvą, kaip elektrinis signalas – įvairių efektų pagalba galima išgauti pačius netikėčiausius garsus ir jų sąskambius.

Šiuo instrumentu groti yra lengviau nei akustine ar klasikine gitaromis – elektrinė gitara turi itin ploną grifą bei sąlyginai mažesnį stygų įtempį. Joje idealiai susilieja gerosios akustinės ir klasikinės gitarų savybės. Visgi, šis variantas nėra pats tinkamiausias pradedantiesiems, nes elektrinė gitara yra gerokai sunkesnė – visas jos korpusas yra iš vientiso kietmedžio. Be to, jos kaina yra gerokai aukštesnė, nes norint groti šiuo instrumentu, reikia papildomo gitaros stiprintuvo, kuris gali atsieiti netgi brangiau nei pati gitara. Kita vertus, jei mokate ne tik įprastinius akordus, bet ir sugroti šį tą sudėtingesnio – elektrinė gitara yra puikus pasirinkimas. Su ja turėsite daugiau laisvės improvizacijoms ir netikėtiems eksperimentams.

Elektrinės gitaros

Kaip ir minėta, norint groti elektrine gitara Jums bus būtinas stiprintuvas, kuris šnekamojoje kalboje dar yra vadinamas „kubu“. Be stiprintuvo jūsų instrumentas bus vos girdimas, nes pačioje gitaroje nėra nieko, kas galėtų sustiprinti garsą. Grojant elektrine gitara galima naudoti ir kitus, bendrosios paskirties, stiprintuvus, tačiau specializuoti gitariniai stiprintuvai duos geriausius rezultatus. Jie priima elektrinį signalą, ateinantį iš gitaros ir jį sustiprina bei išveda kaip garsą per viduje įmontuotą kolonėlę (arba keletą jų). Taip pat, prieš instrumentą jungiant į stiprintuvą, galima prijungti ir įvairius efektus arba jų grandines, kurie gali drastiškai pakeisti garsą. Kai kurie efektai leidžia garsui skambėti lyg būtų grojama didžiulėje erdvėje, atsikartoti aidu bei visaip jį transformuoja. Dalis stiprintuvų jau turi įmontuotus efektus, tačiau jie dažnai būna prastesnės kokybės nei perkami atskirai.

Taigi kaip išsirinkti?

Kaip jau minėjome, norint atsakyti į šį klausimą, svarbu įvertinti keletą faktorių: patirtį, paskirtį ir biudžetą.

Jei dar neturite daug patirties, priklausomai nuo amžiaus, rekomenduojama rinktis akustinę arba klasikinę gitaras. Klasikinė gitara labiau tinka vaikams, kurių pirštų raumenys žymiai greičiau prisitaikys prie stambesnių stygų ir mažesnio jų įtempio. Platesnis grifas leidžia palikti didesnius tarpus tarp stygų, taip jos užspaudžiamos tiksliau. Visa tai užtikrins kur kas sklandesnę pradžią, o vaikas nepraras motyvacijos taip greit kaip, tai galėtų nutikti grojant didesne ir pirštus labiau varginančia akustine gitara.

Jei instrumentas nėra skirtas vaikui, ir žmogų labiau domina klasikinė muzika ar ramesnis bei subtilesnis jos skambesys –  šis instrumentas tam puikiai tiks. Klasikinė gitara taip pat turi kone pigiausius variantus iš mūsų aptartųjų. Kainos prasideda nuo apytiksliai 50 EUR ir gali pasiekti keletą tūkstančių eurų.

Jeigu jau esate šiek tiek apsipratęs su pirštus trinančiomis stygomis arba tiesiog esate vyresnis, tai neretai reiškia, kad ir labiau motyvuotas – akustinė gitara yra puikus pirmasis muzikinis pirkinys. Šiuo instrumentu galima groti kone viską, tad tiek klasikinė muzika, tiek ir rokas skambės puikiai. Šių gitarų kainos prasideda nuo apytiksliai 100 eurų.

Taigi kaip išsirinkti

Galbūt jau mokate groti ir kitais instrumentais, tokiais kaip smuikas ar pianinas arba grojate nebe pirmus mėnesius ir norisi kažko naujo? Išmėginkite elektrinę gitarą! Įvairiausių garsų bei efektų spektras yra įspūdingas: nuo įprastinio, švaraus, akustinę gitarą primenančio iki gaudžiančio roko ir metalo griaustinio. Elektrinės gitaros, kartu su stiprintuvu, kainos prasideda nuo apytiksliai 150-200 eurų. Jei norėsite papildomų efektų, jie, žinoma, kainuos papildomai.

Svarbu nepamiršti, kad prie gitaros taip pat gali prireikti ir įvairių priedų. Jei norėsite gitarą transportuoti –  Jums prireiks gitaros dėklo; jei grojate akordais, greičiausiai norėsite įsigyti ir keletą mediatorių arba brauktukų; norint išlaikyti gitaros derėjimą – prireiks derintuvo, dar vadinamo „tiuneriu“, (šiais laikais yra daugybė nemokamų programėlių išmaniesiems telefonams, kurie gali puikiai atstoti šį prietaisą).

Kur pirkti?

Jei nesate patyręs ir neturite pažįstamų, kurie Jums galėtų padėti –  pirmąją gitarą geriausia pirkti specializuotose parduotuvėse. Tokiu būdu galėsite būti įsitikinę, kad parduodamas instrumentas neturės defektų, o jei jų ir atsirastų – galėsite tikėtis atgauti pinigus. Parduotuvėse dirbantys kompetentingi darbuotojai, įvertinę įvairius faktorius, galės padėti išsirinkti Jums tinkamiausią variantą.

Kur pirkti gitarą

Jei turite patirties su muzikos instrumentais arba artimųjų, kurie apie tai nusimano –  galite pirkti ir dėvėtą instrumentą. Įvairiose interneto skelbimų svetainėse ar internetiniuose muzikantų forumuose galima rasti daugybę variantų, kurie neretai būna pigesni nei parduotuvėje. Prieš perkant, svarbu instrumentą nuodugniai apžiūrėti dėl dažnai pasitaikančių defektų: kreivas grifas, nutrinti ladai (metalinės plokštelės, atskiriančios skirsnius ant grifo), įskilimai ir įbrėžimai. Kai kurie iš jų yra pataisomi, tačiau, nors ir nedideli, jie gali neigiamai įtakoti gitaros skambesį.

Nepamirškite, kad bet kokio instrumento pirkimas yra investicija. Gerai pasverkite ar ji atsipirks ir jei manote, kad laikas praleistas su gitara Jus praturtins arba norite savo vaikui suteikti galimybę lavinti gabumus ir vaizduotę – nedvejokite. Ne veltui yra sakoma: ką išmoksi – ant pečių nenešiosi.

Naujausi įrašai