Grįžti į pagrindinį puslapį

Naudinga informacija apie garantinį fondą

Žmonės, kurie nei karto nesusidūrė su įmonės ar darbovietės bankrotu, greičiausiai nėra itin daug girdėję ar gerai susipažinę su garantiniu fondu ir tuo, kokią funkciją jis atlieka. Deja ekonomika nėra stabili, ypač paskutiniais metais, tad ir su bankrotu susiduria via daugiau žmonių. Todėl šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše kalbame būtent apie tai, kas yra tas garantinis fondas, kokią naudą jis duoda žmonėms ir ką yra naudinga apie jį žinoti.

Kas tai?

Garantinis fondas – tai ne valstybės finansuojamas (tačiau valstybės įsteigtas) socialinės apsaugos fondas, kuris įmonės bankroto atveju, saugo darbuotojų finansinius interesus. Įmonei paskelbus bankrotą, daugumai darbuotojų kyla ne tik baimė, susijusi su naujo darbo paieškomis, bet ir pajuntamas finansinis nestabilumas, juk dažniausiai įmonės iki bankroto nueina netrumpą kelią, tad neretai darbuotojai būna negavę atlyginimo net kelis mėnesius. Įmonei paskelbus bankrotą, kyla sumaištis, o kas gi bus su neišmokėtais darbo užmokesčiais? Būtent čia darbuotojams ir pagelbėja garantinis fondas, mat iš jo lėšų darbuotojams yra išmokami neišmokėti darbo užmokesčiai, atostoginiai bei kitos darbdavio neišmokėtos kompensacijos.

Garantinis fondas logo

Įmonei paskelbus bankrotą, didžioji dalis žmonių netenka darbo iš karto. Tačiau tam tikra dalis žmonių ir toliau lieka dirbti, kol bankroto procesas yra užbaigiamas. Būtent šiems darbuotojams, kurie ir toliau dirba bankrotą paskelbusioje įmonėje, darbo užmokestis taip pat yra mokamas iš garantinio fondo lėšų.

Ką dengia?

Iš garantinio fondo darbuotojui dengiamos šios su darbo santykiais susijusios išmokos:

  • Neišmokėtas darbo užmokestis.
  • Tačiau svarbu paminėti, kad ne visais atvejais yra padengiama visa neišmokėtų atostoginių suma. Garantinis fondas dengia tik tokią atostoginių sumą, kuri neviršija vieno mėnesio minimalaus darbo užmokesčio sumos. Turint sukaupus daug nepanaudotų atostogų, deja, už jas visas gauti kompensaciją bankroto atveju nepavyks.
  • Išeitinė kompensacija, kuri sudaro dviejų mėnesių minimalaus darbo užmokesčių sumą.
  • Išmokos už priverstines prastovas (tokias, kurios atsirado ne dėl darbuotojo kaltės). Dengiama suma, kuri neviršija dviejų mėnesių minimalaus darbo užmokesčio sumos.
  • Išmokos, susijusios su nelaimingais atsitikimais darbo vietoje ar ligomis, kurios susijusios su darbo pobūdžiu.

Lėšas į garantinį fondą suneša patys darbdaviai, įmokos mokamos kiekvieną mėnesį, jos sudaro 0,2% nuo darbuotojo darbo užmokesčio (su priedais). Svarbu paminėti, kad šį mokestį moka ir tie asmenys, kurie dirba pagal verslo liudijimą, su individualios veiklos pažymėjimu ar ūkininkauja.

Garantinis fondas

Garantinio fondo nauda neabejoja niekas, tačiau pasitaiko tokių situacijų, kurių vis daugėja, kai  įmonės tyčia bankrutuoja, darbuotojams išmokami atlyginimai iš garantinio fondo, o ta pati veikla vykdoma ir toliau, tiesa, kitos įmonės vardu. Dažniausiai šiuo atveju darbdaviai iš anksto susitaria su darbuotojais, kad šie pereitų dirbti į „naują“ įmonę. Taip pati įmonė atsikrato skolų šleifo, darbuotojai gauna savo darbo užmokesčius ir veikla sėkmingai vykdoma toliau. Tokios įmonės neretai yra pavadinamos „feniksais“.

Svarbu žinoti, kad įmonės bankroto atveju, darbuotojai turi finansinę „pagalvę“, kuri sumažins finansinius  sunkumus,  atsirandančius praradus darbą. Taip pat gavę savo uždirbtus, bet neišmokėtus pinigus, darbuotojai turės lėšų pragyvenimui tam laikotarpiui, kuris bus skirtas naujo darbo paieškoms.

Naujausi įrašai