Grįžti į pagrindinį puslapį

Kokiu instrumentu mokytis groti?

Liaudyje sakoma: „Ką išmoksi – ant pečių nenešiosi“. Sunku nesutikti – žinios, kad ir kokio pobūdžio, papildomų problemų sukuria retai, o naudos gali atnešti nemažai. Tai ypač galioja sugebėjimui groti muzikos instrumentu. Tačiau, apsisprendus mokytis, bene sunkiausias klausimas yra: kuo groti? Vieno teisingo atsakymo į šį klausimą nėra, tačiau yra keletas gairių, kuriomis vertėtų sekti ir keletas klausimų, į kuriuos derėtų atsakyti.

Kas gros?

Instrumento pasirinkimas, visiškai priklauso nuo muzikanto. Noras groti kažkuo turi ateiti savaime, o ne būti primestas iš šalies. Net jei tėveliai ir labai nori, kad jų 5-iametis pradėtų groti valtorna, toks planas gali neišdegti, nes vaikas tiesiog atsisakys tai daryti. Reikia suprasti, kad vaikai dažnai gali sabotuoti pačius geriausius tėvų norus, ypač jei tėvų norai bus didesni, nei vaiko. Pirmiausiai įsitikinkite vaiko noru užsiimti šia veikla, o tik paskui planuokite instrumentą.

Dažnai tėvai pasirenka už vaikus
Dažnai tėvai pasirenka už vaikus

Jei muzikantas jau vyresnis ir supranta ką reiškia mokytis kažko naujo, o galbūt nori parodyti gerą pavyzdį savo vaikams, pasirinkti instrumentą neturėtų būti sunku. Juk suaugęs žmogus jau žino ko nori ir kas jam parankiausia. Tiesa, kartais šiek tiek patarimų taip pat būna ne pro šalį. Ir nepamirškite – mokytis groti niekada ne vėlu!

Skirtingi instrumentai – skirtingiems tikslams

Kiekvienas instrumentas turi savo vietą muzikos spektre. Vieni jų tinkami akomponuoti dainuojančiam balsui ir apima platų diapazoną, kiti yra soliniai ir išgauna mažiau natų, o kai kurie tinkami tik ritmui.

Katė groja pianinu
Fortepijonas turi plačiausią garsų spektrą

Bene populiariausi muzikos instrumentai yra tie, kurie turi platesnį garsų spektrą ir gali išgauti akordus: pianinas (fortepijonas), gitara. Prie platesnį diapazoną turinčių instrumentų priskiriami ir kiti klavišiniai muzikos instrumentai: akordeonas, armonika, tačiau šie yra mažiau populiarūs. Pianinas gali groti bet kurio orkestrinio instrumento (išskyrus mušamuosius) partiją, jis labiausiai tinkamas kompozicijai, visoms muzikos rūšims. Gitara puikiai tinka akompanimentui dainuojant koncerte, namie ar prie laužo, su ja taip pat galima groti ir akademinę muziką. Kone visi muzikiniai stiliai gali inkorporuoti gitaros ar pianino skambesį.

Dauguma kitų įprastinių instrumentų apsiriboja vieno ar dviejų garsų atlikimu vienu metu. Dėl šios priežasties, jais dažniausiai grojama solo arba orkestruose, kur į bendrą harmoniją derinami daugybės instrumentų garsai. Tai – smuikas, trimitas, violončelė, klarnetas ir kiti. Galvojant apie ateitį, muzikantai, gebantys groti šiais instrumentais yra itin vertinami, mat jų yra mažiau. Taigi, jei tik  vaikas domisi tokiu instrumentu, paskatinkite jį, nuveskite į muzikos mokyklą (ir susitaikykite su mažiau ramybės namie).

Būgnai kambaryje
Būgnai ir garsus ir daug vietos užimantis instrumentas

Taip pat nemažai būsimųjų muzikantų susižavi būgnais ir kitais mušamaisiais. Juk ritmas – vienas iš esminių muzikos komponentų, o sugebėti jį ne tik išlaikyti, bet ir sugroti įdomiai ir įsimenančiai – retas talentas. Žinoma, būgnai yra brangesni ir itin garsūs, todėl, jei vaiką domina būtent šis instrumentas, rekomenduojama nuomotis muzikos studiją, kurioje būtų būgnai, nes kaimynams tokie koncertai tikriausiai nepatiks, net jei ir gyvenate nuosavame name.

O ką pasirinkti?

Kaip minėta, bene universaliausias instrumentas yra pianinas. Tiesa jo kaina ir dydis dažnai sukelia abejonių, todėl jei bus grojama tik pramoginiais tikslais verčiau rinktis gitarą, akordeoną ar kitą instrumentą, kuris turi platų diapazoną ir gali akompanuoti balsui. Kita vertus – elektrinis (skaitmeninis) pianinas gali būti puiki alternatyva. Norint jį įsigyti, jau nebereikia atsisveikinti su visa mėnesio alga (ypač perkant naudotą instrumentą) o ir vietos jis užims nedaug.

Skaitmeninins pianinas
Skaitmeniniai pianinai bene pigiausi ir universaliausi

Atsižvelkite į dabartinius poreikius, norus, ateities planus. Jei vaikas rodo norą muzikuoti, reikėtų stengtis su juo nueiti į įvairius koncertus (gyva muzika ypač skatina norą groti). Rodyti kuo daugiau muzikos per TV ar internete, tam, kad šis galėtų išsirinkti jam labiausiai patinkantį instrumentą. Jei šeimoje jau yra nemažai muzikantų, galbūt vaikas taip pat norės iš to gyventi? O gal muzika bus tiesiog hobiu, papildoma naudinga veikla? Žinoma, nuspėti kaip pasisuks vaiko gyvenimas yra itin sunku, todėl šiuo atveju derėtų jam leisti pažaisti ir rinktis tai kas jį tikrai domina, neapkrauti papildomais tėvų norais.

O vyresniems mokiniams, kaip jau minėjome, pasirinkti šiek tiek lengviau. Jei tik turite laiko, noro ir biudžetą, imkitės bet ko kas patrauks Jūsų susidomėjimą. Juk tik Jūs pats žinote ar turėsite užtektinai kantrybės ir valios. Sėkmingo mokslo!

Naujausi įrašai