Grįžti į pagrindinį puslapį

Finansai poroje – kaip juos sėkmingai paskirstyti?

Kiekviename santykių etape yra svarbu diskutuoti apie bendrus tikslus, norus ir poreikius. Bediskutuojant gali iškilti ir nesutarimų, kurie ir parodo poros sugebėjimus kartu rasti sprendimus. Viena iš dažniausių temų, dėl kurių poros interesai susikerta, yra finansai. Būtent dėl šios priežasties dauguma daro esminę klaidą – vengia kalbėtis ir kartu spręsti finansinius klausimus.

Ką būtina aptarti

Asmeniniai finansai ir jų valdymas skiriasi kiekvienoje poroje ir tai lemia itin skirtingi faktoriai – ar tai santykių pradžia, ar gyvenama kartu, ar jau susituokus laukiama kūdikio ir pan. Kiekvienu etapu reikėtų aptarti pagrindines finansines taisykles, kurių bus laikomasi, bei finansinius tikslus, kurių bus siekiama. Turint bendrus tikslus ir taisykles, bus galima lengviau paskirstyti, kaip finansai yra valdomi poroje.

Ką būtina aptarti

Prieš pradedant skirstyti finansus, svarbu abiem susipažinti su jų valdymu, pagrindiniais jų fiksavimo būdais. Nereikėtų šių finansinių sprendimų užkrauti ant vieno asmens – kartu valdant savo finansus bus galima geriau suprasti vienas kitą ir kils mažiau kivirčų. Priimant didesnius finansinius sprendimus, yra būtina pasitarti su savo partneriu, kad būtų išvengta nesusipratimų bei didelių sąskaitų. Dažniausiai kivirčai kyla, jei asmenų pinigų leidimo ir taupymo būdai itin skiriasi (vienas daug išlaidauja, o kitas yra itin taupus). Dėl šios priežasties, pora turėtų išmokti susiderinti savo poreikius tarpusavyje, o tam gali padėti nurodyti žingsneliai:

  • Biudžetų palyginimas. Palyginkite, kokias išlaidas kiekvienas atskirai patiriate per mėnesį – gal tam tikros išlaidos gali būti pasidalintos.
  • Atsakomybių pasidalinimas. Finansai yra daug lengviau valdomi, jei iš anksto yra nusprendžiama, kas bus atsakingas už maisto produktų pirkimą, kaip bus pasidalinamas nuomos mokestis ir pan.
  • Atskiri asmeniniai finansai. Nėra rekomenduojama turėti jungtinius finansus, jei vienas iš Jūsų turi įsipareigojimų, skolų. Taip pat nereiktų skubėti sujungti biudžeto, jeigu net nebuvo kalbėta apie turimus finansinius įsipareigojimus – kito asmens skolos gali virsti Jūsų skolomis, kurias teks kažkada sumokėti.
  • Bendros santaupos. Kiekvieną mėnesį reiktų paskirti apie 10 proc. bendrų pajamų santaupoms – taip bus galima lengviau susitaupyti artėjantiems dideliems pirkiniams.
  • Dideli pirkiniai. Jeigu nenorite kartu taupyti arba vienas iš poroje esančių asmenų uždirba daugiau, galima susitarti, kaip turėtų atrodyti išlaidų pasidalinimas dideliems pirkiniams. Jei abu poroje uždirbate vienodai, tai gali būti 50/50, tačiau, jei pajamos itin skiriasi, galima mokamą sumą paskirstyti atitinkamai: 40/60 ar 30/70.
  • Laisvalaikio planavimas. Kalbėdamiesi apie finansus, nepamirškite ir savo laisvalaikio! Nors už mažesnes išvykas – į kiną, kavinę, restoraną galima mokėti pakaitomis, apie didesnes išvykas reikia pasitarti. Pavyzdžiui, jei abu norite kažkur keliauti, galbūt galite sukurti bendrą fondą, kur kiekvienas įnešite sutartą sumą pinigų, už kurią vėliau vyksite į savo svajonių šalį.

Išvados

Naudotis aukščiau išvardintais patarimais labiau tinka toms poroms, kurių asmeniniai finansai yra atskiri. Toms poroms, kurios savo finansus jau apjungė į bendrą sąskaitą, svarbiausia yra nuolat diskutuoti ir tartis apie vykdomus pirkinius bei iškylančias problemas.

Finansai poroje

Kiekvienos poros situacija yra kitokia, todėl nėra vieno sprendimo, kuris tiktų visiems. Siekiant teisingai valdyti ir paskirstyti poros finansus, svarbiausia savo partneriu pasitikėti ir nuolat diskutuoti apie iškylančias finansines problemas ir jų sprendimo būdus.

Naujausi įrašai