Grįžti į pagrindinį puslapį

Kokį kompiuterį rinktis 2020-aisiais?

Kompiuteris jau ne vienerius metus yra tapęs būtinu darbo ar poilsio partneriu kone kiekvienam. Dėl šios priežasties, perkant tokį svarbų įrenginį norisi įsitikinti, kad jis perkamas ne vieneriems metams ir tarnaus ilgai. Mes jau pasidomėjome kokios tendencijos vyrauja kompiuterių pasaulyje ir informaciją pateikiame Jums. Kiekvienoje skiltyje rasite trumpą apžvalgą ko reikėtų ieškoti perkant stalinį arba nešiojamąjį kompiuterį 2020-aisiais.

  • Procesorius
  • Motininė plokštė
  • Atmintis
  • Kietasis diskas
  • Operatyvioji atmintis (RAM)
  • Vaizdo plokštė
  • Maitinimo blokas
  • Ekranas
  • Stalinio kompiuterio korpusas
  • Apžvalga
  • Stacionarus kompiuteris
  • Nešiojamasis kompiuteris

Procesorius.

Panašu, kad stalinių kompiuterių procesorių rinkoje turime naują pirmūną – AMD. Ilgą laiką viešpatavęs Intel buvo nukarūnuotas. Nors Intel vis dar pirmauja kai kuriose sferose (ypač žaidimuose), AMD per pastaruosius keletą metų gerokai patobulėjo ir juos lenkia produktyvumo reikalaujančiose užduotyse (grafikos apdorojime, intensyviame darbe internete ir pan.).

Procesorius
Procesorių rinkoje dominuoja Intel ir AMD

Norintiems gero procesoriaus staliniam kompiuteriui, kuris tarnaus ne vienus metus ir sugebės atlikti didžiąją daugumą užduočių rekomenduotina rinktis AMD Ryzen 5 3600 procesorių. Jis turi 6 branduolius, 12 gijų, bazinį 3,6 GHz ir 4,2 GHz darbinį greitį bei palaiko naują PCIe 4.0 jungtį, kuri leis kompiuteriui veikti daug našiau. Svarbu paminėti ir tai, kad visi Ryzen procesoriai yra parduodami su aukštos kokybės vėsintuvu, taigi nereikės sukti galvos dėl kompiuterio perkaitimo. Šio procesoriaus kaina taip pat gana draugiška – šio straipsnio rašymo metu Jį buvo galima gauti už kiek mažiau nei 200 €.

Jei norite pirkti nešiojamąjį kompiuterį, tarp procesorių vis dar karaliauja Intel, nors AMD sparčiai mažina atsilikimą, todėl jų nurašyti tikrai neverta. Jei esate vidutinis naudotojas, Jums pilnai pakaks i5 klasės procesoriaus. Tiesa, svarbu atkreipti dėmesį į procesoriaus kartą: šiuo metu 10 karta yra naujausia, o vos po keleto dienų išvysime ir naują 11-ąją kartą. Norint, kad kompiuteris patikimai tarnautų dar keletą metų, reikėtų rinktis ne mažesnės nei 9-os kartos procesorius.

Taip pat neverta pirkti nešiojamojo kompiuterio su mažiau nei 4 branduolių procesoriumi. Tokie procesoriai taip pat turėtų turėti 8 gijas. Jei planuojate dirbti intensyvesnius darbus ar daug žaisti, gali prireikti ir galingesnių procesorių iš 7-osios AMD Ryzen klasės ar 10 kartos i7 iš Intel.

Motininė plokštė

Motininė plokštė sujungia visus kompiuterio komponentus į visumą, todėl yra vienas svarbiausių kompiuterio elementų.

Motininė plokštė
Renkantis motininę plokštę svarbu patikrinti ar ji palaikys visus pasirinktus kompiuterio komponentus

Jei planuojate rinktis AMD Ryzen procesorių, bene naudingiausia bus jį dėti į naująsias B550 motinines plokštes. Jos palaikys tiek dabartinius, tiek ir sekančios kartos Ryzen procesorius, PCIe 4.0 jungtis vaizdo plokštei bei vienam SSD diskui. Kai kurios brangesnės B550 plokštės savo kainomis gali lygiuotis ir su aukštesnės klasės X570 plokštėmis, tačiau, jei neplanuojate naudoti itin galingų 12 ar 16 branduolių procesorių, leisti daug daugiau pinigų nebus prasminga.

