Grįžti į pagrindinį puslapį

Įdomu – ką bandoma uždrausti, siekiant apsaugoti planetą?

Pastaraisiais metais pradėta vis daugiau rūpintis aplinkosauga. Griežčiau tikrinama, kiek automobiliai išmeta anglies monoksido, Lietuvoje ir kitose šalyse stengiamasi pripratinti pirkėjus naudotis medžiaginiais, o ne plastikiniais maišeliais ir pan. Gali susidaryti įspūdis, jog kiekvieną dieną atrandama vis daugiau produktų, kurie, pasirodo, kenkia aplinkai. Siekiant užtikrinti aplinkos apsaugą, kai kurie dalykai yra apskritai uždraudžiami.

Plastikiniai maišeliai

Plastikiniai maišeliai

Pavyzdžiui, tikriausiai ne vienam teko girdėti, jog vis daugiau šalių uždraudžia plastikinius maišelius arba ima tam tikrą mokestį už jų naudojimą. Taip yra daroma todėl, kad plastikinių maišelių gamybai naudojama daug neatsinaujinančių šaltinių, tokių kaip anglis, nafta. Pirmieji, susirūpinę aplinkosauga ir įgyvendinę šį draudimą, buvo Bangladešo gyventojai, o Europoje plastikiniai maišeliai jau nebenaudojami Italijoje ir Makedonijoje. Kitose Europos šalyse, net jei šie maišeliai ir nėra uždrausti, atsirado mokestis, skirtas maišelių perdirbimo išlaidoms padengti, arba visuotinis skatinimas šių maišelių atsisakyti.

Maistas

Išmestas maistas

Kitas įdomus sprendimas aplinkai saugoti buvo priimtas Prancūzijoje. Siekiant sumažinti švaistymą ir šiukšlių kiekį, šios valstybės prekybos centrams buvo uždrausta išmesti maistą. Nuo tada prekybos centrai turi sudaryti sutartis su maisto bankais ar labdaros organizacijoms ir joms perduoti produktus, kurie nebuvo realizuoti. Kitu atveju, prekybos centrai gali gauti baudą už nesirūpinimą vietiniais gyventojais bei aplinkos apsauga. Įvairūs maisto bankų bei labdaros organizacijos šiuo metu stengiasi tokį patį draudimą įgyvendinti ir kitose Europos šalyse siekdami sumažinti šiukšlynų dydį bei pasirūpinti pajamų negaunančiais gyventojais.

Plastikiniai indai

Plastikiniai indai

Plastikiniai indai, kaip ir plastikiniai maišeliai, yra dažna tema, kalbant apie aplinkosaugą. Iš plastiko pagaminti puodeliai, lėkštės yra sunkiai perdirbami ir teršia gamtą, vandens šaltinius, nuodija paukščius ir žuvis. Plastikinių indų draudimas kai kuriose pasaulio vietose (pavyzdžiui, Niujorke) jau yra įgyvendintas. Aplinkos apsaugos aktyvistai stengiasi šį draudimą paskatinti ir kituose miestuose bei šalyse.

Ribojamas rūkymas

Ribojamas rūkymas

Tiems, kuriems einant parku ar paplūdimiu patinka užtraukti cigaretę, greitai gali tekti nusivilti. Susirūpinus bendra oro kokybe, ne tik griežčiau tikrinami automobiliai, bet ir ribojamas rūkymas – įvairiose pasaulio šalyse, pabrėžiant oro ir aplinkos apsaugą, yra draudžiama rūkyti viešose vietose. Tokiu būdu stengiamasi sumažinti ir asmenų šiukšlinimą.

Žvejyba tinklais

Žvejyba tinklais

Stengiantis apsaugoti gamtos ir gyvūnų ekosistemas, Rusijos rytuose yra jau suplanuota uždrausti žvejoti tinklais, dėl ko itin prieštarauja tose pačiose vietose žvejojanti Japonija. Paprastai žvejojant tinklais, ištrauktos žuvys būna perrūšiuojamos ir nereikalingos (jau negyvos) išmetamos atgal, todėl toks draudimas įgyvendinamas siekiant padidinti gyvenančių žuvų populiaciją.

CO2

CO2

Iš kitų aplinkosaugą skatinančių sprendimų, kurie galbūt nėra aktualūs kiekvienam vartotojui, verta paminėti greitai įsigaliosiantį draudimą montuoti didelį kiekį galios didinimo priemonių lenktyniniuose automobiliuose. Jei tiksliau, bus draudžiama montuoti tas priemones, kurios gali padidinti išmetamųjų dujų kiekį, kenkiantį oro kokybei.

Aplinkos apsauga – vis aktualesnė tema pasaulyje, kuriame nuolat didėja įvairių produktų gamybos kiekiai. Tampa svarbu, kad kai kurios prekės gali pakenkti bendram žmonių gyvenimui ir ateities kartoms dėl nuolatinės oro ir gamtos taršos. Norint šį procesą stabdyti, kai kurios prekės pradedamos drausti, ir, atrodo, kad draudžiamų prekių kiekis su laiku tik didės.

Naujausi įrašai