Grįžti į pagrindinį puslapį

Nekilnojamas turtas – nuomoti ar pirkti?

Nekilnojamojo turto rinka pastaraisiais metas buvo gan sulėtėjusi – sudaroma mažiau butų pirkimo pardavimo sandorių, individualių namų pirkimo – pardavimo sandorių. Šiais, 2016 metais, remiantis statistika, jau matomas pakilimas – pastebima daugiau pirkimo, pardavimo ir nuomos sutarčių. Vis dėlto, dėl sumažėjusios naujo nekilnojamojo turto pasiūlos, kainos taip pat šoktelėjo į viršų, dėl ko žmonės, ieškantys, kur įsikurti, susiduria su dilema – nekilnojamąjį turtą pirki ar nuomoti?

Nuomos privalumai ir trūkumai

Nors yra įprasta, kad lietuviams mieliau turėti nuosavą būstą, pastebimas nedidelis nuomos sutarčių augimas. Nuoma yra skirstoma į trumpalaikę ir ilgalaikę – dažnesnė yra trumpalaikė, skirta studijuojantiems ar išsiruošusiems padirbėti kitame mieste asmenims. Ilgalaikę nuomą paprastai pasirenka nedaugelis, paprastai vis tiek tikėdamiesi kada nors nusipirkti nuosavą būstą. Kadangi paprastai perkant turtą yra naudojama paskola būstui, turbūt didžiausias nuomos privalumas yra  palūkanų nebuvimas. Dar vienas nuomos privalumas – nebus daug išlaidų skirtų remontui bei technikos atnaujinimui, nes tai yra nuomotojo atsakomybė. Šiuo atveju, susikaupia papildomų lėšų, kurias galima išleisti savo nuožiūra.

Nuomos privalumai ir trūkumai

Nors nuomos atveju jokių palūkanų mokėti nereikia, dažnai pats nuomos mokestis taip pat nebūna mažas. Jei nuomos mokestis siekia 400-500 eurų, tuomet tai gali būti ir didesnė mokėtina suma nei imant paskolą nekilnojamajam turtui įsigyti, o būstas vis tiek nebus nuosavas. Taip pat pasitaiko atvejų, kad būsto savininkas nusprendžia nekilnojamąjį turtą parduoti, todėl asmenys yra priversti persikraustyti kitur. Vis dėlto, galimas persikėlimas turi ir savų privalumų – neprisirišama prie vienos vietos, o suradus geresnį darbą kitame mieste, išsikraustyti tampa lengva, nes nereikia ieškoti, kaip parduoti nuosavą būstą. Nuomojantis yra paprasčiau ir susirasti būstą norimoje miesto vietoje – centre, senamiestyje ir kitose vietose, kurios yra sunkiai įperkamos.

Būsto pirkimo privalumai ir trūkumai

Dažniausiai nekilnojamas turtas įsigyjamas siekiant turėti daugiau stabilumo. Tai kartu atneša ir tam tikrų privalumų: nereikia kas mėnesį mokėti nuomos mokesčio, nėra nuomotojo, kuris gali prašyti išsikelti. Vis dėlto, nuosavas būstas atneša ir tam tikras išlaidas: pasiėmus paskolą būstui, kas mėnesį reikia sumokėti sumos dalį kartu su palūkanomis. Taip pat atsiranda remonto, renovavimo išlaidos, kurios kartojasi maždaug kas 5 – 10 metų.

Būsto pirkimo privalumai ir trūkumai

Nupirktas būstas paprastai nebus tokioje geografiškai patogioje vietoje, kaip nuomojamas. Centre, senamiestyje kainos paprastai yra neįkandamos vidutines pajamas turinčiam asmeniui arba būstas reikalauja brangių renovacijų, kurios priverčia išsikraustyti. Pirkti nuosavą būstą paprastai renkasi jau vyresnės poros, turinčios ar planuojančios turėti vaikų bei uždirbančios vidutinį ar didesnį atlyginimą. Kitu atveju, jei nekilnojamas turtas neperkamas iš nuosavų lėšų, visą atlyginimą gali sunaudoti ilgalaikės paskolos ir jos palūkanų  grąžinimas.

Tiek būsto pirkimas, tiek nuoma yra galimi sprendimai ieškant, kur įsikurti. Vis dėlto, prieš tai yra svarbu apmąstyti savo turimus ir būsimus įsipareigojimus, nuspręsti, ar būtina paskola būstui, kaip ji bus išmokama bei kokia suma susidarys. Jei nesate tikras, kad už 10 metų gyvensite tame pačiame mieste, turėsite tą patį darbą bei neturite šeimos, galbūt geriausias sprendimas yra nuoma.

Naujausi įrašai