Nešiojamųjų kompiuterių motininės plokštės itin retai vadovaujasi standartais ir dažniausiai būna gaminamos specifiškai pagal modelį, taigi naudingiau kompiuterį rinktis pagal kitus elementus.

Atmintis

Kalbant apie atmintį svarbu aptarti tiek kietąjį diską, tiek ir operatyviąją atmintį (RAM). Kaip žinia, kietajame diske slepiasi visi failai ir programos, kuriuos esame įrašę į kompiuterį. Kuomet atsidarome programą ar failą, jis yra perkeliamas į RAM atmintį iš kur reikiami failai ar informacija gali būti perskaityti žymiai greičiau, nei iš kietojo disko.

Kietasis diskas

Atrodo, kad puslaidininkinių diskų (SSD) ir standžiųjų diskų (HDD) karas jau baigiasi – pirmieji jau pasiekė gana prieinamą kainą, taigi jau dabar didžioji dalis kompiuterių yra parduodami su SSD diskais, nebe HDD. Tačiau, HDD vis dar turi keletą pliusų – ilgaamžiškumą ir kainą. Taigi, jei planuojate laikyti didelius duomenų kiekius ar saugoti dokumentus itin ilgą laiką, tikrai verta pagalvoti apie HDD diską.

Kompiuterio atmintis
SSD diskai jau perima HDD diskų rinką

Dažnas sprendimas – nedidelis (128GB ar net mažiau) SSD diskas, kuriame laikoma operacinė sistema ir svarbiausios programos, bei didesnis HDD diskas, kuriame laikomi įvairūs failai ar mažiau naudojamos programos.

Kalbant apie atminties kiekius, paprastam vartotojui turėtų užtekti ir ~500 GB – tai galioja tiek staliniam, tiek ir nešiojamam kompiuteriui. Turint omenyje, kad daugybė paslaugų (filmai, muzika, duomenų saugojimas) keliasi į internetą ir „debesis“, kompiuterio kietojo disko talpa tampa vis mažesne problema.

Operatyvioji atmintis (RAM)

Staliniam kompiuteriui reikėtų turėti bent 16 GB, idealiausia – 2 plokšteles po 8 GB. Taip galėsite vėliau nesunkiai padidinti atminties talpą. Žinoma, reikėtų, kad atmintis palaikytų DDR4 technologiją. Nors DDR5 dar nėra, tai – netolima ateitis. Kalbant apie atminties greitį, ypač jei atmintį poruosite su Ryzen procesoriais reikėtų nepagailėti kiek didesnės sumos ir įsigyti bent jau 3000 MHz (o idealiu atveju ir didesnio) greičio atmintį.

Operatyvinė atmintis RAM
Dvi 8GB RAM plokštės yra geriau negu viena 16GB RAM plokštė

Norint išnaudoti visas savo RAM galimybes teks šiek tiek pažaisti ir su programine įranga ir įjungti XMP profilį naudojantis motininės plokštės UEFI sąsają. Jei nutiktų taip, kad procesorių teks siųsti garantiniam aptarnavimui, tuomet gali tekti atstatyti BIOS į pradinę būseną, nes procesoriaus garantija tokiu atveju būtų laikoma nebegaliojančia.

Nešiojamam kompiuteriui gali užtekti ir 8 GB DDR4 RAM atminties. Tačiau jau rekomenduojama turėti šiek tiek rezervo. Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai ar RAM yra integruotas į motininę plokštę ar keičiamas. Integruoti variantai atima nemažai lankstumo, nes niekada negalėsite padidinti savo kompiuterio atminties – verčiau rinktis keičiamus RAM.

Vaizdo plokštė

Vaizdo plokštė būtina norint žaisti kompiuterinius žaidimus, dirbti su vaizdo redagavimo programomis ar žiūrėti aukštos rezoliucijos vaizdo įrašus. Tačiau, priklausomai nuo poreikių galima rinktis aukštesnės ar žemesnės klasės plokštes.

