Grįžti į pagrindinį puslapį

Pažintiniai takai

Jei išsiilgote aktyvaus laisvalaikio praleidimo gamtoje, o kasdien sukami ratai parkuose mieste, kuriame gyvenate jau pabodo – siūlome pakeliauti po Lietuvą ir aplankyti galbūt iki šiol negirdėtų pavadinimų pažintinius takus. Mūsų šalyje šių lankytinų gamtos objektų priskaičiuojama net apie 200, kurie vinguriuoja gražiausiuose regionų kampeliuose. Rinktis tikrai yra iš ko, todėl kviečiame pakeliauti po Lietuvos etnografines vietoves ir susipažinti su jų žymiausiais pažintiniais takais. Tikimės, jog šis straipsnis pasiūlys puikių savaitgalio išvykos su šeima ar draugais idėjų.

Suvalkija

Žuvinto ežeras
Žuvinto ežeras

Suvalkija kviečia užsukti į labai unikalų ir natūralų Sūduvos gamtos kampelį – Amalvos pelkės pažintinį taką. Bevaikštinėjantys gamtos mylėtojai turės progą sutikti čia gausiai gyvenančius paukščius, pelkinius satyrus, briedžius ir kt. gyvūnus. Viešėdami Suvalkijoje apsilankykite ir Žuvinto ežero gamtiniame take, kur savarankiškai specialiame bokštelyje galėsite stebėti paukščius. Na, o jei lankysitės visai Suvalkijos pakraštyje, netoliese Lietuvos – Lenkijos pasienio, užsukite į Šilelio pažintinį taką, kuriuo vinguriuojant miško pakrante turėsite galimybę pasigrožėti įstabiuoju Vištyčio ežeru. Mėgstantiems minti dviračio pedalus, vertėtų išbandyti Kazlų Rūdos pažintinį miško taką, kur yra specialus 6,5 km. maršrutas dviratininkams – sportas, pripildant plaučius tyru oru ir nuostabūs miško vaizdai, abejingų nepaliks.

Dzūkija

Čepkelių raistas
Čepkelių raistas

Dzūkija gali didžiuotis turinti Čepkelių rezervato mokomąjį taką, kuris per pelkę bei apypelkį driekiasi pusantro kilometro. Šį pažintinį taką rasite Dzūkijos nacionaliniame parke. Apsilankydami čia turėsite progą pasivaikščioti po žymųjį Čepkelių raistą bei pušynais apaugusias kopas. Kalbant apie kopas, dzūkai gali pasigirti, kad jų teritorijoje žemyninės kopos užima didžiausią plotą Lietuvoje. Taip pat galima išgirsti posakį „Jei Dzūkijoje yra kopos, turi būti ir jūra“. Šio posakio tikrumu įsitikinsite tik aplankę Prelomciškės kalvomis besidriekiantį pažintinį taką, Metelių regioniniame parke. Bevaikštinėjant po įstabias kalvas pagaliau galėsite išvysti ir dzūkų jūrą – tai trečias pagal dydį esantis ežeras Lietuvoje – Dusia. Sakoma, kad ežero pakrantėje galima surasti tikrų gintarų.

Aukštaitija

Labanoro giria
Labanoro giria

Aukštaitija išties turtinga gamta, taigi ir pažintinių takų turi pasiūlyti visą gausybę. Vienas iš dėmesio vertų lankytinų objektų yra Aukštaitijos šiaurinėje dalyje esantis Mūšos tyrelio pažintinis takas. Jo išskirtinumas – nutiestas ilgiausias lentinis takas aplink pelkę Lietuvoje. Tiesa, jaukų pasivaikščiojimą šiuo taku jums savo klegesiu gali sudrumsti  pelkės gyventojai – tetervinai, žąsys ar pilkosios gervės. Dar vieną pažintinį taką siūlome aplankyti Palūšėje, kuri tituluojama Aukštaitijos nacionalinio parko sostine, tai – Palūšės Botanikos takas. Prie Lūšių ežero įrengtas takas, keliaujant tiek pėsčiomis, tiek dviračiu, leis susipažinti su tikruoju Aukštaitijos grožiu. Nenusivilsite, jei aplankysite Pietinėje Trakų istorinio nacionalinio parko dalyje esantį Varnikų pažintinį taką. Takas veda per nuostabaus grožio miškus, Ilgelio pelkę bei joje susiformavusius ežerėlius. Turėdami progą aplankykite ir Labanoro girios pažintinį taką. Maršruto ilgis – maždaug 3km. Labanoro regioninio parko gamta paliks neišdildomą įspūdį, turėsite galimybę išvysti senuosius pilkapius bei susipažinti su girios pelkių ir ežerų ekosistemomis.

Žemaitija

Platelių ežeras
Platelių ežeras

Žemaitijoje rekomenduojame apsilankyti Šeirės take, kurio ilgis – 4,1 km. Keliaujant šiuo taku išvysite Platelių ežero pakrantę, Šeirės mišką, Gaudupio pelkę, Piktežerį. Specialiai įrengta šio tako infrastruktūra leis susipažinti su aplinka pasitelkiant visus savo pojūčius: uoslės, klausos, regos, lytėjimo, o kai kur gali tekti pasukti ir galvą. Lengviau orientuotis padės sukurta mobili programėlė su audiogidu. Norintys didesnių iššūkių gali rinktis 24 km. ilgio trasa aplink Platelių ežerą. Specialiu žiediniu maršrutu, taip pat galima keliauti išmaniosios programėlės pagalba, kuri padės ne tik orientuotis, bet ir lengviau rasti pakeliui esančius lankytinus objektus. Beje, dalis tako trasos yra pritaikyta neįgaliesiems.

Mažoji Lietuva

Olando kepurė
Olando kepurė

Keliaudami prie jūros turėkite omenyje, kad esate Mažosios Lietuvos etnografinėje teritorijoje. Jei lankotės čia, būtinai pamatykite pažintinį taką, esantį Naglių gamtiniame rezervate. Rezervato plotas tęsiasi nuo Juodkrantės iki Pervalkos apie 9 km., o jo 1,1 km ilgio pažintinis takas dovanos jums pasakiškus Mirusių kopų vaizdus. Kitas įstabus pažintinis takas, kurį galite aplankyti Mažojoje Lietuvoje – Litorina. Pasivaikščiojimą minėtu taku galėsite pradėti nuo Olando kepurės skardžio, kuris tęsis apie 3 km. Vaizdas tikrai puikus, nes bevaikštinėjant kelių metrų aukščio skardžiu atsiveria gražus peizažas į Baltijos jūrą.

Taigi, čiupkite kuprines su užkandžiais ir skirkite laiko pasimatymui su gamta. Puikią išvyką galite susiorganizuoti tiek vasarą, tiek žiemą, nes kiekvienas pažintinis takas turi savitą gamtos grožį visais metų laikais. Įsitikinti pažintinių takų gausa galite paspaudę čia

Pateiktame žemėlapyje rasite trumpus aprašymus ir tikslias pažintinių takų lokacijas. Norime priminti, kad būtumėte atsakingi ir išliktumėte draugiški aplinkai bei nepaliktumėte neišmestų šiukšlių. Taigi, keliaukite, būkite aktyvūs ir patirkite daug gerų įspūdžių!

Daugiau naujienų skaitykite Vivus Finance.

Naujausi įrašai