Grafikos plokštė
Vaizdo plokštė būtina jeigu planuojate dirbti su vaizdo redagavimo programomis ar žaisti kompiuterinius žaidimus

Vidutiniam vartotojui, gali pilnai pakakti Nvidia gtx 1660 super. 4K raiškos ir 60 fps (kadrų per sekundę) tikėtis su šia plokšte neverta, tačiau pagrindiniams darbams ar žaidimui FullHD raiška jos pilnai pakaks. Šios plokštės šiuo metu kainuoja kiek virš 200 €.

Jei norite turėti pačius geriausius potyrius žaidžiant, žiūrint filmus ar užsiimant vaizdo redagavimu, galima rinktis brangesnes Nvidia RTX vaizdo plokštes, pavyzdžiui, netrukus (2020-09-17) išeisiančią 3080. Tiesa, jos atsieis gerokai brangiau – apie 800 Eur. Pigesnis, tačiau tik vos prastesnis variantas bus RTX 3070 plokštė, su kuria turėtų pavykti žaisti ir 4K rezoliucijos žaidimus, palaikant aukštą kadrų dažnį.

Nešiojamuose kompiuteriuose dažniausiai jau būna integruotos vaizdo plokštės. Jei neplanuojate intensyviai žaisti ar naudotis Photoshop, After Effects ir panašiomis programomis, gali pilnai pakakti ir integruotos vaizdo plokštės.

Tačiau, neretai nešiojamieji kompiuteriai turi ir papildomą – dedikuotą – vaizdo plokštę. Tokios vaizdo kortos kaip Nvidia GTX 1660 Ti Max-Q, leis žaisti daugumą naujų žaidimų HD rezoliucija. Norint dar aukštesnės kokybės galima rinktis Nvidia RTX Quadro 6000 ar 5000. Tačiau, jei planuojate užsiimti žaidimais rimčiau – vertėtų pagalvoti apie stacionarų kompiuterį – dėl prastesnių vėdinimo galimybių grafikos plokštės nešiojamuosiuose kompiuteriuose greičiau kaista ir neveikia taip gerai.

Maitinimo blokas

Renkantis galios šaltinį, reikia atkreipti dėmesį į du faktorius: kokia vaizdo plokštė bus kompiuteryje, bei maitinimo bloko naudingumo sertifikatą.

Maitinimo blokas
Renkantis maitinimo bloką svarbu pasirinkti pakankamą galią ir naudingumo sertifikatą

Jei planuojate naudoti galingą, aukštos klasės vaizdo plokštę, kaip kad anksčiau minėtos Nvidia RTX 30 serijos plokštės, pirkite bent 850 W maitinimo bloką. Šios plokštės gali reikalauti net iki 400 W maitinimo galios, taigi, svarbu neperkrauti galios šaltinio. Jei naudosite paprastesnę vaizdo plokštę, turėtų užtekti ir 650-750 W maitinimo bloko.

Taip pat, atkreipkite dėmesį į naudingumo sertifikatą – jis turėtų būti ne žemesnis nei 80 bronze. Jei maitinimo bloko naudingumas bus žemesnis, kyla rizika, jog nebus užtikrintas reikiamas saugumo lygis, taigi perkaitimo ar trumpo sujungimo atveju, maitinimo bloko detalės gali išsilydyti ar net užsidegti.

Nešiojamieji kompiuteriai neturi maitinimo blokų – juose tėra pakraunama baterija. Renkantis ją verta atkreipti dėmesį į talpą – ši išreiškiama mAh (miliampervalandėmis) arba Wh (vatvalandėmis). Taip pat baterijos turi skirtingą elementų (cell) kiekį. Pasirinkimas čia nesudėtingas – kuo daugiau – tuo geriau. Tačiau, jei neplanuojate dažnai dirbti vietose, kuriose nėra elektros šaltinio, pergyventi dėl mažesnės baterijos talpos neverta – visada galėsite ją įkrauti.

Ekranas

Kita būtina kompiuterio dalis – ekranas.

Kompiuterio monitorius
Rekomenduojama rinktis bent 1080p (Full HD) IPS tipo monitorių

Svarbu pasirinkti tokį, kuris dar ilgai galės atlikti savo darbą, taigi jis turėtų būti ne mažiau nei 1080p (Full HD) rezoliucijos. Perkant didesnius nei 27 colių ekranus, rekomenduotina rinktis ir dar didesnę rezoliuciją. Taip pat atkreipkite dėmesį ir į ekrano tipą: jie būna TN, IPS ir VA. Bene geriausias iš jų yra IPS tipas – jis suteikia plačiausią matymo kampą, geriausias spalvas bei trumpiausią atsakymo laiką. Mažiausiai rekomenduojamas yra TN tipas.

Jei planuojate intensyviai žaisti galite įsigyti ir aukštesnio dažnio ekraną ar ekranus. Standartiniai ekranai palaiko 60 Hz dažnį, tačiau jei norite dar gražesnio ir lygesnio vaizdo pagalvokite ir apie didesnį dažnį. Tiesa, norint jį pilnai išnaudoti prireiks galingos vaizdo plokštės.

Nešiojamųjų kompiuterių ekranams taikomi identiški kriterijai.

Stalinio kompiuterio korpusas

Visus stalinio kompiuterio elementus taip pat reikia kažkur patogiai sumontuoti, todėl prireiks ir korpuso.

Stalinio kompiuterio korpusas
Nesirinkite pigiausių kompiuterio korpusų

Perkant šį, svarbu atsiminti, kad kompiuteriui veikiant dideliu pajėgumu, jo dalys kaista ir kyla vidaus temperatūra, o tai gali daryti įtaką atskirų detalių perkaitimu ir ankstyvam dėvėjimuisi. Tai ypač aktualu, jei planuojama žaisti ar užsiimti kitomis daug resursų reikalaujančiomis veiklomis.

Dėl šios priežasties labiausiai rekomenduojama rinktis, nors ir kiek brangesnius, tačiau žymiai naudingesnius korpusus su tinkleliu (mesh) priekyje. Tinklelis ženkliai prisideda prie geresnės oro cirkuliacijos ir vidaus vėdinimo. Puikūs tokių korpusų pavyzdžiai: Fractal Meshify C arba Phanteks Eclipse P400A.

Apžvalga

Kaip matote – prieš perkant ar komplektuojant kompiuterį gali tekti atsakyti į daugybę klausimų. Čia susumuosime savo minimalias rekomendacijas tiek stacionariam, tiek ir nešiojamam kompiuteriui:

Stacionarus kompiuteris

Procesorius: AMD Ryzen 5 3600;

Motininė plokštė: B550;

RAM: 2 x 8 GB DDR4, ne mažiau 3000 MHz;

Kietasis diskas: 128 GB SSD + 320 GB (arba didesnis) HDD arba 500 GB SSD;

Vaizdo plokštė: Nvidia GTX 1660 SUPER;

Maitinimo blokas: bent 650 kW su 80+ bronze naudingumo sertifikatu;

Ekranas: IPS tipo, ne mažiau nei Full HD raiškos (jei iki 27 colių įstrižainės);

Korpusas: Su tinkleliu priekyje, kaip Fractal Meshify C arba Phanteks Eclipse P400A.

Nešiojamasis kompiuteris

Procesorius: 9-os kartos Intel i5 su 4 branduoliais ir 8 gijomis;

RAM: neintegruoti 2 x 4 GB DDR4;

Kietasis diskas: 128 GB SSD + 320 GB (arba didesnis) HDD arba 500 GB SSD;

Vaizdo plokštė: nebūtina, jei neplanuojama žaisti ar užsiimti vaizdo apdorojimu, kitu atveju Nvidia GTX 1660 Ti Max-Q;

Baterija: ne mažiau 4 elementų (cells);

Ekranas: IPS tipo, ne mažiau nei Full HD raiškos.

Tikimės, kad šie patarimai pravers renkantis įrenginį, kuris Jums ištikimai tarnaus dar ne vienerius metus!

Naujausi įrašai